اپلیکیشن شبکه آموزش
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شبکه آموزش با دعوت از 2مجری قدیمی سعی در ارائه یک برنامه جذاب برای خانواده‌ها دارد

برنامه ای برای بچه‌های 40 ساله!

 

«مثبت 40» قرار است با ‌استفاده از نشانه‌های خاطره‌انگیز، ارزش‌های انسانی را زنده کند.

به گزارش روابط عمومی شبکه هفت سیما، مرور خاطرات دهه‌های 60 و 70 برای اغلب مخاطبان تلویزیون جذاب، شیرین و به‌یادماندنی است. به‌خصوص برنامه‌ها، فیلم‌ها و سریال‌هایی که در آن دوران و در اوج روزهای جنگ روی آنتن شبکه‌های سیما می‌رفت و تلخی فضای جنگ را برای مخاطبان تلویزیون تلطیف می‌کرد. تا جایی که هنوز هم بازپخش برنامه‌ها و سریال‌های دهه‌های گذشته همچنان برای مخاطبان این رسانه جذابیت دارد و چه بسا جذاب‌تر از برخی برنامه‌ها و سریال‌هایی است که این اواخر روی آنتن شبکه‌های سیما می‌رود. از این رو شبکه آموزش برای مرور خاطرات شیرین سال‌های گذشته پنجشنبه‌شب‌ها برنامه‌ای را با عنوان «مثبت 40» روی آنتن دارد که این برنامه با حضور دو مجری خاطره‌انگیز ، گیتی خامنه و الهه رضایی پخش می‌شود. یکی از مهم‌ترین نکات این برنامه در کنار انتخاب مجریان آن، فضا و دکوری است که برای این برنامه ترسیم شده و مجری‌ها نیز سعی کرده‌اند با پوشش و نحوه اجرای متناسب با حال و هوای دهه‌های گذشته، برنامه را به پیش ببرند که در همین مدت کوتاه هم مورد توجه مخاطبان گسترده‌ای قرار گرفته است. از این رو جام‌جم گزارشی درباره این برنامه داشته که در ادامه می‌خوانید:

نقطه امیدمان، ترسیم دنیای واقعی است

گیتی خامنه یکی از مجریان این برنامه در پاسخ به این پرسش که «مثبت 40» در کنار جذابیت‌ها برای بچه‌های دهه 60 تا چه حد می‌تواند نگاه نوجوان و جوان امروز را نیز به خود معطوف کند، به جام‌جم گفت: یقین نداریم اما امیدواریم! نقطه امیدمان ترسیم دنیای واقعی است با بعضی وجوه ارزشی کاملا متفاوت با امروز. دنیایی نه این‌چنین آمیخته به دغدغه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و پیش‌فرض‌ها و داوری‌های نا عادلانه و دوستی‌ها و دشمنی‌های کاسب‌مدارانه؛ دنیایی ساده‌تر، بی‌پیرایه‌تر و معنوی‌تر. دنیایی که بچه‌های دهه 40 و 50 و 60 زندگی در آن را تجربه کرده‌اند، حتی اگر جوان‌ترها تجسم وجود آن را خیالی خام و غیرممکن بیابند!

وی همچنین افزود: می‌خواهیم چنین دنیایی را به مدد تصاویر واقعی از زبان خود مردم در قاب تصویر به جوان‌ترها یا به تعبیر برنامه چلسی‌ها، نشان بدهیم و همراهی نگاه مهربان این گروه از مخاطبان همان چیزی است که به آن امید داریم.

خامنه در ادامه نیز در پاسخ به این سوال که تا چه اندازه در شیوه اجرا نگاهی به اجرایش در دهه‌های گذشته داشته یا نه هم بیان کرد: نحوه اجرای استودیویی یادآور اجراهای آن زمان است. با همان سادگی دکور و پوشش و شیوه اجرا و گفتار و همه آنچه تماشاگران آن زمان به خاطر دارند، اما در بخش گزارش‌ها بیننده خود فعلی مجری را به تماشا می‌نشیند که طی زمان به یقین دچار تغییراتی شده و مخاطب می‌تواند این بار او را فارغ از قیود استودیویی به مستندترین شکل ممکن در خدمت معرفی بخش‌های مختلف برنامه و مهمانان برنامه «مثبت 40» همراهی کند.

وی درباره بازخوردی که تا به امروز از مخاطبان این برنامه گرفته است، هم توضیح داد: ما در ارائه کارهایمان در سیما نیازمند کسب نوعی حمایت و همراهی از جانب همکاران هستیم. اطلاع‌رسانی از طریق شبکه‌های مختلف در زمانه‌ای که اغلب مردم سخت مشغول و درگیر زندگی و چالش‌های گوناگون آن هستند، می‌تواند به دیده شدن و شنیده شدن یک اثر یاری برسانند. به نظر می‌رسد مردم در این چند هفته هنوز از زمان و چگونگی پخش برنامه آگاه نشده‌اند. اقدام نوآورانه و در خور تقدیر شبکه آموزش در زمینه تهیه چنین برنامه‌ای هم نیاز به آگاه کردن مردم از این اقدام جدید شبکه دارد؛ به بیان دیگر تماشاگران به تعریف پیشین پرداختن به مفاهیم آموزشی به شکل مستقیم از این شبکه به نوعی عادت کرده‌اند و آگاهی دادن از باز تعریف وظایف این شبکه در قالب نوی تفریحی و هنری نظیر این برنامه به زمان و اطلاع‌رسانی توسط همراهان حوزه فرهنگ و هنر نیاز دارد. همان کار ارزشمندی که شما و همکارانتان در این مصاحبه آن را انجام می‌دهید.

خامنه درباره تغییرات و اتفاقات در فصل‌های آینده نیز گفت: تصمیم‌گیری در مورد شکل و محتوای برنامه در فصل‌های بعدی در صورت ادامه، به یقین با توجه به بازخورد نظر صاحبان واقعی کار یعنی بینندگان شکل خواهد گرفت. همان هدفی که در حال حاضر در فضای مجازی برنامه در پی رسیدن به آن هستیم و نظرات و پیشنهادهای مردم را در رابطه با آن جویا می‌شویم. آنچه مسلم است این است که بدون دریافت نظرات آنها عملا تصمیمی گرفته نمی‌شود یا حداقل امید من این است که آنچه ساخته می‌شود به آنچه مطلوب آنهاست نزدیک باشد.

وی متذکر شد: من اعتقاد دارم هر برنامه‌ای که با بهره گرفتن از نظر و حضور مردم شکل گرفته، بی‌هیچ شکی به جهت موفقیت تضمین شده است. خودم سخت علاقه‌مند به تلویزیون و سینمای واقع گرا هستم و انعکاس دیدگاه‌ها، خواسته‌ها، دل‌نگرانی‌ها و دغدغه‌های مردم به ساده‌ترین، مستندترین و قابل فهم‌ترین زبان ممکن. ایمان دارم اگر کاری با آگاهی از تمنیات تماشاگر بدون دخل و تصرف و نیاز به تمهیدات ویژه و صد البته بلد بودن کار برنامه‌سازی ساخته شود، مردم با همراهی و حمایت‌شان بر موفقیت آن مهر تایید خواهند زد. خوشحالم که خوش‌فکری و ذهنیت‌های قابل توجه دکتر احمدی، منجربه زدن پل ارتباطی میان همکاران ما و مردم شد.

 ساخت چنین برنامه‌ای موید آن است که نسبت به آنچه تماشاگران‌مان مدت‌ها به ما یادآوری می‌کرده‌اند بی‌توجه نبوده‌ایم و آرزو می‌کنیم از طریق این برنامه بتوانیم نسبت به آنها ادای دین و احترام کنیم.

«مثبت 40» حس خوب گذشته

الهه رضایی، یکی دیگر از مجریان این برنامه است که درباره بازخورد مخاطب به جام‌جم گفت: من فکر می‌کنم فید بک مخاطب زمانی داده می‌شود که تعدادی برنامه روی آنتن رفته و دیده شده باشد تا متوجه شویم که با روحیات و سلیقه مردم سازگار یا ناسازگار بوده است. این برنامه فقط چهار پنج قسمت روی آنتن رفته و هنوز خیلی‌ها از وجود آن بی‌اطلاعند. بنابراین در فضای مجازی و در برخورد با مردم من هنوز بازخوردی نگرفتم. اما در صفحه مجازی برنامه و شبکه اظهارنظرهایی شده است. بیشتر مخاطبان دوست داشتند برنامه‌ها و کارتون‌های قدیمی پخش شود. اما باید مدتی از پخش برنامه بگذرد و بعد درباره بازخورد آن صحبت کنیم.

وی در ادامه درباره شباهت نحوه اجرای این برنامه با دهه‌های گذشته افزود: در واقع می‌توانم بگویم که اجراها همان اجراهای گذشته است. چون ما در این برنامه برگشت به گذشته داریم و می‌خواهیم حس نوستالژیک و خاطرات کسانی که در دهه‌های گذشته کودک و نوجوان بودند و با دیدن این برنامه‌ها خاطراتی برایشان زنده می‌شود را ببینیم. ضمن این‌که آنها را به گذشته‌ها برمی‌گردانیم و نظرات‌شان را هم می‌پرسیم. لذا اجراهای ما، پوشش ما و مدل کاری ما تقریبا همانی است که در گذشته بود. اگر دقت کرده باشید متن‌ها تقریبا همان فرمت را دارند. من هم زمانی که اجرا می‌کنم، همان حس دهه 60 و 70 را دارم که با بیننده‌ها صحبت می‌کردم.

رضایی همچنین درباره ویژگی‌های این برنامه بیان کرد: به نظرم مهم‌ترین ویژگی «مثبت 40» این است که می‌خواهد اگر مردم از گذشته و سال‌های 60 دور شده‌اند و روحیات مثبتی که در آن زمان داشتند را باز به مردم بازگرداند. به تعبیری آن حس خوب گذشته را در مردم بیدار کند و امیدواری را برای کسانی که به دلیل مشکلات اقتصادی در زندگی‌شان کمرنگ شده، حس بهتری را در وجودشان ایجاد کند.

مهارت‌آموزی یکی از مهم‌ترین اهداف برنامه است

افسانه مهربانی تهیه‌کننده «مثبت 40» درباره ادامه این برنامه و این‌که فصل‌های دیگری هم برای آن طراحی شده به جام‌جم گفت: قرار بر این است که فصل اول 26 قسمت باشد و نوع استقبال مردم از این برنامه و گروه سنی که از برنامه استقبال می‌کنند، فصل‌های بعدی و ادامه آن را برای ما مشخص‌تر می‌کند. در واقع نظرات مردم تعیین‌کننده برنامه‌ریزی ما برای فصل‌های بعدی است.

وی ادامه داد: ما هنوز در ابتدای راه و در شروع کار هستیم و به نوعی خودمان را محک می‌زنیم. البته هدف اصلی برنامه زنده کردن ارزش‌های گذشته است. مورد بعدی که در این برنامه مدنظر ماست، بحث مهارت‌هاست. البته این مهارت‌آموزی به معنای مهارت شغلی نیست؛ بیشتر مهارت اخلاقی، زندگی و رفتاری و انتقال تجربه از نسل‌های گذشته به نسل‌های بعدی است. گرچه سعی می‌کنیم این مهارت‌ها و نکات را خیلی غیرمستقیم منتقل کنیم. یعنی در قالب طنز و روایت هم خاطرات را زنده کرده و هم این نکات را به مخاطب منتقل می‌کنیم. بنابراین «مثبت 40» صرفا خاطره بازی نیست.

این تهیه‌کننده همچنین درباره روند تولید برنامه توضیح داد: می‌توانم بگویم پیش‌تولید و تولید و تحقیق ما همزمان شد. چون به‌سرعت کار را آغاز کردیم و پخش هم شروع شد. بنابراین از این نظر کار سنگینی است و نیاز به تفکر و برنامه‌ریزی گسترده و دقیق دارد. به واسطه این‌که ما در این برنامه قرار نیست فقط مخاطب 40 ساله داشته باشیم و از این نظر خودمان را محدود کنیم. هر چند اکثریت جامعه ما را مثبت چهلی‌ها تشکیل داده‌اند. گروه بعدی هم چلسی‌ها هستند که زیر 40 سالند و به شدت به تجربه‌های گذشتگان نیاز دارند که قرار است با بازگویی آن ارزش‌ها آنها را به این دسته از افراد منتقل کنیم. بنابراین این برنامه مربوط به گروه سنی خاصی نیست و همه را شامل می‌شود که البته برای هر گروه سنی ما لوگو ساخته‌ایم.

وی با اشاره به چهار گروه سنی که مدنظر شبکه بوده و ایده اصلی برنامه عنوان کرد: قرار است این برنامه چهار گروه سنی را پوشش بدهد که گروه اصلی همان مثبت چهلی‌هاست که از 40 سال تا 80 سال است. گروه بعدی چلچله‌ها هستند که به نوعی دو 40 سال را پشت سر گذاشته‌اند. گروه سوم مثبت چلچله‌ها هستند که از 90 سال به بالا را طی می‌کنند و برای ما مثل گنجینه تجربه هستند و افرادی که تعدادشان کم است و همین نایاب بودنشان آنها را ارزشمند کرده و باید قدرشان را بیشتر دانست. در واقع هدف این است که ما شرایطی را به وجود آوریم و در آینده باشگاهی را راه‌اندازی کنیم که در آن افراد را کنار هم جمع کنیم.

مهربانی افزود: ما سادگی را در این برنامه به خدمت گرفتیم تا بتوانیم ارزش‌ها را احیا کنیم. یعنی نمی‌توان از ارزش گفت ولی از دکور سنگین و پرهزینه‌ای استفاده کرد. یعنی ما سعی کردیم در رفتار و در عمل سادگی را نشان بدهیم. خوشبختانه بازخوردها هم تا به امروز خوب بوده و مردم از برنامه استقبال کرده و با موسیقی‌ها ارتباط برقرار کرده‌اند و اتفاقا خیلی دوست دارند فضای برنامه شاد باشد. از طرفی به‌شدت دنبال کارتون‌های قدیمی و برنامه‌های خوب گذشته و در عین حال به دنبال تازگی هستند. جالب‌تر این‌که اعلام برنامه برایشان با حضور خانم‌ها خامنه و رضایی جذاب‌تر است. اما از آنجا که قرار نیست ما صرفا خاطره‌بازی کنیم، بنا به ضرورت برنامه و کارتون پخش می‌کنیم. البته هنوز اول راه هستیم و قرار است بخش‌هایی هم به برنامه اضافه شود و فضا شادتر باشد. ضمن این‌که سعی داریم روابط خوب گذشته را نیز در برنامه احیا کنیم. از جمله روابط خوب همسایه‌ها با یکدیگر و مهربانی و احترام به بزرگ‌ترها و... .

دسته بندی:

آخرین اخبار

بازتاب برنامه زنده شبانه "به وقت ایران‌ " در خبرگزاریها منادی: باید به مهارت نگاه ویژه داشت گفتگوهای چالشی حوزه آموزش در «به وقت ایران» «میز مهارت» برنامه‌ای برای کمک به اقتصاد خانوار/ با این برنامه خودکفا شوید! بامحوریت شبکه آموزش سیما؛ کارگروه تخصصی رسانه در شورای عالی مهارت تشکیل شد «مدرسه تلویزیونی ایران» چگونه پا گرفت؟/ برپایی 8806 کلاس درس تا پایان 99 فعالیت 30 هزار پایگاه تابستانی در فضای مجازی/ ثبت 70 هزار تماس با صدای مشاور باید آموزش و پرورش را از سیطره نگاه‌های سیاسی خارج کرد همه دانش‌آموزان از برنامه‌های پرورشی استفاده نمی‌کنند شبکه هفت سراغ تولید یک مستند مسابقه تازه به تهیه‌کنندگی سعید ابوطالب رفته‌است «77 ساعت» چالش خدمات رسانی در حوزه عشایری در«رویش» بررسی می شود «رویش» به پیشرفت های بخش دام و طیور می پردازد مسابقه بزرگ «۷۷ ساعت» پاییز روی آنتن شبکه هفت سیما می رود/ تجربه ای تازه از تیم مسابقه تحسین شده «سرزمین دانایی» بررسی توانمندی های بخش شیلات کشور در«رویش» «تلویزیون تابستانی» برای دانش‌آموزان در راه است «مدرسه تابستانی» ازهفته اول تیر ماه روی آنتن می رود/ حضور مجریان مطرح کودک در برنامه مدرسه تلویزیونی تعطیل نمی‌شود پایان سال تحصیلی دانش آموزان با مدرسه تلویزیونی ایران طراحی سؤالات و تصحیح امتحانات پایه نهم در اختیار مدرسه است/ امتحانات شهریور برقرار است واکنش آموزش و پرورش به ماجرای «رومینا»/ سرانه 400 تومانی برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی! تولید 2 میلیون و 300 هزار ماسک در هنرستان‌ها/ اعلام نحوه امتحانات دانش‌آموزان هنرستانی عزم شبکه آموزش برای تحقق رهنمود رهبر انقلاب در تحول آموزشی «رویش» توانمندی های باغبانی کشور را بررسی می کند حفاظت از منابع طبیعی در«رویش» بررسی می شود مسابقه رویش با فضایی متفاوت در شبکه آموزش/ یاوران تولید به یاری کشاورزان می آیند «هفت رنگ» در شبکه هفت سیما برنامه مهارتی «رویش» از شنبه روی آنتن شبکه آموزش کمره ای : ۷۰ درصد دانش‌آموزان از برنامه‌های آموزش تلویزیونی بهرمند شدند ویژه برنامه «شعر علوی» از شبکه هفت سیما دیدار مدیر شبکه و جمعی از مدیران شبکه آموزش با معاون وزیر آموزش و پرورش تلاش بی وقفه عوامل تولید و پخش شبکه آموزش در شب قدر مدیر شبکه آموزش مطرح کرد؛ شب های قدر همراه با شبکه آموزش سیما مدیر اطلاعات و برنامه ریزی شبکه آموزش سیما منصوب شد بررسی بازار بورس در«راهش اینه» قدردانی رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس از شبکه آموزش سیما بررسی بیماری های شایع زنان در«دکتر سلام» بازدید وزیر آموزش و پرورش از مدرسه تلویزیونی ایران/ مدرسه‌ای که در سلیمانیه عراق هم دانش‌آموز دارد گوشه ای از بازتاب برنامه پرسشگر ۱۲ اردیبهشت در خبرگزاریها همکاری شبکه آموزش سیما با معاونت اشتغال وزارت کار و وزارت آموزش و پرورش حاجی میرزایی در حاشیه بازدید از استودیوی مدرسه تلویزیونی ایران: حاجی میرزایی در ویژه برنامه روز معلم: وزیر آموزش و پرورش: حرکت جهادی صدا و سیما در مدرسه تلویزیونی ایران بی‌سابقه بود حاجی بابایی: شبکه آموزش سیما در ایام کرونا ایثار کرد / رسانه ملی و شبکه آموزش در پخش مدرسه تلویزیونی ایران اقدام خوبی کردند بازتاب حمایت جانانه رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی فرایند آموزش مجازی و کرونا موضوع این هفته برنامه‌ پرسشگر مدرسه ای به وسعت ایران مدیر شبکه آموزش خبر داد: برگزاری ۱۱۰۰ کلاس درسی تا ۱۵ فروردین‌ در صداوسیما مدرسه تلویزیونی و مناسب سازی برای معلولان واکنش رئیس شبکه آموزش به گلایه معلمان/ ادامه کار مدرسه تلویزیونی ایران بعد از "کرونا"

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها