اپلیکیشن شبکه آموزش
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سه شنبه 29 شهریور 1401

عدالت و تحول آموزش از اهداف اصلی مدرسه تلویزیونی ایران

صبح امروز نشست مدرسه تلویزیونی ایران با حضور علی عبدالعالی (مدیر شبکه آموزش) در ساختمان اداری صدا و سیما برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی عبدالعالی مدیر شبکه آموزش در ابتدای این نشست اظهار داشت: صد در صد مطمئنم امسال اتفاقی رخ می‌دهد که آن نقطه تحول  در بحث آموزش را شاهد خواهیم بود و قدم‌های جدی در این راستا برمیداریم. طرح تحولی مدرسه تلویزیونی ایران ناظر به دو اتفاق است. اتفاق اول به عدالت آموزشی مربوط می‌شود؛ اگر تعارف را کنار بگذاریم در کشور ما عدالت آموزشی به شدت مغفول است و مرور سخنان مقام معظم رهبری هم نشان از گلایه ایشان از کوتاهی صورت ‌‌گرفته در این زمینه دارد. 

وی افزود: ایشان معتقدند نظام آموزشی ما باید ساختارش به سمتی برود که یک دانش‌آموز در شمال شهر تهران با یک دانش‌آموز منطقه محروم با هم برابر باشند. امروز آیا قبولی کنکور ما بین همه بچه‌های ایران با هم یکسان است؟ طرح تحولی مدرسه تلویزیونی ایران حرکت اولش به سمت عدالت آموزشی است. به این معنا که هر کسی در خانه تلویزیون دارد به بهترین محتوای آموزشی دسترسی رایگان داشته باشد. اعدادی بین ۴ تا ۵ میلیون نفر مطرح است که در دو سال کرونا به آموزش خوب دسترسی نداشتند در حالیکه ما بیش از ۶۰ میلیون تلویزیون داریم و هر نقطه‌ای در ایران تلویزیون جواب می‌دهد و حالا اگر تلویزیون بتواند محتوایی شیرین و جذاب برای آموزش توید کند حتما ما به سمت عدالت در آموزش قدم برداشته‌ایم.

مدیر شبکه آموزش گفت: در مدرسه تلویزیون ایران دو‌ هدف عدالت آموزشی و تحول آموزشی دنبال می‌شود. امروز آموزش باید آمیخته به سرگرمی باشد و برای همین گفتیم که آموزش اینجا خوشمزه‌ است. مدرسه تلویزیونی ایران از شمال شهر تهران به مرزهای کشور و مناطق محروم می‌رود که طبیعتا در آنجا به آموزش رایگان مفید دسترسی ندارند و این اتفاق کمی نیست.

وی افزود: در روزگاری که کشور با پدیده مدرسه نرفتن بچه‌ها به دلیل کرونا مواجه بود یک روز چهارشنبه‌ای به ما گفتند که باید در بحث آموزش کمک کنیم. در واقع ما باید یک بیمارستان سرپایی سریع تأسیس می‌کردیم و باید خودمان را جای دختران و پسران این سرزمین می‌گذاشتیم که حالا فرصت آموزش نداشتند. باید برای این اتفاق مهم فکری می‌کردیم چرا که اگر امروز دانش‌آموزی برای آموزش و تحصیل پای تلویزیون بنشیند افسرده است. ما نباید به بچه‌ها بگوییم که پای تلویزیون بنشین و درس یاد بگیر، این سم است و به همین دلیل آموزش در مدرسه تلویزیونی ایران یک کلاس درس نیست و گاهی یک بازی است و گاهی به نوعی سرگرمی.

عبدالعالی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایلنا درباره همکاری دیگر شبکه‌ها با شبکه آموزش گفت: برای پرداخن به همه دروس ما ساعات محدودی داریم و به محض پر شدن کنداکتور شبکه به سراغ کانال‌ها و شبکه‌های دیگر هم می‌رویم.

مدیر شبکه آموزش در ادامه اظهار داشت: طرح مدرسه تلویزیونی که در آن دو سال یک طرح بیمارستان سرپایی برای مقابله با ویروس کرونا بود که امروز با پشت سر گذاشتن این دوران و با باز شدن مدارس، مدرسه تلویزیونی ایران نقش یک بیمارستان دارد که حال به یک رستوران تبدیل شده است.

وی افزود: دختران و پسران ما نمی‌توانند نیم ساعت پای تلویزیون بنشینند و برنامه آموزشی ببینند و به همین دلیل ما سعی کردیم در قالب برنامه‌های سرگرم‌کننده بحث آموزش را پیش ببریم. از طرفی کنداکتور شبکه نظم گرفته و همه کلاس‌ها در ساعت‌های مشخصی روی آنتن می‌روند و دیگر بی‌نظمی شاهد نخواهیم بود.

عبدالعالی در پایان تأکید کرد: آموزش و پرورش هیچ کمکی به این پروژه نکرده است چرا که این پروژه متعلق به خود آموزش و پرورش است و مدرسه تلویزیونی ایران فقط نقش خدمتگزاری معلمان را دارد. ما حتی هر روز رأس یک ساعتی جلسه اولیا و مربیان داریم و به این نکات نیز توجه داشتیم. طرح مدرسه تلویزیونی ایران یک طرح ملی است و هر کس که بتواند کمکی به بهتر شدن حال مدرسه ایران بکند دستش را می‌بوسم.

آخرین اخبار

وزیر آموزش و پرورش: آموزش و پرورش باید راهبرد اول کشور باشد/آزمون مدارس سمپاد و نمونه دولتی یکسان می‌شود نواخته شدن زنگ مدرسه از شبکه آموزش سیما آغاز ماه مهر آغاز سال تحصیلی وبهار علم و دانش مبارکباد «گوی طلایی» در دست شبکه آموزش سیما انعقاد تفاهم‌نامه وزارت آموزش و پرورش و شبکه آموزش درباره بازماندگان ار تحصیل مداحی و خاطره گویی 70 مداح اصیل خوان و پیش کسوت در برنامه رسم اهل ادب اعطای کمک هزینه سفر به کربلا در برنامه «با کربلا» ساختار متفاوت «با کربلا» با دیگر برنامه های مناسبتی بررسی حال‌و‌هوای یک شبکه تلویزیونی آموزش سلامت از دریچه نگاه «دکتر سلام» بازدید مدیر شبکه آموزش از پشت صحنه برنامه "سوادیاران" پوستر دومین رویداد ملی ستاپ «سکوی تحول آموزش و پرورش»رونمایی شد/ حمایت از استارت آپ های تربیتی آموزشی تا سقف 10 میلیارد تومان عوامل برنامه «دکترسلام» روی خط 162 برنامه شیرازه در برنامه «پرسشگر»شبکه آموزش بررسی می شود پایتون را رایگان آموزش ببینید این هفته در دکتر سلام چه می گذرد؟! در گفت‌وگوی «جام‌جم» با تهیه‌کننده برنامه محرمی شبکه آموزش مطرح شد فرهنگسازی «با کربلا» «نوای عاشقی» در شبکه آموزش می پیچد اعلام ویژه برنامه های محرم شبکه آموزش رونمایی از لوگو جدید شبکه آموزش همزمان با روزمباهله «شبکه ماه» شبکه آموزش در روزهای تابستان بهمن صبور: وزیر اقتصاد باید برای مشکل کمبود دارو در کشور پاسخگو باشد معاون سیما با تاکید بر ضرورت مهارت آموزی: «شبکه ماه» مکمل آموزش دانش آموزان است مهر محمدی: عدالت چیزی جز تامین فرصت‌های یادگیری کیفی برای آحاد دانش‌آموزان نیست در گفت‌وگوی «قاب‌کوچک» با علی عبدالعالی، مدیر شبکه آموزش مطرح شد نگاهی به چالش های حوزه بهداشت و درمان با “پرسشگر حوزه سلامت “ پخش دعای عرفه از شبکه آموزش سیما آغاز به کار مدرسه تلویزیونی مهارت مدیر تولید و فنی شبکه آموزش سیما منصوب شد حسینی: جبران کمبود معلم در مناطق مختلف کشور باید روش بومی‌گزینی انجام شود بررسی برنامه هفتم توسعه و نظام آموزشی در «پرسشگر» برای تحقق عدالت آموزشی صورت گرفت؛ همکاری شبکه آموزش و سازمان مدارس الگوی صالح چالش برنامه «پرسشگر» شبکه آموزش چه بود؟ خبرهای خوبی در راه است. در راستای مهارت آموزی، اشتغال زایی و عدالت آموزشی؛ تفاهم‌نامه «راه اندازی مدرسه تابستانه» امضاء شد اگر آموزش و پرورش توسط رئیس جمهور مورد مواخذه قرار بگیرد تحول به وجود خواهد آمد بررسی چالشهای تحول محتوای آموزشی  در «پرسشگر» ویژه برنامه‌های شبکه آموزش در سالروز ارتحال امام خمینی (ره) و قیام 15 خرداد ساخت سریال جدید تلویزیونی برای پیشگیری از بی‌سوادی رفیعی مشاور پخش و تامین برنامه شبکه آموزش شد یک انتصاب در شبکه آموزش 🔶 جدول پخش برنامه آمادگی آزمون متوسطه اول در مدرسه تلویزیونی ایران همكاري شبكه آموزش و دادگستري چالش های پیش روی وزیر جدید آموزش و پرورش در برنامه «پرسشگر» بهار کتاب ۳۴| مدیر شبکه آموزش سیما در گفت‌و‌گو با آنا: انقلابی بزرگ در راستای عدالت آموزشی بزرگداشت روز معلم در شبکه آموزش سیما مدرسه تلویزیونی سوخت «از دولت قرآن» ویژه برنامه شب های قدر شبکه آموزش

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها