اپلیکیشن شبکه آموزش
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

مهارت آموزی «فرصت برابر» در آموزش و پرورش

وزیر آموزش و پرورش با حضور در برنامه «فرصت برابر» از مهارت آموزی تا ارتقاء کیفیت آموزش و حیاط پویا به همراه اصلاح  معیشت فرهنگیان و حذف کنکور از رشته های مختلف سخن گفت.

 

به گزارش روابط عمومی شبکه هفت سیما، دکتر بطحایی وزیر آموزش و پرورش با حضور در برنامه «فرصت برابر»، شبکه هفت تلویزیون را همراهی همیشگی برای این وزارتخانه خواند و تاکید کرد: بدون تردید نهضت مهارت آموزی بدون همکاری رسانه ملی امکان پذیر نخواهد بود. بیان نظرات موافق و مخالف در زمینه نهضت مهارت آموزی در برنامه هایی همچون «فرصت برابر» می تواند به روشنگری والدین و ارتقاء کیفیت آن یاری رساند.

وی شبکه هفت سیما را به عنوان فرصتی مقتضی در امر آموزش کشور دانست و گفت: رسانه ملی در تغییر دیدگاه مدیریت نظام آموزشی جایگاه ویژه ای دارد. دیدگاهی که با محوریت مهارت آموزی و ارتقاء سطح کیفی آموزش بنا می شود و مدرک گرایی صرف را تقبیح می کند.

وزیر آموزش و پرورش با ورود به موضوع  مشق شب  و نظرات موافق و مخالف در این زمینه گفت: متاسفانه در سال های گذشته سیستم آموزشی ما با تحمیل انبوهی از تکالیف مکتوب به دانش آموزان باعث می شد که از تربیت و پرورش آنها غفلت شود. در حالی که دانش آموز همراه با انجام تکالیف باید توانمند گردد. به عنوان مثال یک کودک دبستانی می تواند تنها بستن کفشش را در خانه به عنوان مشق شب داشته باشد.

 

وی وضعیت معیشتی معلمان کشور را از دغدغه ای اصلی دولت دانست و تاکید کرد: گزینه های متعددی باعث شده تا دولت نتواند دغدغه های معیشتی این قشر فرهیخته را مرتفع سازد ولی همچنان دولتمردان ما به مشکلات همکاران واقف هستند.

وزیر آموزش و پرورش در ادامه به مقایسه نسل های مختلف دانش آموزی پرداخت و گفت: اصولا در سال های اول انقلاب و دوران دفاع مقدس دانش آموزان برای خود رسالت های دیگری به غیر از درس خواندن داشتند بنابراین به تعبیر امروزی تنها به درس خواندن محدود نمی شدند و به اصطلاح اجتماعی تر بودند. امروزه دانش آموزان به مراتب کم جنب و جوش تر هستند و والدین از آنها تنها انتظار دارند، نمرات خوب بگیرند.

«حیاط پویا» موضوع دیگری بود که دکتر بطحایی به آن اشاره کرد و  ادامه داد: مدرسه خانه دوم دانش آموزان است و باید در آن احساس آرامش و شادی کند. اینکه تعطیلی مدارس باعث خوشحال شدن دانش آموزان می شود نشان دهنده ضعف نظام آموزشی ماست.

وی خمودی دانش آموزان در زمینه یادگیری را ناشی از عوامل مختلف دانست و افزود: وقتی کودک هفت ساله را مقید کنید تا در یک فضای خسته کننده ساعت ها نشسته و به سخنان معلم گوش کند دیگر انگیزه ای برای دانش افزایی نخواهد داشت. «حیاط پویا» طرحی است که به بچه ها این امکان را می دهد تا در زنگ های تفریح جنب و جوش بیشتری داشته باشند. چرا با تغییرات کوچک و ارزان قیمت در سطح مدارس مانند بهره گیری از رنگ آمیزی های شاد و یا خط کشی های بازی در حیاط مدرسه درصدد ساخت خانه دومی شاد برای آنها نباید بود.

دکتر بطحایی آموزش و پرورش را دستیار تربیتی خانواده ها خواند و گفت: ما و والدین دو بال یک پرنده هستیم که اگر همزمان با یکدیگر کار نکنیم پرواز تربیتی کودکان ما ناقص می ماند. متاسفانه امروزه ما و خانواده ها رفتار تربیتی یکدیگر را خنثی می کنیم. اگر خانواده ها به کمک آموزش و پرورش بیایند و بخشی هایی از هزینه ها و کارهای مدرسه را بپذیرند، بسیاری از مشکلات رفع خواهد شد. به عنوان مثال والدین در رنگ آمیزی مدرسه ها می توانند همکاری کنند.

وی ادامه داد: اگر بتوانیم به نسل های آینده آموزش دهیم که برنده شدن افراد به برنده بودن جمع بستگی دارد، قدم های موثری برداشته ایم. باید به این رویکرد دست یابیم که تکلیف کودک پیش دبستانی ما مهارت در زندگی باشد حتی اگر این مهارت در اندازه بستن یک بند کفش باشد.

وزیر آموزش و پرورش در مورد سند تحول آموزش چنین توضیح داد: در مسیر تحول، نظام آموزشی باید چنان باشد تا دانش آموز در همه عرصه ها به طور متوازن رشد کند. این بدان معناست که کودکان ما به همان اندازه که ریاضی یاد می گیرند با هنر نیز آشنا شوند و ساعات ورزشی صحیح داشته باشند.

دکتر بطحایی نقش آموزش و پرورش در مسیر مهارت آموزی را پررنگ توصیف کرد و این دیدگاه که میزان بیکاری در کشور تنها ناشی از کمبود فرصت های شغلی است اشتباه دانست و افزود: مشکل اصلی در میان جوانان ما مهارت آموزی است. کودکان ما سال های بسیاری را در مدارس و دانشگاه ها می گذرانند و در نهایت مهارتی به دست نمی آورند. در دنیای امروز افراد ماهر نیازمند ایجاد شغل نیستند و تنها مهارت در زمینه های مختلف برای آنها شغل ایجاد می کند.

وی کار آموزش و پرورش را پیچیده و طاقت فرسا دانست و در پایان از رسانه ملی خواست تا همچنان در کنار این وزارتخانه تمام قد بایستد و از برنامه سازان این رسانه خواست تا  موضوعات هیجان برانگیز با تامل بیشتری  مطرح نمایند. به عنوان مثال موضوعی مانند آسیب های اجتماعی در مدارس باید با بهره گیری از اساتید و مدیران اجرایی مطرح گردد و آمار و ارقام ارائه شده در چنین مباحثی باید کاملا مستند و مقایسه ای بیان گردد.

گفتنی است دکتر احمدی افزادی مدیر شبکه هفت از وزیر آموزش و پرورش پیش از حضور در برنامه «فرصت برابر» استقبال کرد.

دسته بندی:

آخرین اخبار

پخش جشنواره " جایزه تهران " از شبکه آموزش سیما شروع پخش برنامه شامگاهی شبکه هفت سیما از اول دیماه تجلیل از مقام مادر در«کی میاد ستاره چینی» تغییر زمان پخش برنامه«اعتیاد وزنان» در برنامه «از من بپرس» بررسی می شود؛ افشین سنگ چاپ در«صبحی دیگر» شبكه آموزش با یك برنامه امنیتی به استقبال مخاطبانش رفته است آموزش‌ مهارت‌های مختلف به خانواده‌های ایرانی تهران هوشمند با «موتورجستجو» بررسی چالش های ورزش دانشجویی در«فرصت برابر» «کی میاد ستاره چینی» این هفته مهمان شهر ابریشم می شود مسابقه تلفنی رویش به زودی از شبكه هفت سیما پخش می‌شود قدردانی معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از رسانه ملی در نشست ستاد مهارت آموزی مطرح شد؛ «دکترسلام» بررسی می کند؛ رئیس پلیس راه کشور در «از من بپرس» مسابقه«رویش» به زودی روی آنتن شبکه هفت سیما «موتورجستجو» به رفتار حرفه ای می پردازد بیماری های ستون فقرات موضوع امروز«دکتر سلام» بررسی نقش مدارس در ارائه سبک زندگی درست در«زنان و اعتیاد» «کی میاد ستاره چینی» این هفته به چادگان می رود چتر نجات شبکه آموزش برای مقابله با خطراتی که مردم را تهدید می‌کند! بررسی مزایا و معایب کشیدن دندان عقل در«دکتر سلام» بازیگر فوق لیسانسه ها مهمان «صبحی دیگر» می شود سوء استفاده از اشخاص موضوع برنامه «چترنجات» محسن کریمی راد به «صبحی دیگر» می آید نقش خانواده ها در پیشگیری از اعتیاد را «از من بپرس» بررسی استارت آپ های بیمه ای در «موتور جستجو» دبیر جشنواره فیلم رشد در«فرصت برابر» حقوقی مدنی و جزا موضوع امروز «ازمن بپرس» سلامت روان موضوع مورد بحث«دکتر سلام» «موتورجستجو» بررسی می کند؛ «قلمرو پارسی»روی آنتن شبکه هفت سیما مهارت به پویانمایی پیوند خورد «به خدآ» روی آنتن می‌رود/ آموزش حال خوب در «آموزش» جعبه ابزار محتوا در «راهش اینه» گشوده شد ویژه برنامه های میلاد پیامبر اکرم(ص) از شبکه هفت سیما «کی میاد ستاره چینی» در شبکه هفت سیما سعید فتحی روشن مهمان «از من بپرس» می شود گلاره عباسی به «صبحی دیگر» می آید «موتورجستجو»به روز جهانی علم می پردازد آشنایی با کسب و کارهای متنوع در «راهش اینه»/استقبال از کارگاههای آموزشی پخش همایش جایزه مصطفی(ص) از شبکه هفت سیما مسعود احمدی‌افزادی خبر داد؛ «هفت آسمان »درشهادت امام حسن عسگری(ع) تاثیر روابط زوجین در آینده فرزندان را«ازمن بپرس» بررسی مسائل حقوقی راه اندازی کسب و کار ها در«راهش اینه» تدارک شبکه هفت سیما به مناسبت 13 آبان ماه راههای پیشگیری از سرقت در«از من بپرس» بررسی بیماری های عفونی در«دکتر سلام»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها