اپلیکیشن شبکه آموزش
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نشر مطالب خلاف واقع که ذهن دیگران را مشوش کند جرم محسوب می‌شود

یک حقوقدان و عضو هیات علمی دانشگاه گفت: درباره نشر مطالب خلاف واقع بیان کرد: مطالب خلاف واقع و هر آن چیزی که هدف ما از انتشار آن بخواهد مشوش کردن ذهن دیگران باشد، جرم محسوب می‌شود. همچنین یکسری مطالب است که ما به خودمان نسبت می‌دهیم به عنوان مثال در یک پژوهش از مطالب دیگران به اسم خود استفاده می‌کنیم؛ اینکه سرقت علمی و ادبی است حرفی نیست و باید منبع را حتما ذکر کرد.

به گزارش روابط عمومی شبکه آموزش سیما، برنامه زنده و تلویزیونی «به وقت ایران» شب گذشته 27 تیرماه با موضوع حقوق افراد در فضای مجازی و با حضور نبی دهقان دادیار شعبه 6 دادسرای جرایم رایانه‌ای و ابراهیم اسلامی حقوقدان و عضو هیات علمی دانشگاه روی آنتن شبکه آموزش رفت.
پیشگیری و محافظت بهترین راه حل برای مصون ماندن از کلاهبرداری رایانه‌ای
نبی دهقان دادیار شعبه 6 دادسرای جرایم رایانه‌ای در ابتدا بیان کرد: بهترین راه حل برای مصون ماندن از کلاهبرداری رایانه‌ای پیشگیری و محافظت است چراکه این جرم پویاست و مجرمان با اطلاعات روز دنیا جلو می‌روند.
وی ادامه داد: روزانه 100 سایت کلاهبرداری فیلتر می‌شود اما امروزه نمی‌توان فضای مجازی را پیش‌بینی کرد و ممکن است دوباره سایت‌های کلاهبرداری راه‌اندازی شود.
دادیار شعبه 6 دادسرای جرایم رایانه‌ای بیان کرد: افراد می‌توانند حتی از طریق نامه شکایات خود را مطرح کنند و دادستان موظف است که آن را بررسی کند. من از مردم خواهش می‌کنم از موج سواری رسانه‌ای خودداری کنند.
مردم به همه بلاگرها اعتماد نکنند
دهقان افزود: نهادهای ذیربط نمی‌توانند همه مطالبی را که در فضای مجازی منتشر می‌شود، پالایش کنند بلکه باید این اتفاق از درون افراد آغاز شود.
وی در پایان مطرح کرد: همچنین از مردم می‌خواهم به همه بلاگرها اعتماد نکنند چراکه ضرر می‌کنند.  
حریم خصوصی نباید با نظم عمومی مغایرت پیدا کند
ابراهیم اسلامی حقوقدان و عضو هیات علمی دانشگاه در سخنانی مطرح کرد: رعایت حریم خصوصی هم پشتوانه دینی و هم پشتوانه حقوقی دارد و از همه مهم‌تر آن را در حقوق فطری می‌بینیم اما حریم خصوصی نباید با نظم عمومی مغایرت پیدا کند.
وی ادامه داد: هرجا حریم خصوصی به نظم عمومی صدمه می‌زند قانون وارد میدان می‌شود. به عنوان مثال انتشار مطالب یک حدودی دارد که نمی‌توان بدون اندیشیدن به آن بازنشر کرد چراکه این اقدامات گاهی اوقات باعث تزاحم حقوق خصوصی می‌شود.
این حقوقدان تاکید کرد: درست است که در حریم خصوصی خود حاضریم هرکاری را انجام دهیم و به طور عامیانه به کسی هم ارتباطی ندارد اما زمانی که کسی عکسی را از خود با دیگران به اشتراک می‌گذارد قانونگذار آن را جرم می‌داند اگر طبق موازین نباشد.  
نشر مطالب خلاف واقع که ذهن دیگران را مشوش کند جرم محسوب می‌شود
اسلامی درباره نشر مطالب خلاف واقع بیان کرد: مطالب خلاف واقع و هر آن چیزی که هدف ما از انتشار آن بخواهد مشوش کردن ذهن دیگران باشد، جرم محسوب می‌شود. همچنین یکسری مطالب است که ما به خودمان نسبت می‌دهیم به عنوان مثال در یک پژوهش از مطالب دیگران به اسم خود استفاده می‌کنیم؛ اینکه سرقت علمی و ادبی است حرفی نیست و باید منبع را حتما ذکر کرد.
وی افزود: مسلما محدود کردن راه‌حل درستی نیست باید در فضای مجازی فرهنگسازی شود و هرکس بهتر است از درون خود یعنی خانواده و اعضایش شروع کند البته در این زمینه کسی منکر وظایف نهادها و سازمان‌های مربوطه نیست.  
این عضو هیات علمی دانشگاه خاطرنشان کرد: مردم باید حقایق را ببینند و هر چیزی را باور نکنند همه ما تلاش می‌کنیم از حقوق شهروندان خود صیانت کنیم اما از آن‌ها توقع داریم که درک خود را نسبت به مطالب بالا ببرند تا شاهد انبوهی از پرونده‌ها در دادگاه نباشیم.
برنامه «به وقت ایران» در فصل دوم با رویکرد مهارتی و با ساختار گفتگومحور به تهیه‌کنندگی علیرضا عاصم یوسفی با اجرای ناصر خیرخواه روزهای یکشنبه و سه‌شنبه ساعت ۲۱:۴۵ تا ۲۳ به صورت زنده روی آنتن شبکه آموزش می‌رود.
انتهای پیام/ن

 

دسته بندی:

آخرین اخبار

متخصص بیماری های عفونی، فردا در برنامه صبحی دیگر بنگلادشی عاشق زبان فارسی در برنامه صبحی دیگر متخصص گوش و حلق و بینی در برنامه صبحی دیگر متخصص اختلال خواب ، فردا در برنامه صبحی دیگر متخصص قلب ، فردا میهمان برنامه صبحی دیگر شبکه آموزش سیما کارشناس شیلات ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر بانوی آتش‌نشان در برنامه صبحی دیگر رئیس پلیس اماکن میهمان صبحی دیگر شبکه آموزش متخصص روماتولوژی در برنامه صبحی دیگر معاون پلیس فتا ، فردا میهمان برنامه صبحی دیگر شبکه آموزش سیما فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر بازیگر سریال افرا در برنامه صبحی دیگر دکتری روانشناسی رشد در دکتر سلام زنگ مدرسه تلویزیونی ایران به صدا در آمد/ استفاده بیش از 85 درصد دانش‌آموزان از این در چند سال آینده دانشگاه منشا فناوری های جدید است متخصص زنان و زایمان ، فردا میهمان برنامه دکتر سلام شبکه آموزش سیما قهرمان دو و میدانی ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر متخصص طب ایرانی در برنامه صبحی دیگر جزئیات فعالیت «مدرسه تلویزیونی ایران» در سال تحصیلی 1400/ احمدی: شبکه امید و اپلیکیشن های جدید به کمک می آیند یزدی خواه،: حوزه نوشت افزار، مهم ترین رسانه فرهنگی اثر گذار است/ یقینی: صنعت نوشت افزار، هویت ساز است معاون آموزشی ارتش ، فردا در برنامه صبحی دیگر متخصص زنان و زایمان، میهمان دکتر سلام شبکه آموزش بفرمایید روضه ... بابای مدرسه ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر بابای مدرسه ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر بابای مدرسه ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر زنگ مدرسه تلویزیونی ایران به صدا در آمد/ استفاده بیش از 85 درصد دانش‌آموزان از این مدرسه کارشناس تغذیه میهمان صبحی دیگر شبکه آموزش با حضور سرپرست وزارت آموزش و پرورش و معاون سیما؛ مدرسه تلویزیونی ایران شنبه بازگشايى مى شود یادداشت معاون سیما در آستانه آغاز سال تحصیلی سرپرست وزارت آموزش و پرورش: حفظ سلامت دانش آموزان خط قرمز ما است آئین تجلیل از معلمان و عوامل برنامه مدرسه تلویزیونی ایران آخرین جزئیات از بررسی لایحه رتبه‌بندی معلمان/ واکسیناسیون فرهنگیان تکمیل شد سیدحمید سجادی در برنامه صبحی دیگر ویژه برنامه های بزرگداشت دفاع مقدس؛ از صبحی دیگر تا دوربین هفت در شبکه آموزش سیما مدیریت مصرف آب کشاورزی در کشت پاییزه ، موضوع برنامه رویش در روز سه شنبه در برنامه «به وقت ایران» مطرح شد؛ بانوی غارنورد ، فردا میهمان برنامه صبحی دیگر شبکه آموزش سیما معلم موفق ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر رئیس مرکز تحقیقات زبان فارسی در هندوستان ، فردا در برنامه صبحی دیگر متخصص مغز و اعصاب در برنامه صبحی دیگر متخصص خواب ، فردا در برنامه صبحی دیگر طراح و تولیدکننده اسباب بازی ، فردا میهمان برنامه صبحی دیگر شبکه آموزش سیما وزیر جهاد کشاورزی، در برنامه رویش شبکه آموزش فوق تخصص ریه ، میهمان شبکه آموزش در دکتر سلام وزیر جهاد کشاورزی، فردا میهمان شبکه آموزش فوت کوزه‌گری را از ما بخواهید! برنامه رویش با موضوع برداشت و نگهداری سیب دو خطاط روی سنگ ، فردا میهمان برنامه صبحی دیگر شبکه آموزش سیما مادر و فرزند حامی محیط زیست ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها