اپلیکیشن شبکه آموزش
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

در برنامه «به وقت ایران» مطرح شد؛دولت سیزدهم تغییر در نظام استخدام ایجاد کند

عضو کمیسیون آموزش مجلس گفت: یک خواسته ما از دولت سیزدهم این است که تغییر در نظام استخدام ایجاد کند چراکه این نظام نیز باید زیر و رو شود و بر اساس صلاحیت حرفه‌ای افراد باشد.

به گزارش روابط عمومی شبکه آموزش سیما ، برنامه زنده و تلویزیونی «به وقت ایران» شب گذشته 12 مردادماه با موضوع بازخوانی و بازیابی مهارت روی آنتن شبکه آموزش رفت و میزبان محمدمهدی زاهدی عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی و علی اوسط هاشمی رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای بود.

باید حکمرانی علم و فناوری را تعریف کنیم
محمدمهدی زاهدی عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی در ابتدا بیان کرد: در بیانیه گام دوم انقلاب بحث تمدن نوین اسلامی مطرح شده و به 7 مرحله گره خورده که اولین آن حوزه پژوهش و فناوری بوده است. ما باید در کشور حکمرانی علم و فناوری را تعریف و زوایای مختلف آن را بررسی کنیم.
وی ادامه داد: متاسفانه دانشگاه‌های ما حکمرانی لازم را ندارد و تا الان وارد این فاز نشده‌اند در حالی که دنیا به سرعت در حال تغییر و تحول است. این موضوع به ما می‌گوید باید رویکردهایمان را تغییر بدهیم. نظریه‌پردازی، توسعه علم، گسترش علم به صورت عمومی، مساله محور و ماموریت‌گرا بودن باید از جمله وظایف دانشگاه‌های مختلف باشد.
لزوم تغییر در نظام استخدام بر اساس صلاحیت حرفه‌ای
عضو کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه ما نیازمند رویکردهای نوین و تازه هستیم، گفت: آموزش مهارتی باید در دانشگاه، آموزش و پرورش و سایر نهادها نهادینه شود.
زاهدی افزود: راه موفقیت کشور این است که از مسیر صلاحیت حرفه‌ای چه در بخش دولتی و چه غیردولتی گام بردارد. صلاحیت حرفه‌ای آمیزه‌ای از تجربه، مهارت، مدرک، اخلاق حرفه‌ای و متناسب با شغل و صلاحیت جسمانی است.
وی خاطرنشان کرد: در حقیقت باید در به کارگیری همه افراد بحث شایسته‌سالاری و صلاحیت حرفه‌ای مطرح باشد چراکه افزایش کمی و کیفی بهره‌وری را در پی دارد.
عضو کمیسیون آموزش مجلس تصریح کرد: یک خواسته ما از دولت سیزدهم این است که تغییر در نظام استخدام ایجاد کند چراکه این نظام نیز باید زیر و رو شود و بر اساس صلاحیت حرفه‌ای افراد باشد.  
تغییر اجتناب‌ناپذیر است
علی اوسط هاشمی رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای اظهار کرد: باید از بسیاری از آنچه که مبنای نوع نگاه ما بوده است، عبور کنیم و این تغییر اجتناب‌ناپذیر است. باید این را بپذیریم که جامعه جلوتر از ما حرکت می‌کند و جوانان امروز کاملا آگاه به مسایل روز هستند.
وی با اشاره به اینکه نظام آموزشی باید تغییر کند، عنوان کرد: پژوهش‌ها می‌گویند 96 درصد منشا نوآوری‌ها به صنعت، بازار کار و مشتریان باز می‌گردد. ما باید از بیگانگی نظام آموزشی با واقعیت بازار و جامعه دور شویم تا مردم نسبت به ما اقبال داشته باشند.
رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای ادامه داد: تجربه کشورهای توسعه‌یافته آشکار است و ما باید به سمت بومی‌سازی آن‌ها حرکت کنیم همچنین باید به سمت سرمایه‌های ملی خود روی آوریم.
بازآرایی ساختار نظام آموزش فنی و حرفه‌ای کشور امری جدی است
اوسط هاشمی تاکید کرد: اولین سند مهارت استانی را ما در سیستان و بلوچستان با مشارکت سازمان فنی و حرفه‌ای زدیم که این سند الگویی برای دیگر استان‌ها شد. امروز استانداران همه پای کار هستند و شورای مهارت به استثنای 2 استان در بقیه استان‌ها راه‌اندازی شده است.
وی با بیان اینکه بازآرایی ساختار نظام آموزش فنی و حرفه‌ای کشور امری جدی است، مطرح کرد: با این ساختار ما نمی‌توانیم به آن چیزی که شایسته مردم ایران هستند، برسیم.
رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای خاطرنشان کرد: مردم به دنبال کالای مفید و ارزشمند به حال خویش هستند پس در ابتدا باید صلاحیت حرفه‌ای مدیر یا مسئول تایید شود.
باید گفتمان‌سازی درباره آموزش‌های مهارتی اتفاق بیفتد
محمدحسین امید رییس دانشگاه جامع علمی و کاربردی که دیگر مهمان اینترنتی این برنامه بود در سخنانی مطرح کرد: یکی از مشکلات ما در حوزه مهارتی عدم شناخت مردم نسبت به آن است. ما در دوره‌ای بدون پیش‌بینی آینده در حوزه کمی افراط کردیم که باعث کاهش راندمان و ضرر بخش خصوصی شد.
وی ادامه داد: ما در طول 2 سال اخیر آمایش آموزش عالی مهارتی را اجرا و برای کل کشور نیازهای آموزش عالی مهارتی را احصا کردیم و برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده است.
رییس دانشگاه جامع علمی و کاربردی با اشاره به اینکه همه دوره‌های این دانشگاه شغل‌محور هستند، خاطرنشان کرد: ما باید از ظرفیت‌های فعلی را به صورت بهینه استفاده کنیم همچنین باید گفتمان‌سازی و حمایت از آموزش‌های مهارتی و کسانی که آموش می‌بینند، اتفاق بیفتد.
برنامه «به وقت ایران» در فصل دوم با رویکرد مهارتی و با ساختار گفتگومحور به تهیه‌کنندگی علیرضا عاصم یوسفی با اجرای ناصر خیرخواه روزهای یکشنبه و سه‌شنبه ساعت ۲۱:۴۵ تا ۲۳ به صورت زنده روی آنتن شبکه آموزش می‌رود.
انتهای پیام/ن

دسته بندی:

آخرین اخبار

متخصص گوش و حلق و بینی در برنامه صبحی دیگر متخصص اختلال خواب ، فردا در برنامه صبحی دیگر متخصص قلب ، فردا میهمان برنامه صبحی دیگر شبکه آموزش سیما کارشناس شیلات ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر بانوی آتش‌نشان در برنامه صبحی دیگر رئیس پلیس اماکن میهمان صبحی دیگر شبکه آموزش متخصص روماتولوژی در برنامه صبحی دیگر معاون پلیس فتا ، فردا میهمان برنامه صبحی دیگر شبکه آموزش سیما فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر بازیگر سریال افرا در برنامه صبحی دیگر دکتری روانشناسی رشد در دکتر سلام زنگ مدرسه تلویزیونی ایران به صدا در آمد/ استفاده بیش از 85 درصد دانش‌آموزان از این در چند سال آینده دانشگاه منشا فناوری های جدید است متخصص زنان و زایمان ، فردا میهمان برنامه دکتر سلام شبکه آموزش سیما قهرمان دو و میدانی ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر متخصص طب ایرانی در برنامه صبحی دیگر جزئیات فعالیت «مدرسه تلویزیونی ایران» در سال تحصیلی 1400/ احمدی: شبکه امید و اپلیکیشن های جدید به کمک می آیند یزدی خواه،: حوزه نوشت افزار، مهم ترین رسانه فرهنگی اثر گذار است/ یقینی: صنعت نوشت افزار، هویت ساز است معاون آموزشی ارتش ، فردا در برنامه صبحی دیگر متخصص زنان و زایمان، میهمان دکتر سلام شبکه آموزش بفرمایید روضه ... بابای مدرسه ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر بابای مدرسه ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر بابای مدرسه ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر زنگ مدرسه تلویزیونی ایران به صدا در آمد/ استفاده بیش از 85 درصد دانش‌آموزان از این مدرسه کارشناس تغذیه میهمان صبحی دیگر شبکه آموزش با حضور سرپرست وزارت آموزش و پرورش و معاون سیما؛ مدرسه تلویزیونی ایران شنبه بازگشايى مى شود یادداشت معاون سیما در آستانه آغاز سال تحصیلی سرپرست وزارت آموزش و پرورش: حفظ سلامت دانش آموزان خط قرمز ما است آئین تجلیل از معلمان و عوامل برنامه مدرسه تلویزیونی ایران آخرین جزئیات از بررسی لایحه رتبه‌بندی معلمان/ واکسیناسیون فرهنگیان تکمیل شد سیدحمید سجادی در برنامه صبحی دیگر ویژه برنامه های بزرگداشت دفاع مقدس؛ از صبحی دیگر تا دوربین هفت در شبکه آموزش سیما مدیریت مصرف آب کشاورزی در کشت پاییزه ، موضوع برنامه رویش در روز سه شنبه در برنامه «به وقت ایران» مطرح شد؛ بانوی غارنورد ، فردا میهمان برنامه صبحی دیگر شبکه آموزش سیما معلم موفق ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر رئیس مرکز تحقیقات زبان فارسی در هندوستان ، فردا در برنامه صبحی دیگر متخصص مغز و اعصاب در برنامه صبحی دیگر متخصص خواب ، فردا در برنامه صبحی دیگر طراح و تولیدکننده اسباب بازی ، فردا میهمان برنامه صبحی دیگر شبکه آموزش سیما وزیر جهاد کشاورزی، در برنامه رویش شبکه آموزش فوق تخصص ریه ، میهمان شبکه آموزش در دکتر سلام وزیر جهاد کشاورزی، فردا میهمان شبکه آموزش فوت کوزه‌گری را از ما بخواهید! برنامه رویش با موضوع برداشت و نگهداری سیب دو خطاط روی سنگ ، فردا میهمان برنامه صبحی دیگر شبکه آموزش سیما مادر و فرزند حامی محیط زیست ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر کارشناس گل وگیاه، فردا در برنامه صبحی دیگر متخصص تغذیه ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها