اپلیکیشن شبکه آموزش
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

آخرین جزئیات از بررسی لایحه رتبه‌بندی معلمان/ واکسیناسیون فرهنگیان تکمیل شد

دبیر کمیسیون آموزش مجلس گفت: واکسیناسیون فرهنگیان تمام شده است ولی جامعه دانش‌آموزی هدف تازه شروع شده است.

به گزارش روابط عمومی شبکه آموزش، حسین حق‌وردی دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در برنامه به وقت ایران ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس، اظهار کرد: برای نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی، اولویت اول، حفظ سلامتی جامعه فرهنگی و دانش‌آموزان و خانواده‌های آنهاست. همچنان که در آموزش عالی، حفظ سلامت اساتید و دانشجویان مورد تأکید است.

وی ادامه داد: جلسات متعددی هم در سال گذشته و هم امسال، در ارتباط با بهترین شیوه بازگشایی مدارس تشکیل شد. 

حق‌وردی افزود: واکسیناسیون فرهنگیان تمام شده است ولی واکسیناسیون جامعه دانش‌آموزی هدف، تازه شروع شده است، لذا بنا براین قرار گذاشته شد که بازگشایی حضوری نداشته باشیم تا از سلامت فرهنگیان، دانش‌آموزان و خانواده‌های آنها مطمئن شویم؛ یعنی واکسیناسیون انجام و تکمیل شود و به تدریج با برنامه‌های خوبی که وزارت آموزش و پرورش تدارک دیدند، در طول سال به سمت بازگشایی حضوری مدارس برویم. 

وی اضافه کرد: معتقدیم که آموزش مجازی برای ما یک اضطرار است و واقعا یک انتخاب نیست همچنین فرایند تعلیم و تربیت در بحث مجازی به درستی مانند فرایند حضوری اتفاق نمی‌افتد و به همین دلیل ناچاریم به سمت حضوری شدن آموزش برویم اما باید با تضمین سلامت فرهنگیان، دانش‌آموزان و خانواده‌های آنها صورت گیرد. 

دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه یکی از مطالبات فرهنگیان، بحث رتبه‌بندی است، اظهار کرد: تا نیاییم زندگی معلمان را بر اساس شرایط اقتصادی جامعه، در نظر بگیریم و معاش‌ آنها را تأمین کنیم، نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که کیفیت آموزشی خود را نشان دهد.

وی با تأکید بر اینکه رتبه‌بندی یک الزام قانونی برای دولت بود و اوایل دهه 90 باید اجرایی می‌شد، گفت: در پایان دولت قبل و آن هم با اصرار نمایندگان مجلس یازدهم، لایحه رتبه‌بندی ارسال شد و نمایندگان بررسی لایحه رتبه‌بندی را در اولویت قرار دادند یعنی به اولویتش رأی دادند و بررسی شد. 

حق‌وردی افزود: در کمیسیون آموزش هم بررسی شد و نقایصی که داشت از نظر نمایندگان مجلس در کمیسیون، رفع شد اما مشکلی پیش آمده است که به آن دلیل نمی‌توان در صحن مطرح کرد.

وی با بیان اینکه دولت قبل در سه سال قصد داشت لایحه رتبه‌بندی را اجرایی کند و حدود 15 هزار میلیارد تومان برای رتبه‌بندی پیش‌بینی شد، گفت: فرهنگیان نگران نباشند به هر صورت، امسال رتبه‌بندی را اجرایی خواهیم کرد.

دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: لایحه رتبه‌بندی دولت یک بار مالی مشخصی داشت که با مصوبه کمیسیون افزایش پیدا کرد و چون افزایش زیاد است قطعا در شورای نگهبان اصل هفتاد و پنجی می‌گیرد و بر می‌گردد و در نتیجه قانون ابتر می‌داند. بحثی که با کمیسیون برنامه و بودجه داریم این است که تلاش کنیم تا این مشکل را حل کنیم.

وی با بیان اینکه لایحه دولت را کلا دگرگون کردیم، اظهار کرد: دولت به‌گونه‌ای دیگر لایحه رتبه‌بندی را طراحی کرده بود که اگر اجرا می‌شد حدودا معلمان 25 درصد از متوسط دریافتی کارمندان بیشتر می‌گرفتند. البته باید صلاحیت‌ها و شایستگی‌ها هم کسب شود چون رتبه‌بندی فقط افزایش حقوق نیست بلکه یک قسمت بهبودی دریافتی معلمان و قسمت دیگر کیفیت‌بخشی به فرایند آموزش است. 

حق‌وردی افزود: به این قید 25 درصد، قید دیگری در کمیسیون آموزش زده شد مبنی بر اینکه 80 درصد حقوق اعضای هیأت علمی قرار دهیم که عنوان شد بار مالی این رتبه‌بندی 200 هزار میلیارد تومان است و با اصل 75 مواجه می‌شود.

وی اضافه کرد: همه بحث در مجلس این است که رتبه‌بندی اجرایی شود و همان ایراد اصل 75 بر آن مترتب نشود. اعضای کمیسیون مصر هستند که مصوبه‌شان اجرایی شده و به صحن برود. البته به شرطی که در صحن هم تأیید شود و رأی بیاورد. 

دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: در این مرحله گیر کردیم که منابع مالی را برایش تعریف کنیم. البته قطعا آن 200 هزار میلیارد تومان نیست و در حال بررسی هم در وزارت آموزش و پرورش، هم سازمان برنامه و بودجه و هم در سازمان استخدامی و اداری کشور است تا بتوانیم این مشکل را حل کنیم و در همین ماه‌های اخیر شاهد اجرایی شدن بحث رتبه‌بندی باشیم. 

وی با بیان اینکه یکی از بحث‌هایی که در آموزش مجازی داریم، رفع محرومیت از دانش‌آموزانی است که به هر عنوان دسترسی به این امکانات را ندارند، گفت: حدود 3 میلیون تا 3.5 میلیون نفر هستند البته همه اینها به دلایل مختلف دسترسی ندارند مثلا در مناطق مرزی تحت پوشش شبکه نیستند. 

حق‌وردی ادامه داد: یکی از برنامه‌هایی که هم دولت و هم مجلس باید بیشتر توجه کند، رفع محرومیت این 3.5 میلیون دانش‌آموز است که امکان استفاده از آموزش مجازی را ندارند.

وی با بیان اینکه اینگونه نیست که فضای مجازی و «شاد» را کنار بگذاریم، افزود: در دوره پساکرونا یقینا این آموزش ادامه دار خواهد بود؛ کرونا شکل نوینی از آموزش‌ جدید را ارائه داد و آموزش‌های خوب مثل تولید محتوا را همگانی کرد و در دست عموم دانش‌آموزان قرار داد.

دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: درست است که سند تحول بنیادین نقش اصلی را به تربیت داده است اما نتوانستیم در پیشبرد آن موفق عمل کنیم که باید به این مسأله توجه کنیم.

دسته بندی:

آخرین اخبار

لایحه رتبه‌بندی معلمان روی میز «به وقت ایران» تولید ۳۰۰ برنامک در فصل سوم ستاد مهارت آموزشی سیما گفت‌وگو با تهیه کننده، کارگردان و مجری برنامه «مثبت جهش» که از شبکه آموزش پخش می‌شود اولین طنزِ کارآفرینی ایرانی از شبکه آموزش پخش می‌شود/ امیدآفرینی با «مثبت جهش» لزوم آموزش ترکیبی با کمک فضای مجازی در دوره پسا کرونا برنامه "مدرسه تلویزیونی ایران" شبکه آموزش سیما برگزیده دومین دوره جایزه ترویج علم ایران گزارشی از برنامه «به وقت ایران» که مطالبه‌گری از مسؤولان را پیگیری می‌کند بسیجی باید همه وجود خود را وقف مردم و کشور کند تحول در حوزه زنان از اهداف شورای عالی انقلاب فرهنگی است جدول شماره ۴۴ مدرسه تلوزیونی ایران شبکه آموزش ، شبکه قرآن *روز پنجشنبه ۲۷ آبان ** متخصص بیماری های پوست در برنامه دکتر سلام شبکه آموزش آموزش بهداشتی دانش آموزان ، این هفته در لوبیا ، فردا زودبیا نامزد جایزه برترین معلم جهان، میهمان برنامه فردا صبحی دیگر شبکه آموزش سیما محمد برمایی در برنامه صبحی دیگر وزیر پیشین علوم میهمان برنامه امروز به وقت ایران کارشناس گل و گیاه ، فردا در برنامه صبحی دیگر متخصص بیماری های عفونی، فردا در برنامه صبحی دیگر حقوق شهروندی در تعامل با حافظان امنیت استاد انوشه در برنامه صبحی دیگر عمو قناد با لوبیا فردا زود بیا  ، جمعه در شبکه آموزش خسرو معتضد روايت گر رخدادهای ۱۳ آبان در صبحی دیگر شبکه آموزش استاد انوشه میهمان برنامه صبحی دیگر دیدار قائم مقام شبکه آموزش سیما با عوامل لوبیا فردا زود بیا قدردانی دکتر احمدی افزادی از آرشیو شبکه آموزش سیما متخصص بیماری های عفونی، فردا در برنامه صبحی دیگر بنگلادشی عاشق زبان فارسی در برنامه صبحی دیگر متخصص گوش و حلق و بینی در برنامه صبحی دیگر متخصص اختلال خواب ، فردا در برنامه صبحی دیگر متخصص قلب ، فردا میهمان برنامه صبحی دیگر شبکه آموزش سیما کارشناس شیلات ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر بانوی آتش‌نشان در برنامه صبحی دیگر رئیس پلیس اماکن میهمان صبحی دیگر شبکه آموزش متخصص روماتولوژی در برنامه صبحی دیگر معاون پلیس فتا ، فردا میهمان برنامه صبحی دیگر شبکه آموزش سیما فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر بازیگر سریال افرا در برنامه صبحی دیگر دکتری روانشناسی رشد در دکتر سلام زنگ مدرسه تلویزیونی ایران به صدا در آمد/ استفاده بیش از 85 درصد دانش‌آموزان از این در چند سال آینده دانشگاه منشا فناوری های جدید است متخصص زنان و زایمان ، فردا میهمان برنامه دکتر سلام شبکه آموزش سیما قهرمان دو و میدانی ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر متخصص طب ایرانی در برنامه صبحی دیگر جزئیات فعالیت «مدرسه تلویزیونی ایران» در سال تحصیلی 1400/ احمدی: شبکه امید و اپلیکیشن های جدید به کمک می آیند یزدی خواه،: حوزه نوشت افزار، مهم ترین رسانه فرهنگی اثر گذار است/ یقینی: صنعت نوشت افزار، هویت ساز است معاون آموزشی ارتش ، فردا در برنامه صبحی دیگر متخصص زنان و زایمان، میهمان دکتر سلام شبکه آموزش بفرمایید روضه ... بابای مدرسه ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر بابای مدرسه ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر بابای مدرسه ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها