اپلیکیشن شبکه آموزش
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک شنبه 5 شهریور 1402

آموزش سلامت از دریچه نگاه «دکتر سلام»

هم‌زمان با روز پزشک عوامل برنامه«دکتر سلام» شبکه آموزش سیما، با حضور در واحد امور ارتباط با مخاطبان (162)، به سؤالات مخاطبان پاسخ دادند و پس از آن در نشست خبری‌ای که به‌صورت زنده و مستقیم روی آنتن شبکه آموزش رفت درباره این برنامه سلامت‌محور توضیحاتی ارائه دادند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، راحله محمدجانی، تهیه‌کننده«دکتر سلام» با اشاره به تولید این برنامه گفت: در هر قسمت از برنامه با حضور یک پزشک متخصص به بررسی موضوعی پزشکی می‌پردازیم. این برنامه سال‌هاست روی آنتن شبکه آموزش می‌رود و هدفش پیشگیری و خودمراقبتی مخاطبان از خودشان است. آگاهی از نحوه برخورد، شناسایی و پیشگیری از بیماری‌ها از اهداف«دکتر سلام» است و این برنامه سعی دارد در همه زمینه‌های پزشکی، باورهای غلط پزشکی و سایر مسائل اطلاع‌رسانی کند.
محمدجانی، دلایل مختلفی برای ماندگاری این برنامه برشمرد و گفت: برنامه«دکتر سلام» بیش از ۱۰ سال است که مخاطب ثابت و پیگیر دارد. این آمارها را از طریق پیامک‌هایی که به ما ارسال می‌شود، متوجه می‌شویم. یکی از دلایل ماندگاری برنامه استقبال از محتوای تولید شده در شهرستان‌هاست.
این تهیه‌کننده درباره انتخاب پزشکان اظهار کرد: پزشکان برنامه همه عضو هیئت‌علمی و بسیار حاذق و کاربلد هستند. دسترسی مخاطبان شهرستان به این پزشکان خیلی سخت است و همین باعث می‌شود برنامه بیننده بیش‌تری داشته‌باشد. وی زمان پخش برنامه را مناسب دانست و گفت: ساعت 13:00 تا 14:00، اکثر خانم‌های خانه‌دار در منزلند و مخاطب ما هستند. همچنین بیش‌تر برنامه‌های پزشکی کنار موضوعات پزشکی به موضوعات دیگر هم می‌پردازند، ولی برنامه«دکتر سلام» فقط به‌صورت تخصصی به موضوعات پزشکی می‌پردازد. مححمدجانی اضافه کرد: به‌زودی در استودیویی جدید و با ساختاری جدید، برنامه روی آنتن می‌رود و قرار است در آینده به شکل درمانگاهی درمان بیماران را نشان دهیم. به این صورت که بیمار در استودیو حضور پیدا می‌کند و معاینه می‌شود و مخاطب نحوه درمان او را می‌بیند.
آموزش همگانی برای تحقق عدالت آموزشی
حسین نعمتی، مدیرگروه آموزش‌های عمومی نیز با بیان اینکه عدالت آموزشی مهم‌ترین هدف شبکه آموزش است، گفت: شبکه آموزش تمام تلاشش را می‌کند تا برنامه‌هایش در جهت عدالت‌محوری باشد. علی‌رغم نبود درمان رایگان برای همه، ما تلاش کردیم در برنامه«دکتر سلام» علاوه بر پیشگیری، راه‌های درمان را هم ارائه دهیم و با راهنمایی مناسب مخاطب بیمار را از سردرگمی نجات دهیم.
وی «دکتر سلام» را برنامه‌ای قدیمی و پرمخاطب در میان خانواده‌ها دانست و گفت: این برنامه که از اوائل دهه 90 روی آنتن شبکه آموزش رفته، اطلاعات پزشکی مفیدی در شاخه‌های مختلف به مخاطبان خویش ارائه می‌کند و در بخشی از آن مشاوره‌هایی در حوزه بهداشت و سلامت به مخاطبان به زبانی ساده و همه‌فهم داده می‌شود.
مدیرگروه آموزش‌های عمومی«دکتر سلام» را نمونه برنامه‌های عدالت‌محور رسانه ملی دانست و گفت: شبکه آموزش با نگاه آموزش برای همه، چه در مقطع آموزش تحصیلی و چه پزشکی، نگاهی همگانی دارد و با همراهی مدیر شبکه آموزش این امر تحقق‌ یافته‌است.
ارتقای بهداشت و سلامت در میان خانواده‌ها
در ادامه، رضا فرخی، سردبیر این برنامه تأکید کرد: «دکتر سلام» از آن دست برنامه‌هایی است که مخاطبان شناخته‌شده‌ و وفاداری دارد و به نظر می‌رسد با توجه به فضای برنامه و اینکه یک گروه متخصص در تولید آن نقش دارند، بسیاری از نیازهای مردم در حوزه سلامت به‌واسطه«دکتر سلام» پوشش داده شده‌است. این برنامه سلامت‌محور بازخوردهای خوبی در بین مردم داشته‌است و از طرف دیگر یک کار کاملاً حرفه‌ای و منسجم را در پیش گرفته که موجب افزایش اطلاعات عامه مردم در حوزه بهداشت و سلامت شده‌است.
دکتر سلام، یک کپسول اطلاعاتی
در ادامه شکارچی، معاون آموزش و پژوهش سازمان نظام‌پزشکی کشور گفت: برنامه «دکتر سلام» برنامه‌ای علمی - پزشکی است که در هر قسمت از آن، پزشکان متخصص در حوزه‌های مختلف سلامت به بیان نکاتی آموزنده می‌پردازند. هدف از تولید این برنامه که محتوای سلامت‌محور دارد، آن است که در بخش‌های کوتاه، پزشکان متخصص بتوانند نکات پزشکی لازم را به مخاطب آموزش دهند و در واقع مانند یک کپسول اطلاعاتی عمل کنند.
شکارچی ارتقای آگاهی‌های بهداشتی و پزشکی در جامعه را مهم دانست و گفت: مردم به طور عمده اطلاعات سلامت خود را از رسانه ملی می‌گیرند و سبک زندگی مردم در حوزه سلامت به طور چشمگیری متأثر از رسانه است. امیدواریم مراکز پژوهشی جامع‌نگر در حوزه سلامت گسترش پیدا کند. ما نیز قول می‌دهیم از شیوه‌های ساختاری مفید رسانه‌ای بر اساس تحلیل کانال ارتباطی و نظر مخاطب برای برنامه‌سازی استفاده کنیم.

 

وی درباره دلایل توفیق این برنامه افزود: مهم‌ترین دلیل شاید این باشد که«دکتر سلام» بسیار ملموس و عملی است و در کم‌ترین زمان ممکن اطلاعات مفیدی را به مردم می‌دهد که کاملاً کاربردی هستند.

 

دسته بندی:

آخرین اخبار

سروده‌های نوشاعران را به صورت کتاب منتشر می‌کنیم/ تلاش‌ برای ارتقای سطح سلیقه مردم در «تار و ترنج» اعلام ویژه برنامه های ماه محرم شبکه آموزش سیما «تار و ترنج» نگاهی ویژه به پاسداشت زبان و ادبیات فارسی راه اندازی دوره تحکیم نهضت سوادآموزی به کمک شبکه آموزش رئیس سازمان نهضت سوادآموزی و مدیر کل آموزش قوه قضائیه در «مثبت آموزش» بعد از ۱۷ سال هنوز به هدف اصلی برای شناخت ایران زیبا نرسیده‌ام توانمندی های ایران در پرورش دام و طیور «بیا بریم سفر» از شبکه آموزش تولید برنامه های فاخر در حوزه آموزش و پرورش دانش آموزان آموزش انتخاب درست در «دوربین ۷» و «مثبت آموزش» «تشییع بزرگ» در شبکه آموزش سیما مشاور وزیر آموزش و پرورش در«مثبت آموزش» سرپرست شبکه آموزش سیما منصوب شد «مثبت آموزش» به سوالات دانش آموزان پاسخ می دهد امتداد مهارت آموزی با مشارکت فنی و حرفه‌ای در شبکه آموزش سیما معلم ها و فعالین در حوزه آموزش صاحبان اصلی شبکه آموزش سیما هستند اهمیت ویژه به پاسداشت زبان و ادبیات فارسی در شبکه آموزش تغییر نام «مثبت آموزش» به «استودیو معلم»/ سیروس همتی مجری شد تولید برنامه ها و مستندهای بخش كشاورزی با مشارکت مردم پویش «معلم خوب من» در شبکه آموزش بزرگداشت مقام معلم در شبکه آموزش با «مثبت آموزش» به روز باشید چگونگی مواجهه با تله های ذهنی؛ درسی متفاوت در «مدرسه جنگلی» همسفر دانش آموز راسل و آقای پندلتون در شبکه آموزش سیما داستان های پدینگتون را در شبکه آموزش سیما ببینید داستان های مدرسه و قصه های مجید از شبکه آموزش سیما برنامه های عیدانه شبکه آموزش آقا مرتضی به شبکه آموزش آمد انتصاب سرپرست گروه مهارت های تخصصی شبکه آموزش سیما انتصاب سرپرست شبکه آموزش بهار در بهار همراه با شبکه آموزش سیما روایت رمان های مطرح در«قصه شب» مستندهای جذاب و دیده نشده از شبکه آموزش سیما اعلام ویژه برنامه های روز پدر در شبکه آموزش سوباسا اوزارا میهمان برنامه و اما امروز شد! استعدادیابی کودکان و نوجوانان از اهمیت بالایی برخوردار است بازخوانی حماسه ماندگار 9 دی در شبکه آموزش سیما انتصاب مسئول روابط عمومی شبکه آموزش مدیر پخش شبکه آموزش سیما منصوب شد جشن شب یلدا در شبکه آموزش «باشگاه امید» راه اندازی شد/اعلام جزییات المپیاد سواد رسانه ای آموزش گریل تا ملیله سازی در«شبکه ماه» پر بازیگر ترین سریال کودک و نوجوان در مرحله تولید حذف‌کردن موضوعات کتاب درسی‌ راه‌حل خروج از حافظه‌محوری نیست ‌آزمون سنجش ملی امسال برای دانش‌آموزان پایه‌‌ ششم و نُهم برگزار می‌شود پیگیری«پرسشگر» از برنامه های آموزشی در راستای مدرسه قوی «گیومه» ای در عدالت آموزشی پیشنهاد مجری صداوسیما به رئیس جمهور: ابتدای جلسات هیئت دولت را هر روز به یک معلم اختصاص دهید و به همراه وزرا به احترامش بایستید! در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛ سریال «سوادیاران» نشانگر اهتمام رسانه‌ملی به بحث سوادآموزی آیام شهادت جانگداز بانوی سرور عالم حضرت فاطمه الزهرا (س)را تسلیت عرض مینماییم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها