اپلیکیشن شبکه آموزش
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سه شنبه 2 اسفند 1401

طرح شبکه آموزش سیما برای دانشجویان دانشگاه فرهنگیان

مدیر شبکه آموزش سیما از برنامه‌ریزی این شبکه برای استفاده از ظرفیت دانشجویان خبر داد.

 

علی عبدالعالی مدیر شبکه آموزش سیما در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری آنا، درباره برنامه‌های این شبکه برای سواد‌آموزان گفت: پیش از این در دهه‌های شصت و هفتاد و به موازات فعالیت نهضت سوادآموزی در کشور، تلویزیون نیز برنامه‌های ویژه‌ای را برای این قشر تولید و پخش می‌کرد. با توجه به کاهش قابل‌توجه نرخ بی‌سوادی، فعالیت‌های نهضت سوادآموزی نیز شکل دیگری پیدا کرد. به تبع این کاهش مخاطب، تلویزیون هم برنامه‌هایی از این جنس را روی آنتن ندارد.

** وقتی سوادآموزان پای تلویزیون نشستند

وی اظهار کرد: البته باید به یک نکته جالب هم اشاره کنم؛ پس از پخش برنامه «مدرسه تلویزیونی ایران» عوامل این برنامه در واحد روابط عمومی سیما و سامانه ۱۶۲ پاسخگوی تماس‌های مخاطبان بودند. برایمان جالب بود که بسیاری از میانسالان و سالمندانی که سواد نداشتند و یا در مراحل ابتدایی سوادآموزی هستند مخاطب این برنامه‌ها بوده‌اند و اتفاقاً سطح سوادآموزی آن‌ها بالا هم رفته است. به عبارت دیگر در شرایطی که فضای فعالیت نهضت سوادآموزی مثل قبل گسترده نیست، مدرسه تلویزیونی ایران تا حدی این خلاء را پر کرد.

عبدالعالی افزود: ما در ابتدا این نیت خیر را برای برنامه تعریف نکرده بودیم، اما وقتی این استقبال را دیدیم حساس شدیم. در دو استان پیمایشی انجام شد که به ما نشان داد افرادی که با این ویژگی‌ها پای مدرسه تلویزیونی ایران می‌نشینند قابل‌توجه هستند.

مدیر شبکه آموزش افزود: بنابراین فکر نمی‌کنم طراحی جداگانه‌ای برای این گروه از مخاطبان نیاز باشد و همین برنامه برای نوسوادان هم جواب می‌دهد.

طرح شبکه آموزش سیما برای دانشجویان دانشگاه فرهنگیان


** دانشجویانی که می‌توانند معلم‌یار تلویزیون شوند

عبدالعالی درباره چگونگی استفاده از ظرفیت دانشجویان به ویژه دانشجویان دانشگاه فرهنگیان برای پیشبرد برنامه‌های شبکه آموزش نیز گفت: ما جلسات منظمی با رئیس دانشگاه فرهنگیان و اساتید این دانشگاه داریم. یک طرح جهادی را هم تعریف کرده‌ایم که بر مبنای آن، دانشجویان دانشگاه فرهنگیان در مناطق محروم به عنوان «معلم‌یار» مدرسه تلویزیونی ایران فعالیت کنند و این حضور آن‌ها به عنوان کارورزی یا بخشی از دروس عملی تعریف شود. یعنی چیزی شبیه به همان دوره انترنی دانشجویان پزشکی که در بیمارستان‌ها و مناطق محروم، دوره کارورزی خودشان را سپری می‌کنند.

وی درباره موانع راه‌اندازی «شبکه آموزش ۲» با محوریت آموزش دروس کنکور با وجود پیگیری‌های مستمر نیز گفت: نمی‌دانم مانع اصلی چیست، اما آن چیزی که می‌دانم و می‌توانم بر پایه آن برنامه‌ریزی کنم این است که ما از حیث نیروی انسانی متبحر، تجهیزات فنی و ایده‌پردازی مشکلی نداریم. یعنی راه اندازی این شبکه بار مالی سنگینی برای مجموعه سازمان صداوسیما نخواهد شد. با همین ظرفیت می‌توانیم شبکه آموزش ۲ را نیز راه اندازی کرده و برنامه‌های باکیفیتی را نیز ارائه کنیم.

لازم به یادآوری است، «مدرسه کنکور ایران» به عنوان یکی از برنامه‌های اصلی شبکه آموزش و با هدف تحقق عدالت آموزشی از دیروز (شنبه ۲۹ بهمن ۱۴۰۱) و همزمان با عید مبعث روی آنتن این شبکه رفت.

دسته بندی:

آخرین اخبار

سروده‌های نوشاعران را به صورت کتاب منتشر می‌کنیم/ تلاش‌ برای ارتقای سطح سلیقه مردم در «تار و ترنج» اعلام ویژه برنامه های ماه محرم شبکه آموزش سیما «تار و ترنج» نگاهی ویژه به پاسداشت زبان و ادبیات فارسی راه اندازی دوره تحکیم نهضت سوادآموزی به کمک شبکه آموزش رئیس سازمان نهضت سوادآموزی و مدیر کل آموزش قوه قضائیه در «مثبت آموزش» بعد از ۱۷ سال هنوز به هدف اصلی برای شناخت ایران زیبا نرسیده‌ام توانمندی های ایران در پرورش دام و طیور «بیا بریم سفر» از شبکه آموزش تولید برنامه های فاخر در حوزه آموزش و پرورش دانش آموزان آموزش انتخاب درست در «دوربین ۷» و «مثبت آموزش» «تشییع بزرگ» در شبکه آموزش سیما مشاور وزیر آموزش و پرورش در«مثبت آموزش» سرپرست شبکه آموزش سیما منصوب شد «مثبت آموزش» به سوالات دانش آموزان پاسخ می دهد امتداد مهارت آموزی با مشارکت فنی و حرفه‌ای در شبکه آموزش سیما معلم ها و فعالین در حوزه آموزش صاحبان اصلی شبکه آموزش سیما هستند اهمیت ویژه به پاسداشت زبان و ادبیات فارسی در شبکه آموزش تغییر نام «مثبت آموزش» به «استودیو معلم»/ سیروس همتی مجری شد تولید برنامه ها و مستندهای بخش كشاورزی با مشارکت مردم پویش «معلم خوب من» در شبکه آموزش بزرگداشت مقام معلم در شبکه آموزش با «مثبت آموزش» به روز باشید چگونگی مواجهه با تله های ذهنی؛ درسی متفاوت در «مدرسه جنگلی» همسفر دانش آموز راسل و آقای پندلتون در شبکه آموزش سیما داستان های پدینگتون را در شبکه آموزش سیما ببینید داستان های مدرسه و قصه های مجید از شبکه آموزش سیما برنامه های عیدانه شبکه آموزش آقا مرتضی به شبکه آموزش آمد انتصاب سرپرست گروه مهارت های تخصصی شبکه آموزش سیما انتصاب سرپرست شبکه آموزش بهار در بهار همراه با شبکه آموزش سیما روایت رمان های مطرح در«قصه شب» مستندهای جذاب و دیده نشده از شبکه آموزش سیما اعلام ویژه برنامه های روز پدر در شبکه آموزش سوباسا اوزارا میهمان برنامه و اما امروز شد! استعدادیابی کودکان و نوجوانان از اهمیت بالایی برخوردار است بازخوانی حماسه ماندگار 9 دی در شبکه آموزش سیما انتصاب مسئول روابط عمومی شبکه آموزش مدیر پخش شبکه آموزش سیما منصوب شد جشن شب یلدا در شبکه آموزش «باشگاه امید» راه اندازی شد/اعلام جزییات المپیاد سواد رسانه ای آموزش گریل تا ملیله سازی در«شبکه ماه» پر بازیگر ترین سریال کودک و نوجوان در مرحله تولید حذف‌کردن موضوعات کتاب درسی‌ راه‌حل خروج از حافظه‌محوری نیست ‌آزمون سنجش ملی امسال برای دانش‌آموزان پایه‌‌ ششم و نُهم برگزار می‌شود پیگیری«پرسشگر» از برنامه های آموزشی در راستای مدرسه قوی «گیومه» ای در عدالت آموزشی پیشنهاد مجری صداوسیما به رئیس جمهور: ابتدای جلسات هیئت دولت را هر روز به یک معلم اختصاص دهید و به همراه وزرا به احترامش بایستید! در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛ سریال «سوادیاران» نشانگر اهتمام رسانه‌ملی به بحث سوادآموزی آیام شهادت جانگداز بانوی سرور عالم حضرت فاطمه الزهرا (س)را تسلیت عرض مینماییم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها