امروز يك شنبه  3 تير 1397
تعداد بازدید : 209 - تاریخ خبر : 1396/04/25 - 10:57
روزهای چهارشنبه به صورت ثابت موضوعات مربوط به اقتصاد خانواده/ بازآموزی رزق حلال و قناعت

تهیه کننده یک برنامه خانواده محور سیما می‌گوید: روزهای چهارشنبه به صورت ثابت موضوعات مربوط به اقتصاد خانواده در مباحثی چون اقتصاد مقاومتی، مدیریت هزینه و یا موضوعاتی همچون سرمایه‌گذاری و بازار سرمایه پرداخته می‌شود

مجید صحاف با بیان اینکه مهارت آموزی و توجه به مسائل روز خانواده‌ها در حوزه‌های مختلف کسب و کار از جمله سرمایه‌گذاری در این برنامه ارائه می‌شود، گفت: این برنامه تنها برنامه خانواده محور در بخش شبانگاهی تلویزیون است.

وی با تاکید بر اینکه بخش اصلی برنامه «همیشه خونه» خانواده است، یادآور شد: در برنامه همیشه خونه که به صورت زنده هر شب ساعت 21 از شبکه آموزش پخش می شود، بخشی برای مهارت آموزی های کاربردی در زندگی وجود دارد؛ از جمله سواد رسانه ای ،طب سنتی، فناوری اطلاعات، فضای مجازی و همین طور مسائل حقوقی، که به مدت 5 دقیقه کارشناسان آن محتوای کاربردی برای خانواده‌های ایرانی را به بیینده آموزش می‌دهند.

تهیه کننده برنامه همیشه خونه افزود: هر فردی که در شب هنگام در کنار بقیه اعضای خانواده ضمن به دست آوردن آگاهی نسبت به موضوعات مختلف بخواهد در جریان زندگی و کسب و کار یک خانواده ایرانی قرار بگیرد و همچنین به نوعی در جریان اتفاق‌ها و مسایل روز قرار بگیرد، این برنامه یک بسته رسانه‌ای خوب برای آن مخاطب در مدت زمان پخش برنامه خواهد بود.

وی در پاسخ به این پرسش فارس که آیا در برنامه همیشه خونه در کنار دغدغه خانواده ها از جمله تربیت فرزندان و هدایت تحصیلی آنها در مورد مسایل معیشتی خانواده ها در بستر های مالی و سرمایه گذاری نیز راهکاری ارایه می دهد یا خیر، پاسخ داد: روزهای چهارشنبه بصورت ثابت اختصاص به موضوعات مربوط به اقتصاد خانواده دارد. ذیل موضوع اقتصاد خانواده، به مباحثی چون کسب و کار اینترنتی و خانوادگی، تعاونی های خانوادگی، فرهنگ مصرف و فرهنگ خرید، مدیریت هزینه ها، مفهوم پس انداز، تاثیر ربا در اقتصاد خانواده، نقش خمس و زکات در خانواده، تفریحات کم هزینه در اقتصاد خانواده و یا موضوعات دیگری همچون سرمایه گذاری و ... پرداخته می شود. پیشتر هم یک بخش ثابت کارشناسی برای کارآفرینی و کسب و کارهای خانگی در برنامه وجود داشت که مباحث این حوزه را گام به گام به ببیننده آموزش می داد.
صحاف ادامه داد: مفاهیم مربوط به بیمه و بورس به گونه ای هستند که اگر بخواهیم در قالب نظام موضوعات و بیان یک سری مباحث نظری به آن بپردازیم، کاربرد ویژه ای برای خانواده ندارد. بلکه باید در قالب بخش کارشناسی و مهمانانِ مرتبط با این مفاهیم، به آن پرداخته شود.
صحاف با بیان اینکه مردمی کردن رسانه، بهترین پیام ها و ماناترین الگوها را برای مخاطب به ارمغان خواهد داشت گفت: برنامه ای که برای تولید آن خودِ مردم حضور دارند و در آن مشارکت می کنند، به لحاظ پیامهایی که به مخاطب ارائه می‌دهد، از ماندگاری و تاثیر بیشتری برخوردار است. چرا که مخاطب با این نوع برنامه همزاد پنداری بیشتری خواهد داشت. از سوی دیگر بهترین الگو برای مردم، الگوهای مردمی هستند. خانواده های موفق یا خانواده هایی که ویژگی و برتری خاصی در یک موضوع دارند، برای مردم قابل باورتر و قابل پذیرش هستند.
به عنوان مثال خانواده‌ای در این برنامه حضور یافته که به لحاظ اقتصادی، شرایط متوسطی داشته، اما با وجود همه این تنگناها، فضای امن و آرامش واقعی در خانواده و بین اعضای آن حاکم بودده. اینکه می گویم آرامش واقعی، منظور این است که روی آنتن زنده نقش بازی نکرده اند و خود واقعی شان را نشان داده اند و این آرامش کامل به بیننده منتقل شده است. این خود یک الگو است برای مخاطب؛ که چطور یک خانواده با وجود کمبودها چنین آرام و امن در کنار هم هستند، اما برخی با وجود برخورداری از شرایط ایده آل معیشتی چنین آرامشی ندارند؛ لذاست که این الگودهی و الگوپذیری باعث می‌شود بیننده داشته های خانواده خود را بهتر ببیند و نگاه اصلاحی به سبک زندگی خود داشته باشد.
تهیه کننده برنامه همیشه خونه افزود: هر فردی که در شباهنگام در کنار بقیه اعضای خانواده ضمن بدست آوردن آگاهی نسبت به موضوعات مختلف بخواهد در جریان زندگی و کسب و کار یک خانواده ایرانی قرار بگیرد و همچنین به نوعی در جریان اتفاق ها و مسایل روز قرار بگیرد این برنامه یک بسته رسانه ای خوب برای آن مخاطب در مدت زمان پخش برنامه خواهد بود.
مثلا کسی که در تجارت ورشکست شده و یا از یک کسب و کار کوچک شروع کرده و در کنار خانواده خود در مورد مشکلات و زندگی خود مقابل دوربین تلویزیون حرف می زند و یا روش های درآمد زایی یا مثلا موفقیت های خود را عنوان می کند برای خانواده ها جذابیت دو چندانی خواهد داشت. وقتی این حرف ها را یک فرد عادی عنوان می کند مردم بهتر می پذیرند تا اینکه یک چهره معروف که زندگی مرفه دارد و طبعا مردم فاصله زندگی خود با این چهره ها را احساس می‌کنند و چون توان نزدیک کردن زندگی خود به آنها را ندارند، آرامش و سلامت روان خانواده دچار اختلال می شود.
مجید صحاف در پایان گفت: در این برنامه در راستای ترویج و ترغیب به امر ازدواج، مراسم عقد دو زوج بطور زنده پخش شد و بطور واقعی نحوه آشنایی دو خانواده را نشان دادیم. ادعا می کنم کمتر برنامه تلویزیونی وجود دارد که 10 صفحه متن و پژوهش داشته باشد. مجری برنامه از صبح متن های خود را مطالعه کرده‌اند و می‌دانند در برنامه باید چه محتواهایی را بیان کنند و در چه زمینه هایی با مهمان ها گفت‌وگو کنند.

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
شبکه آموزش سيما

تمامی حقوق این وب سایت به شبکه آموزش سیما تعلق دارد