اپلیکیشن شبکه آموزش
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

ادامه نهضت سوادآموزی با « قلم و بیان» شبکه آموزش سیما ؛

آموزش تلویزیونی هم ، سهم نهضت آموزان شد.سوادآموزان نهضت در دوران همه گیری  شیوع کرونا و تعطیلی مراکز آموزشی ،  از طریق برنامه «قلم و بیان» آموزش می بینند.

به گزارش شبکه آموزش سیما، شبکه آموزش سیما با تهیه و تولید برنامه «قلم و بیان» آموزش مباحث درسی سوادآموزان را در دوران کرونا و تعطیلی مراکز آموزشی، ادامه داد. 

عبدالرضا فیروزان، تهیه کننده و کارگردان برنامه « قلم و بیان» درباره تولید این برنامه گفت: با شیوع بیماری کرونا و اعمال محدودیت ها و تعطیلی محیط های علمی- آموزشی حضوری، رسانه ملی پرداختن موضوع آموزش را در دستور کار جدی خود قرار داد.

یکی از اقدامات رسانه پرداختن به مقوله آموزش دانش آموزان بود که با همکاری وزارت آموزش و پرورش و با راه اندازی  «مدرسه تلویزیونی ایران» ، در یک اقدام جهادی،  شعار «آموزش تعطیل نیست»  را به منصه ظهور رسانید.

فیروزان ادامه داد : در همین راستا عزیزانی که تا پیش از کرونا، در کلاس های نهضت سواد آموزی شرکت می کردند با تعطیلی مراکز آموزشی مواجه شدند و حضور سوادآموزان در کلاس های درسی عملا منتفی شد.

 همین مساله ما را برآن داشت تا برای اینکه وقفه ای در آموزش این عزیزان نیز حاصل نشود برنامه درسی سوادآموزان از طریق رسانه ، دنبال شود.

تهیه کننده و کارگردان این برنامه خاطرنشان کرد : البته  قبل از ساخت برنامه «قلم و بیان» برنامه هایی با عنوان «فرصتی برای همه» و «مدرسه ای برای همه» را کار کرده بودم و از سال 86 تاکنون با این  مجموعه ها همکاری داشتم اما  از آذر 99 پیشنهاد ساخت برنامه ای برای سوادآموزان مطرح و تصمیم گرفته شد شبکه آموزش با هدف ارتقای سطح آموزشی برای نهضت آموزان و با مساعدت سازمان نهضت سوادآموزی ، برنامه ای را با نام «قلم و بیان» تولید کند.

وی ادامه داد : پس از این پیشنهاد ، مطالعه و تحقیق برای ساخت چنین برنامه ای آغاز شد و برای درک بهتر مطالب از روی کتاب ها ، طرح درس نوشته شد و یک فیلمنامه کامل آموزشی هم از کتاب ها با حضور یک گروه کارشناسی و مسئولان نهضت  نوشته شد تا دروس آموزشی ، بیشترین تاثیر و یادگیری را داشته باشد.

وی با تاکید براین که برای ساخت چنین برنامه ای به تعدادی آموزش دهنده نیاز داشتیم، گفت : از میان حدود 30 تا 40  آموزش دهنده، شش نفر از بهترین ها با نظر هیات داوری انتخاب شدند و برای این شش نفر از آنجایی که سابقه اجرا در تلویزیون نداشتند کلاس آموزشی نحوه ارتباط با مخاطب گذاشته شد.

این تهیه کننده و کارگردان درباره طراحی بخش های دکور و استودیو هم گفت: برای تولید این برنامه، شش استودیو در یک مدرسه طراحی کردیم که دکور استودیو مطابق با موضوع درس طراحی و از چهار دوربین هم برای ضبط برنامه استفاده شده است.

وی همچنین از وجود ناظر آموزشی - علمی در برنامه خبر داد و گفت: تمام عوامل و دست اندرکاران این مجموعه با جدیت و با رعایت پروتکل های بهداشتی سر ضبط و پخش برنامه حضور دارند.

فیرزوان درباره تفاوت این برنامه با مدرسه تلویزیونی خاطرنشان کرد: در این برنامه فقط تدریس صرف ارائه نمی شود بلکه برای بخش های مرتبط با درسی که آموزش داده می شود از موشن گرافیک، فیلم های کوتاه، انیمیشن، آموزش در کنار تصویر استفاده شده تا برای مخاطبان و سوادآموزان جذاب باشد.

فیروزان ادامه داد : آموزش های «قلم و بیان» ویژه سوادآموزان مربوط به دوره انتقال است و منظور از دوره انتقال یعنی افرادی که تا پنجم ابتدایی درس خوانده اند و این برنامه، فرصتی را در اختیار این افراد قرار می دهد تا دوره آموزشی خود را کامل کنند.

وی با اشاره به این که کتاب های آموزشی برای یادگیری بهتر و جذابیت به شکل تصویری در آمده تصریح کرد : برای این دوران شش کتاب فارسی، فرهنگ و معارف اسلامی، قرآن، علوم اجتماعی، علوم تجربی و ریاضی را آموزش می دهیم.

پخش از شبکه های استانی

فیروزان همچنین بازخورد مخاطبان را مثبت ارزیابی کرد و گفت : از ابتدای پخش « قلم و بیان» این برنامه در میان سوادآموزان با اقبال گسترده ای رو به رو شده و حتی عکس هایی از مخاطبان به برنامه ارسال می شود که مشغول یادگیری دروس هستند.

به گفته تهیه کننده این برنامه با  تفاهم و تعامل صورت گرفته این برنامه غیر از شبکه آموزش از همه شبکه های استانی، باز پخش می شود و برای فراگیران از طریق تلوبیون قابل مشاهده است.

به گفته فیرزوان در فضای مجازی هم قسمت های مهم برنامه برای سوادآموزان بارگذاری می شود و مخاطبان این برنامه می توانند پاسخ سئوالات خود را در فضای مجازی دنبال کنند.

مفاهیم گردشگری در قالب مستند

وی درباره راهکارهایی برای ترغیب سوادآموزان برای ارتقای دانش خود هم افزود : در نوشتن طرح درس و آموزش آن به سوادآموزان از شیوه مفهومی استفاده کردیم. به عنوان مثال اگر مبحث درس علوم اجتماعی گردشگری بود، صرفا به کتاب اکتفا نکردیم و از چند کشور مستندهایی ساختیم تا مفهوم گردشگری را به بهترین شکل آموزش بدهیم. یا برای دروس قرآنی و معارفی از بیانات مقام معظم رهبری و صحبت های حجت الاسلام قرائتی بهره بردیم و بخش های متنوع را در برنامه قرار دادیم .

فیروزان تاکید کرد : برای آموزش به سوادآموزان به سراغ معلمان شاخص رفتیم به ویژه برای تدریس قرآن دکتر نباتی و دکتر خداییان بهره بردیم که هر دو از معلمان ارزشمند این حوزه هستند و در شبکه های تلویزیون برنامه دارند. در مجموع برای تدریس هر درس از شیوه های منحصر به فرد بهره بردیم تا برای مخاطب جذاب باشد.

تهیه کننده این برنامه خاطرنشان کرد : بیش از 80 قسمت از این برنامه تاکنون از شبکه آموزش به روی آنتن رفته و پخش آن تا شهریورماه دارد و پیش بینی می کنیم در دوره جدید (دوره انتقال نهضت) فصل دوم برنامه از مهر شروع شود و تا پایان سال 1400 ادامه داشته باشد.

وی در پایان از حمایت ها و پشتیبانی های دکتر احمدی مدیر شبکه آموزش، دکتر کجوری مدیر گروه آموزش های رسمی شبکه، شاپور محمدزاده رئیس سازمان نهضت سوادآموزی قدردانی کرد

دسته بندی:

آخرین اخبار

متخصص گوش و حلق و بینی در برنامه صبحی دیگر متخصص اختلال خواب ، فردا در برنامه صبحی دیگر متخصص قلب ، فردا میهمان برنامه صبحی دیگر شبکه آموزش سیما کارشناس شیلات ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر بانوی آتش‌نشان در برنامه صبحی دیگر رئیس پلیس اماکن میهمان صبحی دیگر شبکه آموزش متخصص روماتولوژی در برنامه صبحی دیگر معاون پلیس فتا ، فردا میهمان برنامه صبحی دیگر شبکه آموزش سیما فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر بازیگر سریال افرا در برنامه صبحی دیگر دکتری روانشناسی رشد در دکتر سلام زنگ مدرسه تلویزیونی ایران به صدا در آمد/ استفاده بیش از 85 درصد دانش‌آموزان از این در چند سال آینده دانشگاه منشا فناوری های جدید است متخصص زنان و زایمان ، فردا میهمان برنامه دکتر سلام شبکه آموزش سیما قهرمان دو و میدانی ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر متخصص طب ایرانی در برنامه صبحی دیگر جزئیات فعالیت «مدرسه تلویزیونی ایران» در سال تحصیلی 1400/ احمدی: شبکه امید و اپلیکیشن های جدید به کمک می آیند یزدی خواه،: حوزه نوشت افزار، مهم ترین رسانه فرهنگی اثر گذار است/ یقینی: صنعت نوشت افزار، هویت ساز است معاون آموزشی ارتش ، فردا در برنامه صبحی دیگر متخصص زنان و زایمان، میهمان دکتر سلام شبکه آموزش بفرمایید روضه ... بابای مدرسه ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر بابای مدرسه ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر بابای مدرسه ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر زنگ مدرسه تلویزیونی ایران به صدا در آمد/ استفاده بیش از 85 درصد دانش‌آموزان از این مدرسه کارشناس تغذیه میهمان صبحی دیگر شبکه آموزش با حضور سرپرست وزارت آموزش و پرورش و معاون سیما؛ مدرسه تلویزیونی ایران شنبه بازگشايى مى شود یادداشت معاون سیما در آستانه آغاز سال تحصیلی سرپرست وزارت آموزش و پرورش: حفظ سلامت دانش آموزان خط قرمز ما است آئین تجلیل از معلمان و عوامل برنامه مدرسه تلویزیونی ایران آخرین جزئیات از بررسی لایحه رتبه‌بندی معلمان/ واکسیناسیون فرهنگیان تکمیل شد سیدحمید سجادی در برنامه صبحی دیگر ویژه برنامه های بزرگداشت دفاع مقدس؛ از صبحی دیگر تا دوربین هفت در شبکه آموزش سیما مدیریت مصرف آب کشاورزی در کشت پاییزه ، موضوع برنامه رویش در روز سه شنبه در برنامه «به وقت ایران» مطرح شد؛ بانوی غارنورد ، فردا میهمان برنامه صبحی دیگر شبکه آموزش سیما معلم موفق ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر رئیس مرکز تحقیقات زبان فارسی در هندوستان ، فردا در برنامه صبحی دیگر متخصص مغز و اعصاب در برنامه صبحی دیگر متخصص خواب ، فردا در برنامه صبحی دیگر طراح و تولیدکننده اسباب بازی ، فردا میهمان برنامه صبحی دیگر شبکه آموزش سیما وزیر جهاد کشاورزی، در برنامه رویش شبکه آموزش فوق تخصص ریه ، میهمان شبکه آموزش در دکتر سلام وزیر جهاد کشاورزی، فردا میهمان شبکه آموزش فوت کوزه‌گری را از ما بخواهید! برنامه رویش با موضوع برداشت و نگهداری سیب دو خطاط روی سنگ ، فردا میهمان برنامه صبحی دیگر شبکه آموزش سیما مادر و فرزند حامی محیط زیست ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر کارشناس گل وگیاه، فردا در برنامه صبحی دیگر متخصص تغذیه ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها