اپلیکیشن شبکه آموزش
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار شنبه 31 شهریور 1400

آخرین جزئیات از بررسی لایحه رتبه‌بندی معلمان/ واکسیناسیون فرهنگیان تکمیل شد

دبیر کمیسیون آموزش مجلس گفت: واکسیناسیون فرهنگیان تمام شده است ولی جامعه دانش‌آموزی هدف تازه شروع شده است.

به گزارش روابط عمومی شبکه آموزش، حسین حق‌وردی دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در برنامه به وقت ایران ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس، اظهار کرد: برای نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی، اولویت اول، حفظ سلامتی جامعه فرهنگی و دانش‌آموزان و خانواده‌های آنهاست. همچنان که در آموزش عالی، حفظ سلامت اساتید و دانشجویان مورد تأکید است.

وی ادامه داد: جلسات متعددی هم در سال گذشته و هم امسال، در ارتباط با بهترین شیوه بازگشایی مدارس تشکیل شد. 

حق‌وردی افزود: واکسیناسیون فرهنگیان تمام شده است ولی واکسیناسیون جامعه دانش‌آموزی هدف، تازه شروع شده است، لذا بنا براین قرار گذاشته شد که بازگشایی حضوری نداشته باشیم تا از سلامت فرهنگیان، دانش‌آموزان و خانواده‌های آنها مطمئن شویم؛ یعنی واکسیناسیون انجام و تکمیل شود و به تدریج با برنامه‌های خوبی که وزارت آموزش و پرورش تدارک دیدند، در طول سال به سمت بازگشایی حضوری مدارس برویم. 

وی اضافه کرد: معتقدیم که آموزش مجازی برای ما یک اضطرار است و واقعا یک انتخاب نیست همچنین فرایند تعلیم و تربیت در بحث مجازی به درستی مانند فرایند حضوری اتفاق نمی‌افتد و به همین دلیل ناچاریم به سمت حضوری شدن آموزش برویم اما باید با تضمین سلامت فرهنگیان، دانش‌آموزان و خانواده‌های آنها صورت گیرد. 

دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه یکی از مطالبات فرهنگیان، بحث رتبه‌بندی است، اظهار کرد: تا نیاییم زندگی معلمان را بر اساس شرایط اقتصادی جامعه، در نظر بگیریم و معاش‌ آنها را تأمین کنیم، نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که کیفیت آموزشی خود را نشان دهد.

وی با تأکید بر اینکه رتبه‌بندی یک الزام قانونی برای دولت بود و اوایل دهه 90 باید اجرایی می‌شد، گفت: در پایان دولت قبل و آن هم با اصرار نمایندگان مجلس یازدهم، لایحه رتبه‌بندی ارسال شد و نمایندگان بررسی لایحه رتبه‌بندی را در اولویت قرار دادند یعنی به اولویتش رأی دادند و بررسی شد. 

حق‌وردی افزود: در کمیسیون آموزش هم بررسی شد و نقایصی که داشت از نظر نمایندگان مجلس در کمیسیون، رفع شد اما مشکلی پیش آمده است که به آن دلیل نمی‌توان در صحن مطرح کرد.

وی با بیان اینکه دولت قبل در سه سال قصد داشت لایحه رتبه‌بندی را اجرایی کند و حدود 15 هزار میلیارد تومان برای رتبه‌بندی پیش‌بینی شد، گفت: فرهنگیان نگران نباشند به هر صورت، امسال رتبه‌بندی را اجرایی خواهیم کرد.

دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: لایحه رتبه‌بندی دولت یک بار مالی مشخصی داشت که با مصوبه کمیسیون افزایش پیدا کرد و چون افزایش زیاد است قطعا در شورای نگهبان اصل هفتاد و پنجی می‌گیرد و بر می‌گردد و در نتیجه قانون ابتر می‌داند. بحثی که با کمیسیون برنامه و بودجه داریم این است که تلاش کنیم تا این مشکل را حل کنیم.

وی با بیان اینکه لایحه دولت را کلا دگرگون کردیم، اظهار کرد: دولت به‌گونه‌ای دیگر لایحه رتبه‌بندی را طراحی کرده بود که اگر اجرا می‌شد حدودا معلمان 25 درصد از متوسط دریافتی کارمندان بیشتر می‌گرفتند. البته باید صلاحیت‌ها و شایستگی‌ها هم کسب شود چون رتبه‌بندی فقط افزایش حقوق نیست بلکه یک قسمت بهبودی دریافتی معلمان و قسمت دیگر کیفیت‌بخشی به فرایند آموزش است. 

حق‌وردی افزود: به این قید 25 درصد، قید دیگری در کمیسیون آموزش زده شد مبنی بر اینکه 80 درصد حقوق اعضای هیأت علمی قرار دهیم که عنوان شد بار مالی این رتبه‌بندی 200 هزار میلیارد تومان است و با اصل 75 مواجه می‌شود.

وی اضافه کرد: همه بحث در مجلس این است که رتبه‌بندی اجرایی شود و همان ایراد اصل 75 بر آن مترتب نشود. اعضای کمیسیون مصر هستند که مصوبه‌شان اجرایی شده و به صحن برود. البته به شرطی که در صحن هم تأیید شود و رأی بیاورد. 

دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: در این مرحله گیر کردیم که منابع مالی را برایش تعریف کنیم. البته قطعا آن 200 هزار میلیارد تومان نیست و در حال بررسی هم در وزارت آموزش و پرورش، هم سازمان برنامه و بودجه و هم در سازمان استخدامی و اداری کشور است تا بتوانیم این مشکل را حل کنیم و در همین ماه‌های اخیر شاهد اجرایی شدن بحث رتبه‌بندی باشیم. 

وی با بیان اینکه یکی از بحث‌هایی که در آموزش مجازی داریم، رفع محرومیت از دانش‌آموزانی است که به هر عنوان دسترسی به این امکانات را ندارند، گفت: حدود 3 میلیون تا 3.5 میلیون نفر هستند البته همه اینها به دلایل مختلف دسترسی ندارند مثلا در مناطق مرزی تحت پوشش شبکه نیستند. 

حق‌وردی ادامه داد: یکی از برنامه‌هایی که هم دولت و هم مجلس باید بیشتر توجه کند، رفع محرومیت این 3.5 میلیون دانش‌آموز است که امکان استفاده از آموزش مجازی را ندارند.

وی با بیان اینکه اینگونه نیست که فضای مجازی و «شاد» را کنار بگذاریم، افزود: در دوره پساکرونا یقینا این آموزش ادامه دار خواهد بود؛ کرونا شکل نوینی از آموزش‌ جدید را ارائه داد و آموزش‌های خوب مثل تولید محتوا را همگانی کرد و در دست عموم دانش‌آموزان قرار داد.

دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: درست است که سند تحول بنیادین نقش اصلی را به تربیت داده است اما نتوانستیم در پیشبرد آن موفق عمل کنیم که باید به این مسأله توجه کنیم.

دسته بندی:

آخرین اخبار

سروده‌های نوشاعران را به صورت کتاب منتشر می‌کنیم/ تلاش‌ برای ارتقای سطح سلیقه مردم در «تار و ترنج» اعلام ویژه برنامه های ماه محرم شبکه آموزش سیما «تار و ترنج» نگاهی ویژه به پاسداشت زبان و ادبیات فارسی راه اندازی دوره تحکیم نهضت سوادآموزی به کمک شبکه آموزش رئیس سازمان نهضت سوادآموزی و مدیر کل آموزش قوه قضائیه در «مثبت آموزش» بعد از ۱۷ سال هنوز به هدف اصلی برای شناخت ایران زیبا نرسیده‌ام توانمندی های ایران در پرورش دام و طیور «بیا بریم سفر» از شبکه آموزش تولید برنامه های فاخر در حوزه آموزش و پرورش دانش آموزان آموزش انتخاب درست در «دوربین ۷» و «مثبت آموزش» «تشییع بزرگ» در شبکه آموزش سیما مشاور وزیر آموزش و پرورش در«مثبت آموزش» سرپرست شبکه آموزش سیما منصوب شد «مثبت آموزش» به سوالات دانش آموزان پاسخ می دهد امتداد مهارت آموزی با مشارکت فنی و حرفه‌ای در شبکه آموزش سیما معلم ها و فعالین در حوزه آموزش صاحبان اصلی شبکه آموزش سیما هستند اهمیت ویژه به پاسداشت زبان و ادبیات فارسی در شبکه آموزش تغییر نام «مثبت آموزش» به «استودیو معلم»/ سیروس همتی مجری شد تولید برنامه ها و مستندهای بخش كشاورزی با مشارکت مردم پویش «معلم خوب من» در شبکه آموزش بزرگداشت مقام معلم در شبکه آموزش با «مثبت آموزش» به روز باشید چگونگی مواجهه با تله های ذهنی؛ درسی متفاوت در «مدرسه جنگلی» همسفر دانش آموز راسل و آقای پندلتون در شبکه آموزش سیما داستان های پدینگتون را در شبکه آموزش سیما ببینید داستان های مدرسه و قصه های مجید از شبکه آموزش سیما برنامه های عیدانه شبکه آموزش آقا مرتضی به شبکه آموزش آمد انتصاب سرپرست گروه مهارت های تخصصی شبکه آموزش سیما انتصاب سرپرست شبکه آموزش بهار در بهار همراه با شبکه آموزش سیما روایت رمان های مطرح در«قصه شب» مستندهای جذاب و دیده نشده از شبکه آموزش سیما اعلام ویژه برنامه های روز پدر در شبکه آموزش سوباسا اوزارا میهمان برنامه و اما امروز شد! استعدادیابی کودکان و نوجوانان از اهمیت بالایی برخوردار است بازخوانی حماسه ماندگار 9 دی در شبکه آموزش سیما انتصاب مسئول روابط عمومی شبکه آموزش مدیر پخش شبکه آموزش سیما منصوب شد جشن شب یلدا در شبکه آموزش «باشگاه امید» راه اندازی شد/اعلام جزییات المپیاد سواد رسانه ای آموزش گریل تا ملیله سازی در«شبکه ماه» پر بازیگر ترین سریال کودک و نوجوان در مرحله تولید حذف‌کردن موضوعات کتاب درسی‌ راه‌حل خروج از حافظه‌محوری نیست ‌آزمون سنجش ملی امسال برای دانش‌آموزان پایه‌‌ ششم و نُهم برگزار می‌شود پیگیری«پرسشگر» از برنامه های آموزشی در راستای مدرسه قوی «گیومه» ای در عدالت آموزشی پیشنهاد مجری صداوسیما به رئیس جمهور: ابتدای جلسات هیئت دولت را هر روز به یک معلم اختصاص دهید و به همراه وزرا به احترامش بایستید! در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛ سریال «سوادیاران» نشانگر اهتمام رسانه‌ملی به بحث سوادآموزی آیام شهادت جانگداز بانوی سرور عالم حضرت فاطمه الزهرا (س)را تسلیت عرض مینماییم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها