اپلیکیشن شبکه آموزش
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شنبه 8 مهر 1402

بلاتکلیفی موضوع "همراه‌سرای بیمارستان‌ها"

در سایه خلاء قانونی و عدم تکلیف دستگاه‌های اجرایی بررسی نیاز به همراه‌سراهای بیمارستان‌های پایتخت موضوع برنامه "پرسشگر سلامت" بود؛ در این برنامه موضوعاتی از جمله لزوم مکلف شدن یک دستگاه و نهاد به عنوان متولی همراه‌سراهای بیماران و ساماندهی این مراکز و حمایت از خیرین سلامت مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی شبکه آموزش سیما از گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، بررسی نیاز به همراه‌سراهای بیمارستانهای بزرگ پایتخت موضوع برنامه "پرسشگر سلامت" 6 مهرماه شبکه آموزش بود که در این برنامه موضوعاتی از جمله لزوم مکلف شدن یک دستگاه و نهاد به عنوان متولی همراه‌سراهای بیماران و همچنین ساماندهی این مراکز و حمایت از خیرین سلامت مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دکتر احمد احمدی صدر؛ مدیرعامل سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران مساله اسکان همراهان بیماران را مهم دانست و گفت: مراجعه برخی هموطنان ما برای درمان به مراکز درمانی پایتخت به دلیل امکانات بالای درمانی در پایتخت و عدم وجود این امکانات در مناطق کمتربرخوردار است. همچنین اطلاع رسانی و آگاه رسانی بیمارستانها از خدمات خودشان مهم است تا بار مراجعات در کلانشهرهای دیگر، توزیع شود.

وی با بیان اینکه مسئولیت اجتماعی نهادها و وزارتخانه‌ها در ارائه خدمات مطلوب به همراهان بیماران، اهمیت زیادی دارد، خاطرنشان کرد: سهم مسئولیت اجتماعی این ارگانها می‌تواند به سوی خدمات رسانی به همراهان بیماران هدایت شود به عنوان نمونه یک یا دو اتاق از هتل‌ها و مهمانسراهای سازمانی در تهران می‌تواند در راستای مسئولیت اجتماعی در اختیار همراهان بیماران قرار گیرد.

احمدی ضمن تقدیر از خیرین سلامت برای ارائه خدمات به همراهان بیماران، گفت: خوشبختانه مجمع خیرین سلامت در ادوار مختلف و گروه‌های خیرین در این زمینه دلسوزانه کمک می‌کنند که نیازمند حمایت و هدایت هستند. از سوی دیگر باید بپرسیم که مسئولیت همراهان بیماران در کشور، بر عهده کیست؟ وزارت بهداشت و نهاد دیگری در این زمینه، ملزم نشده است. امروز مسئولیت این حوزه را به یک نهاد، تفویض نکرده ایم در حالیکه در برخی کشورها، هتل بیمارستانها بحثی جدی هستند و بیمارستان موظف است مجموعه هتلینگی برای خدمات به همراهان بیماران داشته باشد البته قشر برخوردار، هزینه هتلینگ را پرداخت و کمتر برخوردارها نیز رایگان از خدمات استفاده می‌کنند.

مدیرعامل سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران ادامه داد: در اولین روز مسئولیتم مشاهده کردم که در یکی از بیمارستانهای تهران، 20 چادر پشت بیمارستان دایر شده و همراهان بیماران در فصل زمستان در این چادرها مستقر شده اند که در شان مردم نیست، وجهه خوبی ندارد و جلوه‌های نازیبا بود و برای آنها، خطرناک است چون برای گرمایش، از وسایل غیراستاندارد مانند پیک نیک استفاده می‌شد.

وی از عزم جدی شهرداری تهران برای ساماندهی و اختصاص زمین های مورد نیاز احداث همراه‌سرا در اطراف بیمارستانهای پرازدحام تهران خبر داد و گفت: تا کنون در کنار چندین بیمارستان اصلی و شلوغ پایتخت، 7 همراه‌سرا وجود دارد و دو همراه‌سرا به زودی افتتاح می‌شود. 15 هزار نفر شب با 500 تخت در همراه‌سرا در ماه به همراهان بیماران ارائه خدمات دارند.

احمدی با بیان اینکه خدمات همراه‌سراهای برخی بیمارستانهای شلوغ پایتخت، کاملا رایگان است، گفت: این همراه‌سراها با مشارکت خیرین ساخته و اداره می‌شوند و هزینه ای بابت اسکان وعده‌های غذایی از همراهان بیماران، دریافت نمی‌‌شود. در کنار بیمارستان‌ها اطلاع رسانی کرده‌ایم که همراهان بیماران در صورت نیاز به محل اقامت و محل استراحت موقت با شماره تماس‌های ذکر شده در بنرها تماس حاصل کنند یا مراجعه حضوری داشته باشند.

مدیرعامل سازمان خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران ادامه داد: برخی همراهان بیماران از اقامت در همراه‌سراها که فاصله زیادی هم با بیمارستانها ندارند، خودداری و عنوان می‌کنند که دوست دارند در کنار بیماران شان در بیمارستانها باشند که این اقدام نیاز به فرهنگسازی دارد. هدف ما افزایش تعداد همراه‌سراها با مشارکت خیرین سلامت است البته شهرداری بر اساس قانون، وظیفه ایجاد همراه‌سرا را ندارد که امیدواریم در آینده نزدیک با تصویب قانون، یکی از دستگاه ها متولی همراه‌سراهای بیماران شود.

وی تاکید کرد: مقام معظم رهبری مکررا فرموده اند که موانع تولید باید برداشته شود و یکی از مهمترین مسائل برای ارتقای تولید، سرمایه اجتماعی است و سرمایه اجتماعی با اعتماد و خدمت صادقانه و خالصانه از سوی دستگاه ها به مردم ایجاد می‌شود. مردم می‌خواهند دستگاه ها، وظایف ذاتی خودشان را انجام دهند. در قانون اساسی حاکمیت مکلف به ارائه خدمات سلامت است و همراهان بیماران نیز یکی از حوزه های جانبی خدمات سلامت است.

احمدی ضمن تقدیر از خیرین سلامت برای مشارکت در ایجاد همراه‌سراها، یادآور شد: در محل هایی از خیرین کمک می‌گیریم که حاکمیت وظایف خود را به درستی انجام نداده باشد که خیرین وارد عمل می‌شوند. اولا باید مشخص شود که تکلیف ارائه خدمات در قالب همراه‌سراهای بیماران با چه نهادی است تا بلاتکلیفی همراهان بیماران برطرف شود. دوما باید خدمات همراه‌سراهای بیماران باید هدفمند ارائه شود و درخواست بیماران در قالب یک نرم افزار جامع و واحد، قبل از عزیمت به کلانشهرها برای به همراه داشتن نفرات همراه، از قبل و از مبدا اعلام شود.

وی با اشاره به فعالیت بیش از 130 تشکل خیرین در حوزه خدمت رسانی به همراهان بیماران، یادآور شد: این مجموعه ها در این زمینه فعالیت می‌کنند که نیاز به ساماندهی، هدایت و حمایت دارند تا مشکل همراها سراهای بیماران برطرف شود. اقداماتی برای کاهش بار ترافیکی بیمارستان های امام خمینی(ره) و حضرت مهدی(عج) تهران از سوی شهرداری انجام شده و شهرداری تهران عزم جدی برای خدمات رسانی به بیماران و همراهان آنها دارد.

دکتر حسین قناعتی، رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز که مهمان غیرحضوری این برنامه بود با بیان اینکه 60 تا 70 درصد از مراجعات برخی از بیمارستانهای تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تهران از شهرستانهاست، گفت: یکی از علت‌های این مراجعات، ارائه بهترین خدمات با قیمت پایین به بیماران است. به عنوان نمونه جراحی قلب کودکان برای بیماران حدود یک تا دو میلیون تومان هزینه دارد و با فشار اقتصادی سنگینی که روی مردم است، امکان استفاده از خدمات بخش خصوصی وجود ندارد.

وی با اشاره به پذیرش بالای گردشگران سلامت به بیمارستانهای تهران، گفت: یکی از دلایل اقبال گردشگران سلامت به درمان در تهران، کیفیت بالای و قیمت مناسب خدمات است. مثلا یک پیوند مغز استخوان در بیمارستانهای دولتی تهران، حدود 10 هزار دلار برای بیماران خارجی هزینه دارد که این عمل در خارج از کشور همانند ترکیه و هند، کمتر از 50 هزار دلار نیست.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه به ازای هر بیمار 2.6 نفر همراه به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند، گفت: گاهی اطراف بیمارستانهای بزرگ مانند بیمارستان امام خمینی(ره) چادرهای متعددی برقرار می‌شود چون هزینه اقامت در هتل و مهمانسرا، بالاست و از سوی دیگر از نظر عاطفی، دوست دارند نزدیک بیماران شان باشند.

