اپلیکیشن شبکه آموزش
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

مهارت تربیت کودکان با پخش انیمیشن

افزایش مهارت های شناختی در کودکان مانند مهارت دیداری فضایی یکی از ابعاد تاثیرگذار مثبت انیمیشن است اما تاثیر انیمیشن ها می تواند منفی نیز باشد. البته تاثیرات مثبت و منفی انیمیشن ها روی کودکان بیشتر از نوجوانان است چون در این دوره از زندگی کودک در حال آموزش اصول و شیوه های زندگی کردن است و قسمت عمده شخصیت او در حال شکل گیری است، به همین دلیل همانندسازی و الگوبرداری در این سنین باعث می شود که انیمیشن تاثیر بیشتری روی کودکان داشته باشد.

یکی از کارهایی که والدین به عنوان نظارت کننده باید انجام دهند این است که بعد از نمایش انیمیشن در مورد موضوع آن با کودک بحث و گفتگو کنند و از او بپرسند چه معنا و مفهومی از تماشای انیمیشن درک کرده است؟

والدین می توانند با کمک بند آشنایی زدایی توضیحاتی را درخصوص انیمیشن به فرزندشان بدهند و او را برای درک آنچه که تماشا کرده است کمک کنند از این طریق کودک می تواند بین دنیای خیالی و واقعیت تفاوت قائل شود و آن دو را از یکدیگر تشخیص دهد.

برای مثال یک کودک 3 یا 4 ساله وقتی بن تن را در حال پرش از یک ارتفاع بلند می بیند، قادر به درک دنیای خیالی از واقعیت نیست و تماشای این صحنه ممکن است باعث الگوبرداری غلط و در نتیجه آسیب و خطر جدی برایش شود؛ به همین دلیل اگر کودک چنین صحنه هایی را دید، والدین باید او را توجیه کنند.

با توجه به مشغله های امروزی شاید چنین فرصتی دست ندهد تا والدین بنشینند و درباره ی یک انیمیشن و موضوعات اخلاقی آن برای کودک توضیح دهند به همین خاطر شبکه هفت سیما به دنبال پخش مجموعه انیمشن های خاطره انگیز و قدیمی، متناسب با داستان و موضوع، نکات اخلاقی و آموزشی را به صورت زیرنویس درج می‌کند.مجموعه «آخ جون کارتون» هر روز ساعت 10:30و15 از شبکه هفت سیما پخش می شود.در همین راستا بسیاری از فعالان علوم تربیتی و روانشناسی در این رابطه واکنش نشان داده که در ادامه سخنان آنها را می خوانیم.
دکتر سیما فردوسی روانشناس و استاد یار گروه روانشناسی دانشگاه شهید بهشتی در باره زیر نویس پیام های اخلاقی انیمیشن ها می گوید: امروزه یکی از عوامل موثر موفقیت در جنبه های مختلف زندگی مجهز بودن به مهارت هایی است بنام مهارت های زندگی این مهارتها انسان را در مواجهه با انسان های دیگر در اتفاقات و رویا رویی با مشکلات مقتدرتر می نماید.
وی افزود:در این میان مهارت های اخلاقی و اجتماعی اهمیت زیادی دارد البته این مهارت ها به مراحل رشد اخلاقی و اجتماعی نیز مربوط می شود خوشبختانه این مهارتها را می توان کسب نمود زیرا آنها اکتسابی است.
فردوسی خاطرنشان کرد:خانواده در درجه اول و نهاد های اجتماعی در درجه بعدی مسئولیت خطیری در آموزش این مهارتها به کودکان و نوجوانان دارند.آموزش مستقیم والدین و همچنین الگوپذیری کودکان و نوجوانان از والدین و نهادهای اجتماعی ، عامل مهمی در یادگیری این مهارتها می باشند.رسانه ها نیز می توانند نقش مهمی در این زمینه ایفا نمایند.
او همچنین گفت: شبکه آموزش سیما با زیرنویس کردن این پیام های اخلاقی و اجتماعی در برنامه های انیمیشن ( آخ جون کارتون ) توانسته به نحو موثری در رشد مهارتهای اخلاقی، اجتماعی کودکان و نوجوانان کار آمد باشد.
وی ادامه داد: کودکان و نوجوانان نه تنها خود این پیام ها را دریافت می نمایند بلکه می توانند آن را به دوستان خود نیز انتقال داده و به این ترتیب اشاعه دهنده ی این پیام ها در جهت رشد مهارت های اخلاقی و اجتماعی درجامعه باشند.

کار کرد شبکه هفت سیما انتقال دانش و مهارت های متناسب با کیفیت زندگی درهزاره سوم است
مهدی اسماعیل تبار روانشناس فرهنگی نیز در این خصوص گفت: کار کرد شبکه آموزش انتقال دانش و مهارت های متناسب با کیفیت زندگی درهزاره سوم است .استفاده از خاطره های مردم با کارتون های قدیمی و تلفیق آن با نکته های آموزشی و پیام های اخلاقی به صورت زیر نویس ، فضایی را ایجاد می کند که مخاطب ، یادگیری با لذت را تجربه می کند.
وی افزود:برخلاف درس خواندن اجباری در مدرسه این بار شبکه هفت سیما، با استفاده از خاطره بازی با کارتون سعی می کند محتوای جدیدی را به مخاطب خود منتقل کند.

پخش کارتون های قدیمی همراه با پیام های آموزشی و اخلاقی ، قدم دیگری برای تحقق اهداف آموزشی
گیتی خامنه مجری و کارشناس کودک شبکه هفت سیما،می گوید: شبکه هفت سیما با پخش کارتون های قدیمی همراه با پیام های آموزشی و اخلاقی به صورت زیر نویس ، قدم دیگری برای تحقق اهداف آموزشی برداشته است.
او می افزاید: پخش کارتون هایی که آموزش دهنده ی مهارت های زندگی به کودکان دهه های شصت و هفتاد بود و واقعیت های زندگی را با ارزش های اخلاقی می آمیخت،نه گفتن به بدی ها، ارزشمندی تلاش صادقانه و آمادگی برای مقابله با مشکلات و بسیاری از درس های دیگر خوب زیستن را به آن ها می آموخت. تاکید بر پیام های مستتر در داستان های این کارتون ها هم،منجر به کسب توفیق شبکه ی آموزش در ایفا نقش اصلی اش در رسانه شده است.
زمینه ای مساعد برای پرداختن بیشتر به تربیت کودکان
مونا قدسی کارشناس امور کودک و نوجوان می گوید: ارائه ی محتوایی یکسان در دو قالب زیرنویس (یادگیری آشکار) و کارتون (یادگیری پنهان) تجربه ای خوشایند و لذتبخش است ، که باعث توجه و تمرکزبیشترکودک می شود و به تثبیت نکته اخلاقی و فهم بیشتر و بهتر آنها به صورت مجزا کمک می کند.چنین فعالیت هایی می تواند زمینه ای مساعد برای رشد و توسعه شخصیتی کودکان باشد.

فرهنگ سازی به زبان کودکان صورت گیرد
بهرام عظیمی کاریکاتوریست می گوید: نفس کار خوب است و شبکه هفت سیما با این کار دارد فرهنگ سازی می کند و این کار جذاب و تاثیر گذار است و باید تاثیر نهایی اش در چند سال آینده مشخص بشود ولی این کار دو مشکل دارد یکی اینکه انیمیشن های قدیمی که پخش می شود برای بزرگتر ها و پدر و مادر ها حالت نوستالژِی دارد و خوششان می آید اما برای کودکان امروز زیاد جذابیت ندارد. برای کودکان باید انیمیشن های امروزی پخش کرد ومشکل دیگر اینکه چیزی که شبکه هفت سیما به صورت زیرنویس پخش می کند خیلی حرف سنگینی است وبرای کودکان قابل هضم نیست، اگر دارید برای بچه ها می نویسید باید به زبان خودشان بنویسید.
او همچنین افزوده است: من اگر جای طراحان این کار بودم می نوشتم بچه ها وقتی که کارتون تمام شد بدوید بروید دست پدر و مادر تان را ببوسید. پسرم برو موهای خواهر کوچولوت رو شانه بزن،برو لامپ اضافه رو خاموش کن، برو کتاب های مدرسه را مرتب کن، کارهایی که بچه ها همان لحظه انجام دهند این جوری باید فرهنگ سازی کرد، سیستم فرهنگ سازی شما خوب است ولی برای بزرگسالان است.
زیرنویس نکات اخلاقی انیمیشن ها مکمل خوبی برای یاد آوری نکات آموزشی و تربیتی
ماهرو یوسفی،مشاور مدیر شبکه جهانی الکوثر در راه اندازی کانال اینترنتی کودک و نوجوان نیز در این باره می گوید:تماشای انیمیشن همیشه برای هر گروه سنی و در همه جای دنیا امری خوشایند و لذت بخش است . سازندگان انیمیشن ها به واسطه کمک گرفتن از تکنولوژی باعث ساختن فضاهایی شاد، خوش رنگ و فانتزی شده و برای مدتی ذهن انسان رو از دغدغه های روزمره جدا کرده و به فضای جذاب تخیل وارد می کنند . حتی آن دسته از انیمیشن هایی هم که برگرفته از داستانهای واقعی و زندگی شخصیت های بزرگ ایرانی و جهانی هستند باز هم با توجه به داشتن فضایی خوش رنگ و جذاب در کنار جلوه های ویژه بصری باز می توانند مدتها باعث ایجاد لحظات زیبا برای مخاطب شوند .
وی می افزاید: انیمیشن ها تاثیر زیادی در روند رشد شخصیتی کودکان و نوجوانان دارند. حتی می توان گفت برخی از انیمیشن ها که در قالب بازی به کودکان ارائه می شود، تاثیر خوبی بر روند یادگیری آنها می گذارد. افزایش مهارت های شناختی در کودکان مانند مهارت دیداری فضایی یکی از ابعاد تاثیرگذار مثبت انیمیشن است همچنین تاثیر پذیری اخلاقی و رفتاری کودکان ونوجوانان از شخصیت های مثبت و منفی موجود در انیمیشن ها هم می تواند در روند شکل گیری شخصیتی کودک ونوجوان تاثیر بسیاری داشته باشد به نوعی که حتی در بسیاری از موارد شاهد همزاد پنداری مخاطب کودک ونوجوان با شخصیت های داستان های انیمیشنی هستیم . فرقی هم نمی کند که این انیمیشن ها زاییده تخل تیم سازنده آن یا بر گرفته از یک داستان واقعی باشد زیرا در این دوره از زندگی کودک در حال آموزش اصول و شیوه زندگی کردن است و قسمت عمده شخصیت او در حال شکل گیری است ، به همین دلیل همانندسازی و الگوبرداری در این سنین باعث می شود که انیمیشن ها تاثیر بیشتری روی کودکان داشته باشد. بنابراین انیمیشن ها می توانند باعث فرهنگ سازی شوند و روی نگرش ها و ارزش های افرادی که نسل آینده را می سازند، تاثیر بگذارند و در شکل گیری شخصیت کودکان نقش عمده ای را ایفا کنند.
یوسفی خاطرنشان می کند: شبکه آموزش در حرکتی زیبا با ساخت برنامه « آخ جون کارتون»سعی در ایجاد فضایی خاطره انگیز برای مخاطبان خود نموده است. مخاطبانی از کوچکترین تا بزرگترین سن، بیننده این برنده هستند . تا کنون دراین برنامه شاهد پخش انیمیشنهای بی خانمان (پرین) ، مهاجران ،آن شرلی دختری با موهای قرمز و ... بودیم . یکی از محاسن انیمیشن هایی که در گذشته از شبکه های سیما پخش می شد ، داشتن بار محتوایی آن بود که عمدتا در این انیمیشن ها آموزش همکاری و مسئولیت پذیری در خانواده ، اتحاد داشتن ، مبازره با مشکلات و سختی های پیش رو در زندگی ، احترام به والدین ، مهربانی با همنوعان ، شکر گزاری از نعمت های خداوند و ... چیزی هایی که متاسفانه امروزه در انیمیشن های جدید کمپانی های تولید کننده انیمیشن خارجی شاهد آن نیستیم و یا اینکه این فضایل اخلاقی بسیار کم رنگ شده اند و جای خود را به جنگ، خشونت، قلدری و یا آموزش نکات منفی اخلاقی داده است.
وی ادامه داد: پخش انیمیشن های قدیمی در برنامه « آخ جون کارتون» فرصت مغتنمی است هم برای بزرگسالان که یاد آور خاطرات شیرین دوران کودکی آنهاست و هم به نسل جدید و کودک و نوجوان امروزی فرصت تماشای انیمیشن هایی با محتوا ، زیبا و حتی آرامش بخش را بدور از فضای خشونت و پر استرس انیمیشن های امروزی ، هدیه می دهد. در کنار پخش انیمیشن های قدیمی، زیر نویس نکات اخلاقی و آموزنده در آن هم می تواند مکمل خوبی برای یاد آوری نکات آموزشی و تربیتی باشد اما پخش این انیمیشن ها بدون زیر نویس هم می تواند بار محتوایی خود را به مخاطب برساند و از آنجائیکه قطعا بخشی از مخاطبان این برنامه کودکان هستند که یا فاقد سواد خواندن بوده و یا در دوران آموزش ابتدائی هستند ، خواندن زیر نویس ها جذاب نبوده و امکان پذیر نیست و حتی ممکن هست که حواس مخاطب را از اصل موضوع منحرف نماید. اما در کل ساخت و پخش برنامه هایی از این دست ارزشمند و قابل توجه هستند که خود می تواند به عنوان نوعی کلاس آموزشی نیز برای مخاطب کودک ونوجوان در نظر گرفته شود.

دسته بندی:

آخرین اخبار

ویژه برنامه های میلاد پیامبر اکرم(ص) از شبکه هفت سیما «کی میاد ستاره چینی» در شبکه هفت سیما سعید فتحی روشن مهمان «از من بپرس» می شود گلاره عباسی به «صبحی دیگر» می آید «موتورجستجو»به روز جهانی علم می پردازد آشنایی با کسب و کارهای متنوع در «راهش اینه»/استقبال از کارگاههای آموزشی پخش همایش جایزه مصطفی(ص) از شبکه هفت سیما مسعود احمدی‌افزادی خبر داد؛ «هفت آسمان »درشهادت امام حسن عسگری(ع) تاثیر روابط زوجین در آینده فرزندان را«ازمن بپرس» بررسی مسائل حقوقی راه اندازی کسب و کار ها در«راهش اینه» تدارک شبکه هفت سیما به مناسبت 13 آبان ماه راههای پیشگیری از سرقت در«از من بپرس» بررسی بیماری های عفونی در«دکتر سلام» شبکه آموزش تریبونی برای مهارت آموزان ویژه برنامه های رحلت پیامبر(ص) و امام رضا(ع) از شبکه هفت سیما دومین هم اندیشی ستاد حفظ و ترویج زبان و ادبیات فارسی سیمابرگزارشد/ پایش مجریان سیما بررسی اعتیاد زنان در یک برنامه تلویزیونی بررسی سیره زندگی ائمه اطهار در «هفت آسمان» مشکلات تغذیه ای زائران اربعین در «دکتر سلام» راه جدید «راهش اینه» از بازار بورس می گذرد. پیامدهای ناشی از زلزله را «از من بپرس» شبکه هفت سیما «با کلاس» می شود احمدی‌افزادی مطرح کرد؛برنامه‌های سیما برای حفظ زبان فارسی/اصلاح واژه‌گزینی تبلیغات دکتر احمدی افزادی:رسانه ملی با تمام توان به حفظ و ترویج زبان فارسی اهتمام دارد ویژه برنامه های اربعین از شبکه هفت سیما توصیه های تغذیه ای«دکتر سلام»برای زائران اربعین فصل هشتم «قندپهلو» با شکلی جدید می‌آید رئیس پلیس پیشگیری پایتخت در «ازمن بپرس» ویژه برنامه «صبحی دیگر» به مناسبت روز جهانی کودک و تلویزیون/خاله رویا و عمو مهربان مهمان برنامه شبکه های اجتماعی و گسست خانواده گذری بر بازار های مالی در «راهش اینه» احمدی افزادی رئیس ستاد «حفظ و ترویج زبان و ادب فارسی» شد بررسی نکات ایمنی-امنیتی ویژه اربعین در«چتر نجات» مهارت تربیت کودکان با پخش انیمیشن حاملگی های پرخطر در «دکتر سلام» بررسی می شود مدیریت مشترک خانواده موضوع امروز «ازمن بپرس» در برنامه «مشاعره» صورت گرفت؛ مهارت آموزی در شبکه هفت سیما محدود به قاب شیشه ای نیست «فرصت برابر» با تغییرات روی آنتن شبکه هفت سیما می رود بازگویی خاطرات جنگ در«هفت نشان» تغییر در زمان پخش «از من بپرس» ماجراهای علمی را در «مستند هفت»ببینید کلیشه ارتباط با مخاطب در شبکه آموزش شکسته شد/ رویکرد متفاوت «راهش اینه»در حوزه کارآفرینی تغدیه دانش آموزان در«دکتر سلام» بررسی می شود ویژه برنامه های آغاز سال تحصیلی و هفته دفاع مقدس از شبکه هفت سیما ویژه برنامه «صبحی دیگر» به مناسبت بازگشایی مدارس «شک مقدس» تحریفات عاشورا را بررسی می کند «راهش اینه» از قاب شیشه ای بیرون می آید رسانه ملی پل ارتباطی نخبگان و جامعه /شبکه آموزش سیما و پارک علم و فن آوری پردیس ، همکاری از جنس مهارت و دانایی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها