امروز دوشنبه  4 تير 1397
تعداد بازدید : 399 - تاریخ خبر : 1396/03/27 - 11:47
«کنکور» را به آموزش «قرآن» ترجیح داده‌ایم/ فرهنگ ارتباط با قرآن کم است

محمدرضا مسیب‌زاده مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش در برنامه پرسشگر با موضوع «چالش‌های آموزش قرآن در مدارس»

محمدرضا مسیب‌زاده مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش در برنامه پرسشگر با موضوع «چالش‌های آموزش قرآن در مدارس»، در پاسخ به این پرسش که «آیا در حال حاضر تربیت قرآن در دانش‌آموزان اتفاق می‌افتد؟»، اظهار داشت: یقین داریم برآیند فعالیت آموزش و پرورش ما را به ایجاد انس با قرآن می‌رساند، اما این به شرط‌های مختلف بستگی دارد.

وی ادامه داد: ما به عنوان خدمتگزار شاکر بوده، اما در عرصه فعالیت قرآن بسیار بدهکار هستیم. از سال 85 تا حال حاضر که 10 سال می‌گذرد رهبر معظم انقلاب رضایت داشته‌اند، اما فرموده‌اند باز هم کارها در این خصوص کم است. 

مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش در خصوص «عوامل اصلی تضعیف آموزش قرآن در مدارس»، افزود: همه مردم عاشق قرآن هستند، اما درس کنکور را به قرآن ترجیح می‌دهیم و بیشتر نگاه اُنسی به قرآن داریم و در کارهای رسمی در این خصوص کمتر فعالیت می‌کنیم.

مسیب‌زاده با اشاره به برگزاری نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، افزود: امسال آموزش و پرورش در بخش مؤسسات دولتی در این نمایشگاه رتبه اول را کسب کرد.

وی با اشاره به افزایش اعتبارات فعالیت‌های قرآنی، تصریح کرد: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد در بخش اعتبارات امسال 17.5 درصد رشد داشته‌ایم، اما در بخش فعالیت‌های قرآنی سقف اعتبارات را در سال آینده 100درصد افزایش می‌دهیم؛ در حالی که اعتبارات در آموزش و پرورش اینطور نیست؛ چرا که یک هزارم بودجه در آموزش و پرورش را باید در برابر 13.5 میلیون دانش‌آموز و 1.5 میلیون فرهنگی قرار دهیم که تقریباً هیچ بودجه‌ای نیست و سال‌ها با این موضوع درگیر هستیم.

مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش در خصوص «راهکارهای رفع تضعیف آموزش قرآن در مدارس»،‌خاطرنشان کرد: در اداره کل قرآن، عترت و نماز آموزش و پرورش کارهایی را با کمک کل اعضای آموزش و پرورش انجام می‌دهیم؛ چند گام در جهت آموزش، تولید محتوا، برگزاری مسابقات برداشته‌ایم و جواب لازم را گرفته‌ایم.

مسیب‌زاده با اشاره به کارهای تحولی که در این راستا صورت گرفته است، بیان داشت: بعد از 37 سال مسابقات قرآن در بخش شکوفه‌ها که توسط سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار می‌شد، به آموزش و پرورش واگذار شد.

وی با اشاره به راهکار 3 ـ 1 سند تحول بنیادین، عنوان کرد: هدف توسعه، تعمیق و گسترش فعالیت‌های قرآن و عترت است؛ ضمن اینکه فعالیت پرورشی دقیقاً ناظر بر فعالیت غیر از ساعت کلاس درسی است، کتاب درس، معلم و ساعت درسی به عهده سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی است.

مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: حوزه‌های فعالیت پرورشی این طور است که باید از ظرفیت برگزاری مسابقات برای ایجاد انگیزه در دانش‌آموزان استفاده کنیم؛ چرا که کلاس درس یک کار تکلیفی است، اما بخشی که دانش‌آموز با میل، رغبت و علاقه به سوی آن می‌آید، می‌توانیم در آنجا انس با قرآن را ایجاد کنیم.

مسیب‌زاده با انتقاد از کسانی که خیلی راحت دولت، آموزش و پرورش و مجلس را مقصر کم‌کاری در حوزه آموزش قرآن می‌دانند، افزود: باید در این خصوص نظرسنجی کنیم.

وی با بیان اینکه حلقه مفقوده قرآن، تلاوت و روخوانی است، متذکر شد: البته هر روشی اشکالاتی دارد و کتاب‌ها نیز دارای اشکالاتی است، اما اینکه بگوییم این روش، ما را به هدف نمی‌رساند، کم‌لطفی است؛ چرا که دانش‌آموزان فراموش نکنند فضای ایجاد شده در کشور، چنین فضایی  را آماده کرده است، اما آیا آموزش روخوانی قرآن بیش از 10 جلسه طول می‌کشد؛ در حالی که وقتی دانش‌آموز آموزش می‌‌بیند در ادامه به تمرین و ممارست نمی‌پردازد؛ در نتیجه مطالب فرّار است و به طور کلی فرهنگ ارتباط ما با قرآن کم است. 

مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه باید در مسیر دستور رهبر معظم انقلاب حرکت کنیم و باید به موضوع آموزش قرآن بیشتر توجه شود، خاطرنشان کرد: باید بحث قرآن فارغ از بحث‌های سیاسی باشد.

 

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
شبکه آموزش سيما

تمامی حقوق این وب سایت به شبکه آموزش سیما تعلق دارد