قناعتی با اشاره به همکاری شهرداری تهران با دانشگاه علوم پزشکی تهران برای ساماندهی همراه‌سراهای بیماران، یادآور شد: یک همراه‌سرا در شرق بیمارستان امام خمینی(ره) تهران از سوی شهرداری تهران در اختیار دانشگاه علوم پزشکی تهران قرار گرفته و دکتر مدرسی که پروفسور این بیمارستان است به وصیت یکی از بستگانش را عمل کرد و یک همراه‌سرا را ساخته است.

وی با بیان اینکه بیمارستانهای امام خمینی(ره)، رسول اکرم، شریعتی و مرکز طبی کودکان که در یک محدوده هستند به همراه‌سرا نیاز دارند، گفت: قطعه زمینی در شمال بیمارستان امام خمینی(ره) در خیابان باقرخان قرار دارد که ارتش آن را تبدیل به کارواش و تعمیرگاه کرده و چندین بار از سردار سرلشکر باقری، رییس کل ستاد نیروهای مسلح و امیر سرتیپ حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش درخواست کرده ایم که این زمین در اختیار ما قرار گیرد که هنوز انجام نشده البته یکی از خیرین سلامت هم برای ساخت همراه‌سرا با ظرفیت 500 تخت در آن زمین اعلام آمادگی هم کرده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران از کمک دو هزار میلیارد تومانی خیرین برای توسعه زیرساخت های این دانشگاه خبر داد و گفت: اگر کمک خیرین سلامت نبود دچار مشکلات زیادی می‌شدیم و از خیرین می‌خواهیم که در حوزه های بهداشتی و درمانی و ساخت همراه‌سرا باز هم به ما کمک کنند.

قناعتی تاکید کرد: بر اساس قانون اساسی، حاکمیت موظف به تامین تمام نیازهای سلامت مردم است بنابراین یکی از مسائلی که در حوزه سلامت مهم است، کمک به همراهان بیماران است اما ما منتظر نمانده ایم که خلا قانونی، مانع کار شود و از بودجه های دانشگاه، درآمدهای اختصاصی و کمک های خیرین سلامت برای توسعه و ساماندهی همراه‌سراهای بیماران استفاده کردیم.

دکتر سید محمدهادی ایازی، معاون اسبق اجتماعی وزارت بهداشت که دیگر مهمان غیرحضوری این برنامه بود، با بیان اینکه یکی از علل ارجاعات بیماران به تهران، کمبود امکانات در شهرهای کوچکتر است، گفت: به دلیل وجود بیمارستانهای بزرگ و پزشکان و متخصصان در کلانشهرها، برخی بیماران مجبور به مراجعه به تهران می‌شوند.

وی با طرح این سوال که آیا باید به همراهان بیمار خدمات ارائه کنیم یا خیر؟ گفت: اکثر بیماران معمولا همراه دارند و برخی بیماران نیازمند همراه هستند که امکان دارد یک یا چند همراه داشته باشد. در شهرهای بزرگ شاهدیم که خیلی از همراهان بیماران در حاشیه بیمارستانها در خودرو یا چادر، اسکان داشتند. زمانی که در شهرداری تهران فعالیت داشتم به این نتیجه رسیدیم که با هماهنگی شهرداری، وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی در مجاورت بیمارستانهای بزرگ و مهم باید همراه‌سرا راه‌اندازی شود.

ایازی ادامه داد: در زمان مسئولیت در وزارت بهداشت نیز راه‌اندازی همراه‌سرا در مجاورت بیمارستانهای شهرهای دیگر غیر از تهران در دستور کارمان قرار گرفت و تمام تشکل هایی که در حوزه اسکان همراهان بیماران فعالیت داشتند که حدود 72 تشکل بودند را در تهران جمع کردیم و هیات امنایی انتخاب کردیم تا ضمن سازماندهی این تشکل ها، مشارکت سایر خیرین را برای ساخت همراه‌سرا جلب کنند و اپلیکشنی راه‌اندازی شد تا همراهان بیماران اطلاعات و درخواست اسکان خود را ثبت کنند.

معاون اسبق شهرداری تهران به بیان نمونه هایی از مشارکت خیرین در ارائه خدمات به همراهان بیماران پرداخت و گفت: خانه عماد یکی از این مشارکت‌هاست که اقدامات ارزنده‌ای انجام شده و کودکان بیمار و همراها نیازمند، به صورت رایگان تحت پوشش این موسسه قرار می‌گیرند. همه اقدامات ارزشمندی که انجام شده پاسخگوی نیاز کشور نیست و نیاز است بنگاه های اقتصادی در چارچوب مسئولیت های اجتماعی، شهرداری ها، وزارت بهداشت و خیرین در این زمینه مشارکت و فعالیت بیشتری کنند.

وی با بیان اینکه بیمارستانها موظف به ارائه خدمات به بیماران هستند، گفت: بیمارستان در حال حاضر تعهدی برای ارائه خدمات به همراهان بیماران ندارند اما برخی بیمارستانها با تصمیم خودشان اقدام به این کار کرده اند و به نظر می‌رسد که نیاز است قانونگذار الزامی برای یکی از دستگاه ها ایجاد کند و یا تسهیلاتی برای راه‌اندازی همراه‌سراهای بیماران در نظر گرفته شود.

دکتر شمس‌الله نوری‌پور؛ رییس مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی کودکان مفید تهران با اشاره به ازدحام بیماران و مراجعات به بیمارستان کودکان مفید، خاطرنشان کرد: این بیمارستان قدمت 50 ساله دارد و یکی از بزرگترین مراکز ارجاعی بیماران کودکان و نوزادان از کل کشور فعالیت می‌کند و حتی بیمارانی از کشورهای همسایه داریم.

وی افزود: در سال‌های گذشته علی‌رغم محدودیت در فضای فیزیکی بیمارستان اما تخت‌های بیمارستانی گسترش یافته و در حال حاضر 310 تخت مصوب اما 410 تخت بیمارستانی فعال در این مرکز وجود دارد و بر اساس نیازهای جامعه و وجود رشته‌های فوق تخصصی، امکانات بیمارستان گسترش یافته است.

نوری‌پور تاکید کرد: تقریبا 60 درصد از بیماران از قشر محروم و نیازمند کمک هستند و نیمی از بیماران از سایر استان‌ها به بیمارستان کودکان مفید تهران مراجعه می‌کنند که مشکلات تشخیصی یا درمانی دارند. تعداد بسیار زیادی از ارجاعات شهرستان‌ها به تهران، منطقی به نظر می‌رسد و برخی بیماری‌های کودکان، چالش‌های تشخیصی به همراه دارد و نیاز است که رشته‌های فوق تخصصی متعدد با همکاری همدیگر به تشخیص یا درمان بیماری بپردازند.

وی با بیان اینکه تعدادی از بیماران می‌توانند در استانهای خودشان درمان شوند، گفت: بنا به دلایلی، خانواده بیماران تشخیص می‌دهند که در تهران درمان شوند. بار مراجعات بیمارستان به دلیل گسترش بخش‌ها و خدمات درمانی، افزایش یافته و همراهان بیماران مشکلاتی را برای اسکان دارند اما در سال‌های گذشته با کمک شهرداری منطقه 3 تهران، محلی در نزدیکی بیمارستان برای اسکان همراهان بیماران بیمارستان مفید قرار داده شده که در دو طبقه برای زنان و مردان در نظر گرفته شده و ظرفیت اسکان 40 تا 50 همراه بیمار را دارد.

رییس بیمارستان کودکان مفید تهران ادامه داد: در بیماری‌های کودکان و نوزادان همیشه یک همراه که اکثرا مادران هستند، باید حضور داشته باشند که امکان دارد پدر یا دیگر اعضای خانواده نیز همراه باشند که برای اسکان آنها از همراه‌سرای بیمارستان استفاده می‌شود. در این همراه‌سرا، اسکان کاملا رایگان است و برای تهیه غذای همراهان بیماران در دوره‌هایی از کمک خیرین سلامت استفاده می‌شود البته هزینه‌های بیمارستان‌ها در تهیه غذا برای پرسنل و بیماران و همچنین حمل و نقل کارکنان، بسیار بالاست و در توان بیمارستان نیست که بخواهد هزینه‌های تامین غذای دیگر همراهان به جز مادران که در بخش‌ها حضور دارند را بپردازد.

نوری‌پور با انتقاد از برخی ارجاعات غیرمنطقی به بیمارستانهای تهران، گفت: به عنوان نمونه در استان مجاور تهران که جراح کودکان هم در آن حضور دارد اما عمل جراحی ساده انجام نمی‌شود و بیمار به تهران ارجاع داده می‌شود که در همان استان هم قابل انجام بوده است. قطعا اگر سیستم ارجاع به شکل منطقی راه‌اندازی شود از ارجاعات غیرضروری نیز جلوگیری می‌شود.

انتهای پیام/

آخرین اخبار

سرپرست شبکه آموزش سیما منصوب شد «مثبت آموزش» به سوالات دانش آموزان پاسخ می دهد امتداد مهارت آموزی با مشارکت فنی و حرفه‌ای در شبکه آموزش سیما معلم ها و فعالین در حوزه آموزش صاحبان اصلی شبکه آموزش سیما هستند اهمیت ویژه به پاسداشت زبان و ادبیات فارسی در شبکه آموزش تغییر نام «مثبت آموزش» به «استودیو معلم»/ سیروس همتی مجری شد تولید برنامه ها و مستندهای بخش كشاورزی با مشارکت مردم پویش «معلم خوب من» در شبکه آموزش بزرگداشت مقام معلم در شبکه آموزش با «مثبت آموزش» به روز باشید چگونگی مواجهه با تله های ذهنی؛ درسی متفاوت در «مدرسه جنگلی» همسفر دانش آموز راسل و آقای پندلتون در شبکه آموزش سیما داستان های پدینگتون را در شبکه آموزش سیما ببینید داستان های مدرسه و قصه های مجید از شبکه آموزش سیما برنامه های عیدانه شبکه آموزش آقا مرتضی به شبکه آموزش آمد انتصاب سرپرست گروه مهارت های تخصصی شبکه آموزش سیما انتصاب سرپرست شبکه آموزش بهار در بهار همراه با شبکه آموزش سیما روایت رمان های مطرح در«قصه شب» مستندهای جذاب و دیده نشده از شبکه آموزش سیما اعلام ویژه برنامه های روز پدر در شبکه آموزش سوباسا اوزارا میهمان برنامه و اما امروز شد! استعدادیابی کودکان و نوجوانان از اهمیت بالایی برخوردار است بازخوانی حماسه ماندگار 9 دی در شبکه آموزش سیما انتصاب مسئول روابط عمومی شبکه آموزش مدیر پخش شبکه آموزش سیما منصوب شد جشن شب یلدا در شبکه آموزش «باشگاه امید» راه اندازی شد/اعلام جزییات المپیاد سواد رسانه ای آموزش گریل تا ملیله سازی در«شبکه ماه» پر بازیگر ترین سریال کودک و نوجوان در مرحله تولید حذف‌کردن موضوعات کتاب درسی‌ راه‌حل خروج از حافظه‌محوری نیست ‌آزمون سنجش ملی امسال برای دانش‌آموزان پایه‌‌ ششم و نُهم برگزار می‌شود پیگیری«پرسشگر» از برنامه های آموزشی در راستای مدرسه قوی «گیومه» ای در عدالت آموزشی پیشنهاد مجری صداوسیما به رئیس جمهور: ابتدای جلسات هیئت دولت را هر روز به یک معلم اختصاص دهید و به همراه وزرا به احترامش بایستید! در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛ سریال «سوادیاران» نشانگر اهتمام رسانه‌ملی به بحث سوادآموزی آیام شهادت جانگداز بانوی سرور عالم حضرت فاطمه الزهرا (س)را تسلیت عرض مینماییم آموزش کتیبه دوزی تا رویه کوبی مبل در "شبکه ماه" دانشگاه فرهنگیان موضوع مورد بحث «پرسشگر» بررسی چالش ها و فرصت ها ی پرورش زنبوردر«پرسشگر» رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان: مسابقه «هوش یار» فاصله دسترسی دانش آموزان به مدارس سمپاد را کم کرد «شهر به شهر» همراه با شبکه آموزش وزیر آموزش و پرورش: روز جهانی دیابت با«دکترسلام» پخش اختتامیه جشنواره ملی الگوهای تدریس برتر کشورازشبکه آموزش « یک مدرسه، یک معلم، یک ایران »آماده نمایش شد رویکرد شبکه آموزش همواره تحقق عدالت آموزشی است اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره تلویزیونی جام جم منصوب شدند آغاز پخش مجموعه جدید شبکه آموزش «سواد یاران» به جنگ بی‌سوادی می رود

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها