اپلیکیشن شبکه آموزش
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

مدرسه تلویزیونی با کرونا شروع شد ولی تمام نمی‌شود

مدیر شبکه آموزش سیما: از آنجا که نظام آموزشی آینده در دنیا نظام رسانه محور خواهد بود، آموزش های درسی رسانه ملی نیز به دوره کرونا محدود نشده و بعد از آن نیز با هدف تحقق عدالت آموزشی و تکمیل کننده آموزش رسمی و حضوری، ادامه خواهد داشت.

 


به گزارش خبرنگار معاونت حقوقی و امور مجلس صدا و سیما، در جلسه‌ای که روز یک‌شنبه ١٩ بهمن با حضور مسعود احمدی افزادی مدیر شبکه آموزش سیما، سعید سلطانی مدیرکل امور مجلس و قائم مقام معاونت صدا رسانه ملی در کمیسیون آموزش مجلس برگزار شد، موضوع آموزش در رسانه ملی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در ابتدای این جلسه، علیرضا منادی رئیس کمیسیون آموزش مجلس با اشاره به مشکلات پوششی شبکه شاد در کشور گفت: با توجه به مسائلی که از سوی اعضا محترم کمیسیون درجلسه مشترک با ریاست سازمان صدا و سیما مطرح شد، از مدیران مرتبط در این سازمان دعوت شد تا گزارشی درباره وضعیت آموزش در دوره کرونا در رسانه ملی ارائه دهند.

وی همچنین از ارائه گزارشی به صحن مجلس در خصوص وضعیت آموزش کشور در شرایط کرونا با محوریت رسانه ملی، ( مطابق ماده 45 قانون آئین نامه داخلی مجلس ) در آینده نزدیک خبر داد.

مدیر شبکه آموزش سیما نیز در این جلسه با اشاره به آمادگی رسانه ملی از اولین روزهای تعطیلی مدارس در سال ٩٨ به دلیل شیوع کرونا گفت: به فاصله سه روز از اعلام تصمیم تعطیلی مدارس، برنامه ریزی آموزشی آغاز شد و در هفته اول ٢۴ کلاس درس و در هفته دوم ٩٠ کلاس درس در این شبکه به آموزش محصلان در مقاطع مختلف تحصیلی پرداخت و تا کنون نیز بالغ بر ۶ هزار کلاس درس در مدرسه تلویزیونی ایران پخش شده است که این میزان تا پایان سال ٩٩ به ٩ هزار کلاس درس خواهد رسید.

احمدی افزادی با اشاره به نظام آموزشی در برخی کشورهای دنیا گفت: نظام رسانه ای که در این مدت در کشور شکل گرفت در دنیا بی بدیل بود و برخی کشورهای اروپایی نیز از این مدل الگوگیری کردند.

وی با اشاره به اینکه پوشش جمعیتی شبکه تلویزیونی آموزش 3/97 درصد می باشد گفت: آموزش در این شبکه در دوره کرونا در دو بخش اصلی متمرکز شد، تحقق عدالت آموزشی در فضای کشور به این ترتیب که همه دانش آموزان ایران اسلامی چه در کلان شهرهای برخوردار و چه در مناطق محروم همه به یک اندازه از تدریس با کیفیت بهره مند شدند.

مدیر شبکه تلویزیونی آموزش افزود: اطلاع رسانی و آگاهی بخشی برای سلامت جامعه در مقابل این ویروس، بخش دیگری از فعالیت ها و اقدامات آموزشی رسانه ملی در این دوره بود.

احمدی افزادی از جمله مزایای تلویزیونی شدن آموزش در کشور را صرفه جویی جدی در منابع کشور اعلام کرد و افزود: اتفاق علمی–آموزشی مثبت دیگری که در این دوره محقق شد همسان سازی تدریس در کشور بود و وارد دوره رسانه معلم در کشور شدیم چرا که همه معلمان در همه سطوح تجربی و آموزشی در همه نقاط کشور به یک شیوه تدریس رسیدند.

وی به زمانبندی مدرسه تلویزیونی ایران اشاره کرد و گفت: کلاس های آموزشی تا ٢٨ اسفند ٩٩ ادامه دارد و پس از آن از ١۴ فرودین تا اول تیرماه ادامه می یابد و از اول تابستان نیز مدرسه مهارتی با آموزش های کاربردی برای دانش آموزان خواهیم داشت.

احمدی افزادی با تاکید براینکه آموزش تلویزیونی، مکمل آموزش رسمی در کشور است و نه جایگزین آن اظهار داشت: روند جامعه پذیری دانش آموزان و فرزندان کشور در مدارس و گروه های اجتماعی شکل می گیرد، لذا آموزش های رسانه ای هیچگاه جایگزین آموزش رسمی نخواهند شد.

مدیر شبکه آموزش سیما با اشاره به اینکه تحقیقات کاربردی آینده پژوهی در دنیا ثابت کرده است که شیوه آموزش رسانه ای جزء لاینفک و ضروری و تکمیل کننده آموزش است از کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خواست، ردیف بودجه ای مشخصی برای عملیاتی شدن این اقدام مهم آموزشی در کشور اختصاص دهند.

مظفری قائم مقام معاون صدا نیز با اشاره به فعالیت شبکه های رادیویی ایران، جوان و فرهنگ در خصوص ارائه مطالب آموزشی و درسی به دانش آموزان در این ایام گفت: خوشبختانه با توجه به پوشش صد در صد امواج رادیو در کشور ، در مواردی که پوشش شبکه شاد و حتی پوشش تلویزیونی وجود ندارد، وظیفه آموزش به دانش آموزان از کلاس های آموزشی رادیویی در رسانه ملی فراهم شده است.

وی همچنین با اشاره به تقاضای طلاب حوزه های علمیه برای ایجاد بستر آموزش دروس حوزوی باتوجه به برقرار نبودن کلاس های درس و ناکافی بودن امکانات سیستم شاد، گفت: در تلاش هستیم با راه اندازی رادیو اندیشه این مشکل نیز برطرف شود.

برخی نمایندگان نیز در این جلسه به ابراز عقاید و مسائل خود در این خصوص پرداختند از جمله زاهدی نماینده کرمان که از مدیر شبکه آموزش سیما خواست مطالب آموزش ارائه شده در این شبکه که دارای استانداردهای مورد تایید وزارت آموزش و پرورش است برای دانش اموزان مناطقی که هیچگونه دسترسی ندارند (نه اینترنت و نه رادیو و تلویزیون) به کتب کمک آموزشی تبدیل شده و در اختیار آنها قرار گیرد.

مهدی زاهدی با تشکر از اقدامات آموزشی این شبکه برای دانش آموزان، گفت: البته ضروری است که شبکه علاوه بر این اقدامات به مسائل آموزش عالی و دانشگاه ها نیز توجه داشته و بپردازد.

مهدی اسماعیلی نماینده میانه نیز در این جلسه خطاب به مدیران سازمان صدا و سیما موضوع ریشه کنی بیسوادی در کشور را مطرح کرده و خواستار برنامه ریزی در این خصوص شد.

وی همچنین توجه به آموزش های حین خدمت معلمان و دانش افزایی معلمان را جزو اولویت ها و مسائل مهم آموزش در رسانه ملی دانست.

دهمرده، نماینده زابل و زهک نیز با تاکید بر اینکه سیر آموزشی خوبی که در رسانه ملی شروع شده است نباید محدود به کرونا باشد گفت: در ده سال آینده، دنیا دچار تحولات بسیار شگرفی در خصوص مسائل آموزش و ارائه آموزش خواهد شد که بر پایه نظام رسانه ای و به خصوص فضای مجازی است، لذا نباید مسیر خوبی را که در آموزش کشور به بهانه کرونا شروع شده است حتی با اتمام آن متوقف کرد بلکه باید به عنوان یک تجربه از آن برای تقویت نظام آموزشی کشور استفاده کرد. 

دسته بندی:

آخرین اخبار

بانوی غارنورد ، فردا میهمان برنامه صبحی دیگر شبکه آموزش سیما معلم موفق ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر رئیس مرکز تحقیقات زبان فارسی در هندوستان ، فردا در برنامه صبحی دیگر متخصص مغز و اعصاب در برنامه صبحی دیگر متخصص خواب ، فردا در برنامه صبحی دیگر طراح و تولیدکننده اسباب بازی ، فردا میهمان برنامه صبحی دیگر شبکه آموزش سیما وزیر جهاد کشاورزی، در برنامه رویش شبکه آموزش فوق تخصص ریه ، میهمان شبکه آموزش در دکتر سلام وزیر جهاد کشاورزی، فردا میهمان شبکه آموزش فوت کوزه‌گری را از ما بخواهید! برنامه رویش با موضوع برداشت و نگهداری سیب دو خطاط روی سنگ ، فردا میهمان برنامه صبحی دیگر شبکه آموزش سیما مادر و فرزند حامی محیط زیست ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر کارشناس گل وگیاه، فردا در برنامه صبحی دیگر متخصص تغذیه ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر معلم فداکار ، فردا در برنامه صبحی دیگر وکیل دادگستری میهمان صبحی دیگر شبکه آموزش پیش بینی تاثیر خشکسالی بر عوامل خسارت زای گیاهی و امنیت غذایی کشور در برنامه رویش «بفرمایید روضه» از امشب در شبکه آموزش ویژه برنامه های محرم شبکه آموزش سیما؛ از بفرمایید روضه تا هفت آسمان کارشناس گل وگیاه، فردا در برنامه صبحی دیگر فوق تخصص بیماری های عفونی، فردا میهمان برنامه صبحی دیگر شبکه آموزش سیما خبرنگار موفق ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر ادامه نهضت سوادآموزی با « قلم و بیان» شبکه آموزش سیما ؛ متخصص تغذیه ، فردا در برنامه صبحی دیگر دوقلوهای نخبه کنکور ۱۴۰۰ فردا در برنامه صبحی دیگر شبکه آموزش طاها عنبرا فردا میهمان برنامه دکتر سلام شبکه آموزش در برنامه «به وقت ایران» مطرح شد؛دولت سیزدهم تغییر در نظام استخدام ایجاد کند متخصص تغذیه کودکان و نوجوانان فردا چهارشنبه در شبکه آموزش شیما متخصص جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات ، فردا در برنامه دکتر سلام کارشناس فضای مجازی ، فردا میهمان برنامه صبحی دیگر شبکه آموزش سیما جانباز ورزشکار موفق ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر بازیگر گاندو ، فردا در برنامه صبحی دیگر ویژه برنامه عید سعید غدیر خم پنجشنبه 7 مرداد در برنامه صبحی دیگر شبکه آموزش عرض ارادت سیما به ساحت امیرالمومنین علی(ع)؛ نماینده مجلس شورای اسلامی در برنامه صبحی دیگر کمدین محبوب ، فردا در برنامه صبحی دیگر در برنامه «به وقت ایران» مطرح شد؛ لوبیا فردا زود بیا ، فردا با حضور میهمان ویژه در شبکه آموزش سیما بازیگر پایتخت ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر متخصص ریه در دکتر سلام ویژه برنامه های شبکه آموزش سیما برای بزرگداشت عید قربان انتشار نظرسنجی مرکز تحقیقات از کودکان و نوجوانان درباره برنامه‌های سیما در بهار 1400 نشر مطالب خلاف واقع که ذهن دیگران را مشوش کند جرم محسوب می‌شود توجه جدی شبکه آموزش سیما در پسا کرونا به "مهارت محوری" با معرفی مدیر جدید طرح و برنامه متخصص مغز و اعصاب در برنامه صبحی دیگر کارشناس مذهبی ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر پزشک نیکوکار ، فردا در برنامه صبحی دیگر متخصص و جراح مغز و اعصاب میهمان دکتر سلام ارزیابی خسارت در بیمه دام ، طیور و آبزیان فردا در شبکه آموزش سیما

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها