اپلیکیشن شبکه آموزش
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سه شنبه 29 شهریور 1401

عدالت و تحول آموزش از اهداف اصلی مدرسه تلویزیونی ایران

صبح امروز نشست مدرسه تلویزیونی ایران با حضور علی عبدالعالی (مدیر شبکه آموزش) در ساختمان اداری صدا و سیما برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی عبدالعالی مدیر شبکه آموزش در ابتدای این نشست اظهار داشت: صد در صد مطمئنم امسال اتفاقی رخ می‌دهد که آن نقطه تحول  در بحث آموزش را شاهد خواهیم بود و قدم‌های جدی در این راستا برمیداریم. طرح تحولی مدرسه تلویزیونی ایران ناظر به دو اتفاق است. اتفاق اول به عدالت آموزشی مربوط می‌شود؛ اگر تعارف را کنار بگذاریم در کشور ما عدالت آموزشی به شدت مغفول است و مرور سخنان مقام معظم رهبری هم نشان از گلایه ایشان از کوتاهی صورت ‌‌گرفته در این زمینه دارد. 

وی افزود: ایشان معتقدند نظام آموزشی ما باید ساختارش به سمتی برود که یک دانش‌آموز در شمال شهر تهران با یک دانش‌آموز منطقه محروم با هم برابر باشند. امروز آیا قبولی کنکور ما بین همه بچه‌های ایران با هم یکسان است؟ طرح تحولی مدرسه تلویزیونی ایران حرکت اولش به سمت عدالت آموزشی است. به این معنا که هر کسی در خانه تلویزیون دارد به بهترین محتوای آموزشی دسترسی رایگان داشته باشد. اعدادی بین ۴ تا ۵ میلیون نفر مطرح است که در دو سال کرونا به آموزش خوب دسترسی نداشتند در حالیکه ما بیش از ۶۰ میلیون تلویزیون داریم و هر نقطه‌ای در ایران تلویزیون جواب می‌دهد و حالا اگر تلویزیون بتواند محتوایی شیرین و جذاب برای آموزش توید کند حتما ما به سمت عدالت در آموزش قدم برداشته‌ایم.

مدیر شبکه آموزش گفت: در مدرسه تلویزیون ایران دو‌ هدف عدالت آموزشی و تحول آموزشی دنبال می‌شود. امروز آموزش باید آمیخته به سرگرمی باشد و برای همین گفتیم که آموزش اینجا خوشمزه‌ است. مدرسه تلویزیونی ایران از شمال شهر تهران به مرزهای کشور و مناطق محروم می‌رود که طبیعتا در آنجا به آموزش رایگان مفید دسترسی ندارند و این اتفاق کمی نیست.

وی افزود: در روزگاری که کشور با پدیده مدرسه نرفتن بچه‌ها به دلیل کرونا مواجه بود یک روز چهارشنبه‌ای به ما گفتند که باید در بحث آموزش کمک کنیم. در واقع ما باید یک بیمارستان سرپایی سریع تأسیس می‌کردیم و باید خودمان را جای دختران و پسران این سرزمین می‌گذاشتیم که حالا فرصت آموزش نداشتند. باید برای این اتفاق مهم فکری می‌کردیم چرا که اگر امروز دانش‌آموزی برای آموزش و تحصیل پای تلویزیون بنشیند افسرده است. ما نباید به بچه‌ها بگوییم که پای تلویزیون بنشین و درس یاد بگیر، این سم است و به همین دلیل آموزش در مدرسه تلویزیونی ایران یک کلاس درس نیست و گاهی یک بازی است و گاهی به نوعی سرگرمی.

عبدالعالی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایلنا درباره همکاری دیگر شبکه‌ها با شبکه آموزش گفت: برای پرداخن به همه دروس ما ساعات محدودی داریم و به محض پر شدن کنداکتور شبکه به سراغ کانال‌ها و شبکه‌های دیگر هم می‌رویم.

مدیر شبکه آموزش در ادامه اظهار داشت: طرح مدرسه تلویزیونی که در آن دو سال یک طرح بیمارستان سرپایی برای مقابله با ویروس کرونا بود که امروز با پشت سر گذاشتن این دوران و با باز شدن مدارس، مدرسه تلویزیونی ایران نقش یک بیمارستان دارد که حال به یک رستوران تبدیل شده است.

وی افزود: دختران و پسران ما نمی‌توانند نیم ساعت پای تلویزیون بنشینند و برنامه آموزشی ببینند و به همین دلیل ما سعی کردیم در قالب برنامه‌های سرگرم‌کننده بحث آموزش را پیش ببریم. از طرفی کنداکتور شبکه نظم گرفته و همه کلاس‌ها در ساعت‌های مشخصی روی آنتن می‌روند و دیگر بی‌نظمی شاهد نخواهیم بود.

عبدالعالی در پایان تأکید کرد: آموزش و پرورش هیچ کمکی به این پروژه نکرده است چرا که این پروژه متعلق به خود آموزش و پرورش است و مدرسه تلویزیونی ایران فقط نقش خدمتگزاری معلمان را دارد. ما حتی هر روز رأس یک ساعتی جلسه اولیا و مربیان داریم و به این نکات نیز توجه داشتیم. طرح مدرسه تلویزیونی ایران یک طرح ملی است و هر کس که بتواند کمکی به بهتر شدن حال مدرسه ایران بکند دستش را می‌بوسم.

آخرین اخبار

سروده‌های نوشاعران را به صورت کتاب منتشر می‌کنیم/ تلاش‌ برای ارتقای سطح سلیقه مردم در «تار و ترنج» اعلام ویژه برنامه های ماه محرم شبکه آموزش سیما «تار و ترنج» نگاهی ویژه به پاسداشت زبان و ادبیات فارسی راه اندازی دوره تحکیم نهضت سوادآموزی به کمک شبکه آموزش رئیس سازمان نهضت سوادآموزی و مدیر کل آموزش قوه قضائیه در «مثبت آموزش» بعد از ۱۷ سال هنوز به هدف اصلی برای شناخت ایران زیبا نرسیده‌ام توانمندی های ایران در پرورش دام و طیور «بیا بریم سفر» از شبکه آموزش تولید برنامه های فاخر در حوزه آموزش و پرورش دانش آموزان آموزش انتخاب درست در «دوربین ۷» و «مثبت آموزش» «تشییع بزرگ» در شبکه آموزش سیما مشاور وزیر آموزش و پرورش در«مثبت آموزش» سرپرست شبکه آموزش سیما منصوب شد «مثبت آموزش» به سوالات دانش آموزان پاسخ می دهد امتداد مهارت آموزی با مشارکت فنی و حرفه‌ای در شبکه آموزش سیما معلم ها و فعالین در حوزه آموزش صاحبان اصلی شبکه آموزش سیما هستند اهمیت ویژه به پاسداشت زبان و ادبیات فارسی در شبکه آموزش تغییر نام «مثبت آموزش» به «استودیو معلم»/ سیروس همتی مجری شد تولید برنامه ها و مستندهای بخش كشاورزی با مشارکت مردم پویش «معلم خوب من» در شبکه آموزش بزرگداشت مقام معلم در شبکه آموزش با «مثبت آموزش» به روز باشید چگونگی مواجهه با تله های ذهنی؛ درسی متفاوت در «مدرسه جنگلی» همسفر دانش آموز راسل و آقای پندلتون در شبکه آموزش سیما داستان های پدینگتون را در شبکه آموزش سیما ببینید داستان های مدرسه و قصه های مجید از شبکه آموزش سیما برنامه های عیدانه شبکه آموزش آقا مرتضی به شبکه آموزش آمد انتصاب سرپرست گروه مهارت های تخصصی شبکه آموزش سیما انتصاب سرپرست شبکه آموزش بهار در بهار همراه با شبکه آموزش سیما روایت رمان های مطرح در«قصه شب» مستندهای جذاب و دیده نشده از شبکه آموزش سیما اعلام ویژه برنامه های روز پدر در شبکه آموزش سوباسا اوزارا میهمان برنامه و اما امروز شد! استعدادیابی کودکان و نوجوانان از اهمیت بالایی برخوردار است بازخوانی حماسه ماندگار 9 دی در شبکه آموزش سیما انتصاب مسئول روابط عمومی شبکه آموزش مدیر پخش شبکه آموزش سیما منصوب شد جشن شب یلدا در شبکه آموزش «باشگاه امید» راه اندازی شد/اعلام جزییات المپیاد سواد رسانه ای آموزش گریل تا ملیله سازی در«شبکه ماه» پر بازیگر ترین سریال کودک و نوجوان در مرحله تولید حذف‌کردن موضوعات کتاب درسی‌ راه‌حل خروج از حافظه‌محوری نیست ‌آزمون سنجش ملی امسال برای دانش‌آموزان پایه‌‌ ششم و نُهم برگزار می‌شود پیگیری«پرسشگر» از برنامه های آموزشی در راستای مدرسه قوی «گیومه» ای در عدالت آموزشی پیشنهاد مجری صداوسیما به رئیس جمهور: ابتدای جلسات هیئت دولت را هر روز به یک معلم اختصاص دهید و به همراه وزرا به احترامش بایستید! در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛ سریال «سوادیاران» نشانگر اهتمام رسانه‌ملی به بحث سوادآموزی آیام شهادت جانگداز بانوی سرور عالم حضرت فاطمه الزهرا (س)را تسلیت عرض مینماییم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها