اپلیکیشن شبکه آموزش
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سه شنبه 29 شهریور 1401

استفاده از معلم بازیگر در «مدرسه تلویزیونی ایران»/ در مدرسه ما یادگیری خوشمزه است

نشست خبری «مدرسه تلویزیونی ایران» صبح امروز ۲۹ شهریور با حضور علی عبدالعالی مدیر شبکه آموزش برگزار شد.

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون صبا، نشست خبری «مدرسه تلویزیونی ایران» با حضور علی عبدالعالی مدیر شبکه آموزش، امروز ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ در ساختمان اداری سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

نشست خبری «مدرسه تلویزیونی ایران» با قرائت آیات قرآن کریم آغاز شد و علی عبدالعالی برای ارایه توضیحات و پاسخگویی به پرسش های خبرنگاران بر صحنه حاضر شد.

در مسیر عدالت و تحولات آموزشی

علی عبدالعالی مدیر شبکه آموزش در ابتدا عنوان کرد: «مدرسه تلویزیونی ایران» نه فقط برای صداوسیما بلکه متعلق به مردم ما است. امسال اتفاق خوبی در آموزش کشور رخ می دهد و قدم هایی در مسیر عدالت آموزشی بر می‌داریم و همچنین برای طرح تحولی «مدرسه تلویزیونی ایران» آستین بالا زده ایم.

او تصریح کرد: «مدرسه تلویزیونی ایران» با شعار عدالت آموزشی کار خود را آغاز کرده است و هر کسی از شهرهای بزرگ تا مناطق محروم که در خانه تلویزیون دارد، می تواند به بهترین محتوای آموزشی دسترسی رایگان داشته باشد. در ایام کرونا وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد که ۵ میلیون از دانش آموزان ایرانی دسترسی به اینترنت نداشتند، در حالی که ما بیش از ۶۰ میلیون تلویزیون در ایران داریم و با این روش دانش آموزان ما می توانند بهره بیشتری ببرند. بسته های آموزشی را جامع، جذاب و فاخر تولید کرده‌ایم و هرکسی که به تلویزیون دسترسی داشته باشد، می تواند از این آموزش ها استفاده کند. آرزویی که آن را دنبال می کنیم دسترسی همه نقاط ایران به این برنامه است.

در «مدرسه تلویزیونی ایران» یادگیری خوشمزه است

عبدالعالی درباره تحولات آموزشی اظهار کرد: امروز در سراسر جهان آموزش آمیخته با سرگرمی است و باید تنور یادگیری را برای دانش آموزان داغ کنیم و آنها را هنگام آموزش سرگرم کنیم، در این صورت یادگیری خوشمزه است. همچنین ما نباید به فرزندانمان بگوییم که پای تلویزیون بنشین و درس بخوان! آموزش هایی که در «مدرسه تلویزیونی ایران» می دهیم مانند کلاس های درس نیست بلکه گاهی یک سرگرمی و بازی است و جذابیتش برای دانش آموزان هم به اندازه یک پویانمایی است.

او درباره آغاز به کار این مدرسه تلویزیونی گفت: در روزگاری که بچه ها به علت کرونا مدرسه نمی رفتند، از صداوسیما درخواست شد تا به سیستم آموزشی کشور کمک کند. سه روز بعد هم کار این مدرسه تلویزیونی مانند بیمارستان صحرایی که در شرایط اضطراری برپا می شود، آغاز شد.

مدیر شبکه آموزش درباره دروسی که در این مدرسه تدریس می شود، عنوان کرد: حجم کنداکتور این شبکه ۲۴ ساعته جوابگوی پرداختن به تمام درس‌ها نیست و ما تنها دو راه برای پیاده کردن سیستم آموزشی در تلویزیون داشتیم که یکی از آن‌ها این بود که تمام دروس را در زمان کوتاه آموزش دهیم و یا با پیشنهاد آموزش و پرورش به دروسی که دانش آموزان در آن ضعف دارند، بپردازیم. به همین دلیل ما آموزش دروس فارسی، علوم، ریاضی و مفاهیم قرآن برای دانش آموزان را در نظر گرفتیم. همچنین ما مقطع دبستان از پایه اول تا ششم و مقطع متوسطه اول از هفتم تا نهم را پوشش می دهیم و در آینده  نزدیک وارد فاز جدیدی هم برای متوسطه دوم می شویم. آرزویمان این است که در پاییز امسال به دبیرستان هم برسیم.

او ادامه داد: اغلب دانش آموزان ما صبح‌ها به مدسه می روند و در طول روز نیز ساعت‌هایی را می خوابند، پس فرصت ارایه محتوا برای ما محدود است و به محض اینکه کنداکتور شبکه آموزش تکمیل شود، وارد دیگر شبکه ها می شویم و از شبکه های کودک و نوجوان هم کمک می گیریم.

استفاده از معلم بازیگر در «مدرسه تلویزیونی ایران»

عبدالعالی درباره انتقاد از معلمان در دوران پخش این مدرسه تلویزیونی گفت: طرح «مدرسه تلویزیونی ایران» که در دوران کرونا اجرا شد، طرح بیمارستان سرپایی برای مقابله با ویروس کرونا بود اما امروزه یک رستوران جذاب برای مخاطبان است. ما در مدرسه تلویزیونی ابزار کمکی و خدمتگزار معلمان هستیم و به جای معلم از معلم بازیگر استفاده می کنیم زیرا که برخی از معلمان حاذق ممکن است نتوانند در قاب تلویزیون مطالب را همانگونه که سر کلاس تدریس می کنند، انتقال دهند.

او افزود: نوجوانان امروز نیم ساعت هم نمی توانند پای تلویزیون بنشینند زیرا از وضعیت خسته و به تفریح نیاز دارند. همچنین در روش آموزشی نوین، معلم تسهیل‌گر است و عضوی از بازی با بچه ها به حساب می آید. برای همین مدت زمان کلاس هایمان ۲۰ دقیقه ای است و علاوه بر این در «مدرسه تلویزیونی ایران» دانش آموزان به انجام آزمایش‌های درسی می پردازند، پویانمایی می بیند، قصه ای می شنوند و نمایشی می بینند.

عبدالعالی درباره ویژگی های «مدرسه تلویزیونی ایران» عنوان کرد: بارزترین ویژگی طرح تحولی این مدرسه کنداکتور آن است. مخاطبان می توانند در طول سال تحصیلی یعنی از ۲ مهر تا خرداد ماه، ساعت ۱۴ پای تلویزیون بنشینند و این برنامه ها را دنبال کنند. همچنین ما هر روز نیم ساعت جلسه اولیا و مربیان و دوره های تربیت معلم و دانش افزایی خواهیم داشت. اگر همه دست به دست هم دهیم و ترسی از به خطر افتادن منافع خود نداشته باشیم، سال بعد همه برای همدیگر دست می زنیم.

همراهی آموزش و پرورش با صداوسیما

او درباره هم افزایی دستگاه های آموزشی با صداوسیما تصریح کرد: آموزش و پرورش در این پروژه خود مسئول است و در کنار ما برای تحقق هدف‌های مشترک تلاش می‌کند.

علی عبدالعالی در پایان درباره دانش آموزانی که در ساعاتی دیگر به جز صبح به مدرسه می روند، خاطرنشان کرد: «مدرسه تلویزیونی ایران» چند روش برای دیده شدن دارد، یک روش آن به این صورت است که از طریق قاب تلویزیون این برنامه ها را دنبال کنند. روش دیگر این است که برخی از مدارس برنامه ها را ضبط می کنند و در کلاس خودشان پخش می کنند و راه دیگر هم این است که از طریق فضای مجازی و تلوبیون همراه ما باشند. در این راستا برای مناطق محروم هم در نظر داریم اقداماتی انجام دهیم و فضاهایی مجهز شده برای دانش آموزان فراهم کنیم. ما اگر با مخاطبان روراست باشیم آن ها اهل دل و ایثارگری می شوند.

آخرین اخبار

سرپرست شبکه آموزش سیما منصوب شد «مثبت آموزش» به سوالات دانش آموزان پاسخ می دهد امتداد مهارت آموزی با مشارکت فنی و حرفه‌ای در شبکه آموزش سیما معلم ها و فعالین در حوزه آموزش صاحبان اصلی شبکه آموزش سیما هستند اهمیت ویژه به پاسداشت زبان و ادبیات فارسی در شبکه آموزش تغییر نام «مثبت آموزش» به «استودیو معلم»/ سیروس همتی مجری شد تولید برنامه ها و مستندهای بخش كشاورزی با مشارکت مردم پویش «معلم خوب من» در شبکه آموزش بزرگداشت مقام معلم در شبکه آموزش با «مثبت آموزش» به روز باشید چگونگی مواجهه با تله های ذهنی؛ درسی متفاوت در «مدرسه جنگلی» همسفر دانش آموز راسل و آقای پندلتون در شبکه آموزش سیما داستان های پدینگتون را در شبکه آموزش سیما ببینید داستان های مدرسه و قصه های مجید از شبکه آموزش سیما برنامه های عیدانه شبکه آموزش آقا مرتضی به شبکه آموزش آمد انتصاب سرپرست گروه مهارت های تخصصی شبکه آموزش سیما انتصاب سرپرست شبکه آموزش بهار در بهار همراه با شبکه آموزش سیما روایت رمان های مطرح در«قصه شب» مستندهای جذاب و دیده نشده از شبکه آموزش سیما اعلام ویژه برنامه های روز پدر در شبکه آموزش سوباسا اوزارا میهمان برنامه و اما امروز شد! استعدادیابی کودکان و نوجوانان از اهمیت بالایی برخوردار است بازخوانی حماسه ماندگار 9 دی در شبکه آموزش سیما انتصاب مسئول روابط عمومی شبکه آموزش مدیر پخش شبکه آموزش سیما منصوب شد جشن شب یلدا در شبکه آموزش «باشگاه امید» راه اندازی شد/اعلام جزییات المپیاد سواد رسانه ای آموزش گریل تا ملیله سازی در«شبکه ماه» پر بازیگر ترین سریال کودک و نوجوان در مرحله تولید حذف‌کردن موضوعات کتاب درسی‌ راه‌حل خروج از حافظه‌محوری نیست ‌آزمون سنجش ملی امسال برای دانش‌آموزان پایه‌‌ ششم و نُهم برگزار می‌شود پیگیری«پرسشگر» از برنامه های آموزشی در راستای مدرسه قوی «گیومه» ای در عدالت آموزشی پیشنهاد مجری صداوسیما به رئیس جمهور: ابتدای جلسات هیئت دولت را هر روز به یک معلم اختصاص دهید و به همراه وزرا به احترامش بایستید! در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛ سریال «سوادیاران» نشانگر اهتمام رسانه‌ملی به بحث سوادآموزی آیام شهادت جانگداز بانوی سرور عالم حضرت فاطمه الزهرا (س)را تسلیت عرض مینماییم آموزش کتیبه دوزی تا رویه کوبی مبل در "شبکه ماه" دانشگاه فرهنگیان موضوع مورد بحث «پرسشگر» بررسی چالش ها و فرصت ها ی پرورش زنبوردر«پرسشگر» رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان: مسابقه «هوش یار» فاصله دسترسی دانش آموزان به مدارس سمپاد را کم کرد «شهر به شهر» همراه با شبکه آموزش وزیر آموزش و پرورش: روز جهانی دیابت با«دکترسلام» پخش اختتامیه جشنواره ملی الگوهای تدریس برتر کشورازشبکه آموزش « یک مدرسه، یک معلم، یک ایران »آماده نمایش شد رویکرد شبکه آموزش همواره تحقق عدالت آموزشی است اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره تلویزیونی جام جم منصوب شدند آغاز پخش مجموعه جدید شبکه آموزش «سواد یاران» به جنگ بی‌سوادی می رود

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها