اپلیکیشن شبکه آموزش
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

دولت باید تسهیلات ارزان‌قیمت به حوزه‌های آسیب‌پذیر تزریق کند

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: دولت و ستاد ملی مبارزه با کرونا باید توصیه هایی که وزارت بهداشت و درمان می کند بپذیرند و همچنین تسهیلات ارزان قیمت به حوزه های آسیب پذیر تزریق کنند تا محدودیت ها بهتر و عملی تر شکل بگیرد.

به گزارش روابط عمومی شبکه آموزش سیما برنامه زنده «به وقت ایران» با حضور ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سید حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی  با موضوع اهمیت و نقش آموزش در پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید 19 از شبکه هفت سیما روی آنتن رفت. 

دولت باید تسهیلات ارزان قیمت به حوزه های آسیب پذیر تزریق کند

در این برنامه شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی درباره عملکرد کمیسیون بهداشت و درمان گفت: این عملکرد به دو بخش تقسیم می شود، تفکری که دولتمردان به عنوان ستاد ملی مقابله با کرونا و همچنین تفکری که وزارت بهداشت و درمان داشتند. تفکر وزارت بهداشت و درمان وظیفه آن، نوشتن پروتکل ها و بسیج جامع پزشکی و همکاران ما و فراهم کردن امکانات آی سی یو، تهیه دارو و وسایل و تمام ملزوماتی که برای درمان این بیماران بود تا به نحو احسن فراهم کند. به همین دلیل متاسفانه بیش از 300نفر از بهترین مدافعیت سلامت از جامعه پزشکی از دست دادیم. ولی دولتمردان از یک منظر به فکر مسائل اقتصادی و نگران کسب و کارهای خرد بودند و همچنین  مشکلات معیشتی مردم اضافه شده بود. توصیه هایی که توسط وزارت بهداشت و درمان می شد، شاید در کمیته هایی که در ستاد ملی مبارزه با کرونا بود بعضی از این توصیه ها با تفکر ما سازگاری نداشت.

وی افزود: تنها روزی که محدودیت ها به درستی انجام شد روز 13 فروردین ماه بود و مردم به معنای واقعی رعایت کردند. 

شهریاری تصریح کرد: دولت باید تسهیلات ارزان قیمت به حوزه های آسیب پذیر تزریق کند تا محدودیت ها بهتر و عملی تر شکل بگیرد.  

وی اضافه کرد: دولت و ستاد ملی مبارزه با کرونا باید توصیه هایی که وزارت بهداشت و درمان می کند بپذیرند و اولویت را سلامت مردم بدانند. 

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از صدا و سیما در این راستا تشکر کرد و گفت: تمام شبکه های صدا و سیما توصیه ها و پروتکل های بهداشتی که توسط همکاران و وزارت بهداشت به طور کامل پخش شد و آموزش ها به اندازه کافی ارائه شده است.

شهریاری به دولت الکترونیک اشاره کرد و گفت: بسیاری از خدمات را می توان با دورکاری و سیستم غیرحضوری انجام داد. لیکن این امر محقق نمی شود. متاسفانه بدون در نظر گرفتن منابع مالی، نیروی انسانی و مدیریت آرزوهای خود را تبدیل به قانون می کنیم به همین دلیل 30درصد از آن اجرایی و عملیاتی نمی شوند.

حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: تا کنون راه پرتلاطمی طی کردیم و بیش از 13ماه است که ما و مردم درگیر بیماری کووید 19 هستیم. شاید مهمترین کلید موفقیت در مقابل بیماری کووید 19، با توجه به ماهیت همه گیری و نوع انتشار آن آموزش با شرط داشتن زیربنا است. 

وی افزود: همه گیری ها و پیک هایی این بیماری که در برخی استان ها شاهد آن هستیم، به طور مستقیم و خطی وابسته به رعایت دستورالعمل ها بوده است. هرجا آموزش موثر نبوده و باور مردم کاهش یافته و عملکرد مردم تغییر پیدا کرده، دچار پیک شده ایم. و هر جا مانند اردیبهشت ماه موفقیتی کسب شد نتیجه آموزش و تغییر دیدگاه مردم و بهبود عملکرد آنها در رعایت دستورالعمل ها بوده است. 

حریرچی اضافه کرد: واقعیت این است که بیماری کووید 19، یکسال مردم را خسته کرده و مردم ما بعد از دو سال بسیار سخت وارد مبارزه با بیماری کرونا شدند.

اردیبهشت سال 97، به دلیل تحریم های ناجوانمردانه رئیس جمهور آمریکا باعث شد، قیمت ارز چندین برابر شود و تورم تا 50درصد را تجربه کنیم. تولید ناخالص ملی کشور 6درصد کاهش یافت و فروش نفت به زیر 100هزار رسید و مردم، دولت و نظام در شرایط بسیار سختی وارد مقابله با بیماری کرونا شد. 

وی بیان کرد: در شرایطی با این بیماری مقابله کردیم که کشورهای غربی مانع ورود ماسک خریداری شده ما شدند، که این شرایط در رابطه با قطعات و دارو نیز صورت گرفت. ملت ایران و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با این شرایط توانست موفق شود و بیماری کووید 19 را کنترل کند. 

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در آمریکا 1900میلیارد دلار برای این بیماری تخصیص داده است در حالی که کل تولید ناخالص ملی کشور ما 450میلیون دلار بوده است.  

وی اظهار امیدواری کرد و گفت: تا چند ماه آینده واکسن را با اتکای خود تولید خواهیم کرد و یکی از کشورهای پیشرو در این زمینه خواهیم بود. 

حریرچی با توجه به نوسانات اخیر مردم در عدم رعایت پروتکل های بهداشتی گفت: در دنیا ثابت شده است که وقتی خبر یک واکسن و یا یک داروی جدیدی می رسد، ناخودآگاه رعایت دستور العمل ها در  مردم کاهش پیدا می کند. 

وی با بیان اینکه اصلی ترین نقش در آموزش مردم از لحاظ انتقال پیام را صدا و سیما برعهده داشت، افزود: طبق نظرسنجی های مختلف درباره بیماری کووید 19، 60الی 80درصد اطلاعات مردم در خصوص این بیماری از رسانه ملی صورت گرفت.  

آموزش گران ترین روش پیشگیری است

حریرچی با بیان اینکه آموزش گران ترین روش پیشگیری است، گفت: آموزشی که مطابق با نیازسنجی باشد، و مطابق با داشته ها و ذهن افراد باشد و بتواند منجر به تغییر باورکرد و عملکرد شود بسیار پیچیده و پرهزینه است. 

وی اذعان داشت: در استان خوزستان که برخلاف اکثر شهرهای دیگر کشور سه پیک را تجربه کردند، استان خوزستان تا یک ماه و نیم اوایل دی ماه دو موج را تحمل کرده بود. لیکن از اوایل دی ماه وقتی شدیدا رعایت دستورالعمل ها کاسته شد و در برخی از استان های استان خوزستان، به زیر 5درصد رسید، با بدشانسی مواجه شدند و از کشور عراق، ویروس جهش یافته انگلیسی وارد شد و این دو عامل باشد که در عرض چند هفته، چندین برابر میزان همه گیری افزایش یابد و استان خوزستان که به لحاظ جمعیتی نزدیک به 7درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهد، مدت مدیدی بیش از چند هفته 30درصد از فوتی و 25درصد از بستری های کشور را به خود اختصاص دهد. 

حریرچی همچنین گفت: صادقانه باید بگویم، عملکرد آموزش کشور با تمام کمک های صورت گرفته، موفق نبوده است. مهمترین مسئله ای که در مبارزه با کرونا و جلوگیری از زنجیره انتقال دچار نقصان است، افراد مبتلایی هستند که دوره قرنطینه خود را رعایت نمی کنند. در دوران قرنطینه از منازل خود خارج می شوند. در حالی که موثرترین و کم هزینه ترین روش در پیشگیری این بیماری است. طبق بررسی هایی که وزارت ارتباطات انجام داده است، کسانی که مبتلا بودند و به آنها اطلاع داده شده، 70درصد آنها بیش از دو کیلومتر از منزل خارج شده اند و این یک فاجعه است. 

وی با بیان اینکه در عملکرد خود دو نقطه ضعف وجود دارد، گفت: یکی از نقطه ضعف های ما در آموزش است که نتوانستیم به آن فرد این باور را بدهیم که در این شرایط باید در خانه بماند و دیگری آنکه تعدادی از این افراد مبتلا به دلایل کسب درآمد و امرار معاش نمی تواند در خانه بماند. بنابر این شرایط اصلی ترین کار در «طرح شهید سلیمانی»، مسئله قرنطینه است و بسیجیان به افراد مبتلایی که به دلایلی نمی تواند در دوران قرنطینه خود در خانه بماند، کمک می کنند. 

حریرچی عنوان کرد: راه حل اصلی مقابله با کرونا، ایمنی جمعی ناشی از واکسیناسیون وسیع است. اقداماتی که در این زمان انجام می دهیم به تاخیر انداختن ابتلاء مردم و جلوگیری از ابتلای آنها به این بیماری و نوع جدیدتر آن است. خوشبختانه دست به زانو نهادیم تا واکسن به اندازه کافی تولید کنیم و در خرداد و تیرماه سال 1400، حجم های بالای ده میلیونی واکسن در دست خواهیم داشت و به سرعت خواهیم توانست به همت دانشمندان و جوانان ایرانی، مردم را واکسینه کنیم. 

وی افزود: قریب به اتفاق دستگاه ها در نهایت همکاری هستند، ولی برخی از محدودیت های به درستی شکل نمی گیرد و شاهد مثال ورود مسافرانی از کشورهایی مانند انگلیس و عدم نظارت صحیح بر آنها بود. 

تا واکسینه شدن از تجمع و تردد بپرهیزید

حریرچی گذراندن این مدت تا واکسینه کردن را مهم دانست وافزود: از مردم درخواست می کنم که تا شروع واکسیناسیون سه نکته مهم را عملی کنند. اول پرهیز از تجمع است . هر نوع تجمعی موجب افزایش سرعت انتقال ویروس می شود. دوم، پرهیز از تردد است. هر نوع ترددی موجب افزایش انتقال ویروس می شود. سومین عامل تهویه است که باید به آن توجه کرد. بدترین جایی که ویروس منتقل می شود مکان سربسته ای است که بیش از یک نفر در آن وجود دارد. 
وی با بیان اینکه سیستمی نداریم که بتواند تخلف افراد را شناسایی کرده و اعمال جریمه کند، درباره موج چهارم توضیح داد: موج چهارم بیماری کووید 19 موجب نگرانی است این ویروس به هرکجا که وارد می شود سریع رشد می کند و در جامعه سریعا پخش می شود.

دسته بندی:

آخرین اخبار

انصاری در «به وقت ایران» مطرح کرد : عدم چابک‌سازی تعاونی‌ها در ورود به بازهای پولی و مالی یکی از تنگناها است/پیگیری اصلاح قانون تعاون ساعات پخش ترتیل قرآن در سیمای جمهوری اسلامی ایران راننده تاکسی امانت دار در صبحی دیگر شبکه آموزش بانوی دوبله ایران در برنامه صبحی دیگر زوج مکانیک ، فردا در برنامه صبحی دیگر ویژه برنامه های ماه مبارک رمضان شبکه آموزش سیما ، از مشاعره رمضانی و دکتر سلام تا نسیم وصل و هفت آسمان قاسم افشار ، میهمان برنامه صبحی دیگر پلیس فداکار ، میهمان برنامه صبحی دیگر یکشنبه 22 فروردین با اعلام رییس مرکز تحقیقات صدا و سیما ؛ شبکه آموزش در جمع سه شبکه با بیشترین رشد بیننده سال کرونایی 99 قدردانی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی از عملکرد آموزشی شبکه آموزش سیما در دوران کرونا پشت صحنه| سرایت کرونا به «قند پهلو»/ حکایت بشکه‌هایی که ماسک زده‌اند! ساعت پخش ویژه برنامه های نوروزی شبکه آموزش سیما کارشناسی مسائل خانوادگی همراه با محمد برمایی در برنامه صبحی دیگر قبادیان در «به وقت ایران» مطرح کرد: ایران هنوز در موج اول فناوری مانده است/توسعه منابع انسانی کشور بسیار ضعیف است مهارت آموزش در صنعت موضوع  برنامه به وقت ایران شبکه آموزش «قوی شو» با شبکه آموزش نیکوکار سرپرست ۲۸ یتیم ، میهمان برنامه صبحی دیگر رئالیتی شو جدید سعید ابوطالب در تلویزیون «قند پهلو» به سبد نوروزی سیما رسید نظرات کارکنان شبکه آموزش درباره مدرسه تلویزیونی ایران  قسمت دوم معلم نیکوکار میهمان صبحی دیگر با معرفی آثار برتر؛ اختتامیه دهمین جشنواره رسانه‌های کشاورزی برگزار شد دولت باید تسهیلات ارزان‌قیمت به حوزه‌های آسیب‌پذیر تزریق کند نظرات کارکنان شبکه آموزش درباره مدرسه تلویزیونی ایران ویژه برنامه عید مبعث رسول گرامی اسلام از صبحی دیگر تا رادیو هفت در شبکه آموزش سیما نقش آموزش در مهار کرونا موضوع برنامه امشب به وقت ایران حرفه آموزی در زندان موضوع برنامه به وقت ایران شبکه آموزش با حضور رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی بازیگر دادِستان میهمان صبحی دیگر زاهدی نماینده مجلس:صدا و سیما دانشگاه تلویزیونی ایران را هم راه اندازی کند بررسی مشکلات خانوادگی زوج های جوان همراه با محمد برمایی در برنامه صبحی دیگر شبکه آموزش سیما شبکه آموزش با مدرسه تلویزیونی ایران به مقابله با نگرانی والدین دانش آموزان پرداخت نایب رئیس کمیسیون آموزش مجلس و معاون آموزش سازمان فنی و حرفه‌ای کشور مهمانان برنامه سه شنبه به وقت ایران فوق تخصص بیماری های عفونی میهمان صبحی دیگر شبکه آموزش جدول شماره ۱۷۷ مدرسه تلویزیونی ایران شبکه آموزش ، شبکه قرآن و شبکه چهار *روز دوشنبه ۱۱ اسفند** رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای میهمان به وقت ایران شبکه آموزش سیما معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا میهمان برنامه شنبه صبحی دیگر ویژه برنامه مدرسه تلویزیونی ایران به مناسبت روز پدر معاون وزیر کشاورزی و مدیرعامل مجمع ملی خبرگان کشاورزی مهمانان امشب برنامه چالشی به وقت ایران ویژه برنامه های شبکه آموزش برای بزرگداشت میلاد امیرالمومنین علی علیه السلام و گرامیداشت روز پدر ایرج حریرچی میهمان صبحی دیگر معاون وزیر کشاورزی و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی مهمانان امشب برنامه چالشی به وقت ایران تکنسین فداکار اورژانس هوایی یاسوج میهمان صبحی دیگر شبکه آموزش طب ایرانی و قلب و عروق تا هرس انگور در شبکه آموزش قدردانی رییس کمیسیون آموزش و نمایندگان مجلس از عملکرد آموزشی شبکه آموزش آخرین اخبار کرونایی همراه با ایرج حریرچی در شبکه آموزش آموزش‌های ایمنی و بهداشت کار در دوره کرونا ، امشب در برنامه به وقت ایران شبکه آموزش سیما گزارشی از پشت صحنه «رادیو هفت» همراه گفت‌و‌گو با عوامل این برنامه معلم فداکار قائم شهری میهمان برنامه صبحی دیگر میهمانان و موضوع برنامه های زنده دوشنبه ۲۷ بهمن شبکه آموزش ؛ مدیرعامل انجمن اوتیسم و مجری تلویزیون میهمان برنامه صبحی دیگر میهمانان و موضوع برنامه های زنده  یک شنبه ۲۶ بهمن شبکه آموزش ؛ مهدی نقویان و سیدهادی معتمدی ، میهمانان صبحی دیگر

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها