اپلیکیشن شبکه آموزش
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار شنبه 4 مرداد 1402

در گفت‌وگوی «جام‌جم» با تهیه‌کننده برنامه محرمی شبکه آموزش مطرح شد فرهنگسازی «با کربلا»

همراهی شور با شعور، از جمله مسائلی است که عاشورا را به یک مفهوم جامع تبدیل کرده است. هر ساله برنامه‌های مختلفی روی آنتن شبکه‌ های تلویزیونی می‌رود تا این مفهوم را به‌درستی به مخاطب منتقل کند.

نویسنده سپیده اشرفی - گروه رسانه

برنامه «با کربلا» به‌واسطه پخش آن از شبکه آموزش، رویکرد خود را علاوه بر مسائل مذهبی، بر حوزه آموزش هم قرار داده است تا تلفیق شور و شعور در کنار هم را برای مخاطبان رقم بزند. این برنامه تلاش کرده در بخشی از محتوای خود به مسائل مذهبی بپردازد و در بخش دیگر، نکات آموزشی مورد نیاز زائران اربعین را بیان کند. پیوند میان این دوبخش هم، دغدغه دیگر عوامل این برنامه زنده بوده است. این برنامه در ۵۰ قسمت یک ساعته تولید شده که هر شب ساعت۲۰ تا ۲۱ روی آنتن شبکه آموزش می‌رود. تکرار آن هم ساعت ۳۰ دقیقه بامداد پخش می‌شود. به بهانه بررسی این برنامه مناسبتی شبکه آموزش، با علی‌اکبر کریمی، تهیه‌کننده برنامه با کربلا گفت‌وگو کردیم. 

علی‌اکبر کریمی، تهیه‌کننده برنامه با کربلا درباره محورهای این برنامه مناسبتی شبکه آموزش، به جام‌جم می‌گوید: همیشه برنامه‌های مناسبتی این ساختار را داشته که تنها در آن مناسبت، تولید و پخش شود. ما در برنامه باکربلا برای اولین بار از اوایل محرم تا اربعین هر شب برنامه خواهیم داشت. در یک بخش از برنامه، به صورت کامل به نکات آموزشی سفر به کربلا می‌پردازیم. هر ساله برنامه‌هایی را روی آنتن داریم که دهه اول پخش می‌شود و بعد دیگر پخش آن به اتمام می‌رسد تا دوباره زمان اربعین و برنامه‌های مناسبتی آن برسد. تفاوت برنامه ما با دیگر برنامه‌ها این است که از شبکه آموزش پخش می‌شود و به دلیل تمرکز این شبکه به مسائل آموزشی، در این برنامه علاوه بر صحبت با کارشناسان مذهبی، نکات آموزشی را هم بیان می‌کنیم. این‌که زودتر این نکات را به مخاطبان ارائه کنیم برای این است که قبل از سفر نکات لازم را بدانند. برخی مواقع این اتفاق پیش می‌آید که زائر به سفر می‌رود و بعد متوجه برخی نکات مثل تجهیزات سفر می‌شود. در این برنامه و بعد از قسمتی که مربوط به شام غریبان امام حسین(ع) است، برنامه‌های آموزشی‌مان را شروع می‌کنیم.
     
تمرکز بر مسائل آموزشی محرم
وی درخصوص مخاطبان برنامه باکربلا تصریح می‌کند: مخاطبان شبکه آموزش بیشتر نوجوان و جوان هستند. امسال هم با توجه به این‌که اربعین در شهریور ماه است، استقبال این گروه به‌دلیل تعطیل بودن دانشگاه و مدارس بالاتر بوده و بیشتر زائران از این قشر خواهند بود. ما تلاش کردیم در این برنامه نکاتی را درباره سفر اربعین بیان کنیم تا آنهایی که اولین‌بار است به این سفر ‌می‌روند، از آن استفاده کنند. ساده‌ترین مثال را بگویم: برخی از جوانان ممکن است علاقه به عکاسی داشته باشند اما به‌دلیل ناآگاهی، از برخی موضوعات خاص عکاسی کرده و آن را منتشر کنند. ما در برنامه به نکاتی اشاره می‌کنیم که بدانند در چه شرایطی هستند و چه ملاحظاتی باید داشته باشند. این نکات را می‌گوییم که به قوانین آنجا آشنا باشند. بیش از ۵۰ موشن‌گرافی تولید و پخش می‌کنیم یکی دو دقیقه است و تمام این موضوعات را پوشش می‌دهد. 

کریمی در‌خصوص زبان ارائه مطالب در این برنامه هم عنوان می‌کند: زبان این برنامه را بسیار ساده انتخاب کردیم. وقتی موضوعی را مطرح می‌کنیم، به زبان ساده و غیرکتابی می‌گوییم تا مخاطبان به‌خوبی آن را درک کنند و در خاطر بسپارند.
     
راه‌اندازی پویش شوق زیارت
این تهیه‌کننده ادامه می‌دهد: برای اجرای برنامه از دو مجری استفاده کردیم که یکی از آنها یعنی سیدکاظم احمدزاده مستقر در استودیوی کربلا و دیگری ندا ملکی در تهران است. این دو بخش به طور کامل با هم ارتباط دارند به‌طوری که اگر نکته‌ای آموزشی را مطرح می‌کنیم، در بخش مذهبی هم از زاویه دیگری به آن می‌پردازیم تا این دو بخش با هم مرتبط باشند. در بخش تهران، موضوعات اجتماعی مرتبط با محرم انتخاب شده است. مثلا بحث اهدای عضو، هدیه و بخشش موضوعاتی است که همیشه در محرم تأکید شده و به‌عنوان نکات مهم این بخش به آن می‌پردازیم. به نظرم ازجمله کارهایی که در این چند سال کردیم، صحبت درباره پیوند اعضاست. در برنامه باکربلا تلاش کردیم از اهدای‌عضو و جایگاه‌مان در جهان بگوییم تا فرهنگسازی شود. آن‌طور که متخصصان می‌گویند، اگر این تصمیم در روز‌های اول مرگ‌مغزی گرفته شود، تا ۶۲ نفر را می‌توان نجات داد. پویش شوق زیارت را هم در برنامه راه انداختیم تا آنهایی که مشتاق زیارت کربلا هستند اما تا الان امکانش را پیدا نکرده‌اند، توسط خیرین و کمکی که کمیته امداد امام‌خمینی(ره) دراین‌خصوص انجام می‌دهد، به این سفر مشرف شوند.
     
ماجرای خادمی که اهدای عضو کرد
وی ادامه می‌دهد: ما فردی را داشتیم که جوان ۲۲ساله بوده و در پیاده‌روی اربعین نذر خادمی داشته، داربست می‌زده و از بالای داربست سقوط می‌کند. قبل از آن فرم اهدای عضو را پر کرده بود و مادرش تصمیم می‌گیرد راه پسرش را ادامه دهد و نذر او را تکمیل کند. با اهدای عضو این جوان، نزدیک به هشت نفر از مرگ نجات پیدا کردند. در عین حال، ارتباط این مسأله با واقعه کربلا همان مفاهیم بخشش، مهربانی و گذشت است.

تولید ۵۰ موضوع آموزشی مرتبط با سفر اربعین
کریمی درخصوص وجه تمایز برنامه باکربلا در مقایسه با دیگر برنامه‌ها می‌گوید: تفاوت این برنامه با دیگر برنامه‌ها این است که با کربلا یک برنامه صرفا معارفی نیست و موضوعات اجتماعی را در کنار مسائل آموزشی مطرح می‌کنیم. به نظرم تکرار این مسأله می‌تواند برای مخاطبان مفید باشد. در عین حال، سابقه اجرای مجریان برنامه باکربلا در حوزه معارف و اجتماعی، می‌تواند در این حوزه کمک‌کننده باشد. البته به نظرم همه برنامه‌هایی که در حوزه محرم و عاشورا روی آنتن می‌رود برنامه‌های خوبی هستند، چون هر کسی از یک زاویه بستری را فراهم می‌کند تا محتوای مناسب به دست مخاطب برسد. ۵۰ موضوع آموزشی در همین رابطه در حال تدوین است تا شبکه آموزش به‌عنوان محور اصلی این برنامه آموزشی، این آیتم‌ها را در اختیار شبکه‌های دیگر قرار دهد و از شروع پیاده‌روی اربعین،روی آنتن برود.

دسته بندی:

آخرین اخبار

نواخته شدن زنگ مدرسه از شبکه آموزش سیما آغاز ماه مهر آغاز سال تحصیلی وبهار علم و دانش مبارکباد «گوی طلایی» در دست شبکه آموزش سیما انعقاد تفاهم‌نامه وزارت آموزش و پرورش و شبکه آموزش درباره بازماندگان ار تحصیل مداحی و خاطره گویی 70 مداح اصیل خوان و پیش کسوت در برنامه رسم اهل ادب اعطای کمک هزینه سفر به کربلا در برنامه «با کربلا» ساختار متفاوت «با کربلا» با دیگر برنامه های مناسبتی بررسی حال‌و‌هوای یک شبکه تلویزیونی آموزش سلامت از دریچه نگاه «دکتر سلام» بازدید مدیر شبکه آموزش از پشت صحنه برنامه "سوادیاران" پوستر دومین رویداد ملی ستاپ «سکوی تحول آموزش و پرورش»رونمایی شد/ حمایت از استارت آپ های تربیتی آموزشی تا سقف 10 میلیارد تومان عوامل برنامه «دکترسلام» روی خط 162 برنامه شیرازه در برنامه «پرسشگر»شبکه آموزش بررسی می شود پایتون را رایگان آموزش ببینید این هفته در دکتر سلام چه می گذرد؟! در گفت‌وگوی «جام‌جم» با تهیه‌کننده برنامه محرمی شبکه آموزش مطرح شد فرهنگسازی «با کربلا» «نوای عاشقی» در شبکه آموزش می پیچد اعلام ویژه برنامه های محرم شبکه آموزش رونمایی از لوگو جدید شبکه آموزش همزمان با روزمباهله «شبکه ماه» شبکه آموزش در روزهای تابستان بهمن صبور: وزیر اقتصاد باید برای مشکل کمبود دارو در کشور پاسخگو باشد معاون سیما با تاکید بر ضرورت مهارت آموزی: «شبکه ماه» مکمل آموزش دانش آموزان است مهر محمدی: عدالت چیزی جز تامین فرصت‌های یادگیری کیفی برای آحاد دانش‌آموزان نیست در گفت‌وگوی «قاب‌کوچک» با علی عبدالعالی، مدیر شبکه آموزش مطرح شد نگاهی به چالش های حوزه بهداشت و درمان با “پرسشگر حوزه سلامت “ پخش دعای عرفه از شبکه آموزش سیما آغاز به کار مدرسه تلویزیونی مهارت مدیر تولید و فنی شبکه آموزش سیما منصوب شد حسینی: جبران کمبود معلم در مناطق مختلف کشور باید روش بومی‌گزینی انجام شود بررسی برنامه هفتم توسعه و نظام آموزشی در «پرسشگر» برای تحقق عدالت آموزشی صورت گرفت؛ همکاری شبکه آموزش و سازمان مدارس الگوی صالح چالش برنامه «پرسشگر» شبکه آموزش چه بود؟ خبرهای خوبی در راه است. در راستای مهارت آموزی، اشتغال زایی و عدالت آموزشی؛ تفاهم‌نامه «راه اندازی مدرسه تابستانه» امضاء شد اگر آموزش و پرورش توسط رئیس جمهور مورد مواخذه قرار بگیرد تحول به وجود خواهد آمد بررسی چالشهای تحول محتوای آموزشی  در «پرسشگر» ویژه برنامه‌های شبکه آموزش در سالروز ارتحال امام خمینی (ره) و قیام 15 خرداد ساخت سریال جدید تلویزیونی برای پیشگیری از بی‌سوادی رفیعی مشاور پخش و تامین برنامه شبکه آموزش شد یک انتصاب در شبکه آموزش 🔶 جدول پخش برنامه آمادگی آزمون متوسطه اول در مدرسه تلویزیونی ایران همكاري شبكه آموزش و دادگستري چالش های پیش روی وزیر جدید آموزش و پرورش در برنامه «پرسشگر» بهار کتاب ۳۴| مدیر شبکه آموزش سیما در گفت‌و‌گو با آنا: انقلابی بزرگ در راستای عدالت آموزشی بزرگداشت روز معلم در شبکه آموزش سیما مدرسه تلویزیونی سوخت «از دولت قرآن» ویژه برنامه شب های قدر شبکه آموزش مدیر تامین برنامه شبکه آموزش سیما منصوب شد

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها