اپلیکیشن شبکه آموزش
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

بابایی کارنامی در به «وقت ایران»عنوان کرد:  متاسفانه در کشور نیروی کار را هزینه می دانند / بررسی آموزش ایمنی و مهارت شغل در کشور

رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: متاسفانه در کشور نیروی کار را هزینه می دانند، و این دیدگاه بسیار غلط است، می بایست تغییر نگرش صورت بگیرد و اول هم از مجلس شروع شود و از دولت نیز خواستار رسیدگی هستیم.


 به گزارش روابط عمومی شبکه هفت سیما، برنامه«به وقت ایران»سه شنبه بیستم آبان ماه با حضور علی بابایی کارنامی رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران  ومشاور وزیر کار و مهندس امیرعباس پرکنی رئیس مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار، مدیر کل بازرسی کار وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی  وبازرس ویژه وزیر با موضوع آموزش ایمنی و مهارت شغل از شبکه هفت سیما روی آنتن رفت.

امیرعباس پرکنی رئیس مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار مدیر کل بازرسی کار وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی بازرس ویژه وزیر در خصوص ایمنی کار توضیح داد: تعریف ایمنی حفاظت در برابر وقوع خطر یا میزان دوری از خطر است که در کنار ایمنی بحث حادثه و در کنار حادثه بحث بیماری شغلی مطرح می شود و حادثه طبق تعریفی که در مبانی علمی و بین المللی بدان اشاره می شود، تحت عنوان رویدادی ناخواسته و غیرعمد برنامه ریزی نشده  اما قابل کنترل و پیش بینی است، که منجر به آسیب اشخاص و ضرر و زیان به اموال آنها می شود. 
وی درباره قانون کار و الزام تکلیف کارفرمایان در خصوص آموزش کار گفت: از 203 ماده قانون کار، نزدیک به 22ماده در خصوص حفاظت ایمنی و بهداشت کار است. که دال بر اهمیت قانونگذار بر مقوله ایمنی و بهداشت کار کارگران و جامعه کار تولید است. 
پرکنی درباره مقوله آموزش در ماده 86 و 91 قانون کار توضیح داد: در ماده 91 صراحتا مطرح می شود که کلیه کارفرمایان و مسئولان واحدهای موضوع ماده 85 که مشمول قانون کار هستند، مکلف هستند براساس مصوبات شورای عالی حفاظت فنی وسائل و تجهیزات ایمنی را برای کارگران تهیه کرده، به آنها آموزش بدهند و در خصوص مقرارت ایمنی و بهداشت نظارت کنند. بنابراین تهیه تجهیزات ایمنی و آموزش و همچنین نظارت بر حسن اجرای مقررات وظایف کارفرما در قانون اعلام شده است. 
وی عنوان کرد: نزدیک به 1میلیون و 300هزار کارگاه تولیدی در کشور وجود دارد که مشمول قانون کار هستند و نزدیک به 15میلیون درکشور از جامعه کارگری تشکیل شده است. در کنار آن نزدیک به 4 میلیون از جمعیت کارفرما متشکل شده و بازرسانی که در واحدهای تولید صنعتی وظیفه نظارت بر قوانین کار و آئین نامه های آن را دارند، تنها 800 نفر می باشند و به هیچ عنوان این تعداد از حجم عظیم کارگران با این شرایط و خطرات مترتب بر آن با این تعداد از بازرسان کار قابل قیاس نیست. 
رئیس مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار افزود: برخی محدودیت هایی که در جذب نیرو و قوانین و مقرراتی که به نوعی دست و پای دولت را بسته است، باید مدنظر قرار داد و آنچه که مشخص است می بایست در این خصوص مجلس کمک حال وزارتخانه باشد تا از این ظرفیت در راستای جذب بازرسان کار بهره بگیریم و در کنار آن ساز و کاری برای فعالیت بیشتر مسئولین ایمنی فراهم کنیم. 
پرکنی خاطرنشان شد: وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی به موجب قانون کار، سه محور وظایف اصلی در حوزه ایمنی و حفاظت کشور طراحی و تدوین کرده است. موضوع اول تهیه و تدوین دستور العمل های و آئین نامه های ایمنی است که به نوعی مرکز تحقیقات در این بخش مشارکت دارد. موضوع دوم، فرهنگسازی ایمنی و پیشگیری از وقوع حوادث است که صددرصد مرکز تحقیقات در این بخش مداخله دارد و موضوع سوم؛ نظارت بر حسن اجرای قانون کار و ضوابط و آئین نامه های مترتب با آن است که در حوزه بازرسی کار و تعاون رفاه اجتماعی است. در راستای فرهنگ سازی ایمنی و پیشگیری از حوادث و بیماری های شغلی، مرکز تحقیقات و حفاظت ایمنی بهداشت کار در سال 1348، توسط سازمان بین المللی کار با چهار هدف عمده مشارکت در برنامه ریزی و سیاست گذاری حفاظت فنی ایمنی کشور، ایمن سازی محیط کار، سالم سازی محیط کار و مدیریت و اجرای آموزش های ایمنی کار تاسیس شد. 
وی به مطالعاتی توسط انجمن بین المللی تامین اجتماعی در حوزه اجرای آموزش های اثربخش ایمنی کار اشاره کرد و گفت: در این تحقیقات در زمینه اقدامات پیشگیرانه در زمینه ایمنی و بهداشت کار منافع حاصل از سرمایه گذاری در این بخش 2/2 به ازای هر واحد سرمایه گذاری است. یعنی این بخش هزینه نیست و کاملا سرمایه گذاری صورت می گیرد.  در زمینه تامین تجهیز حفاظت فردی، منافع حاصل از این سرمایه گذاری سه واحد به ازای هر واحد سرمایه گذاری است. همچنین در خصوص آموزش های اثربخش ایمنی منافع حاصل از سرمایه گذاری 48/4 واحد به ازای هر واحد سرمایه گذاری است. 
مهندس پرکنی اضافه کرد: سیاست هایی که در راستای گستره و اشاعه فرهنگ ایمنی و آموزش های ایمنی در سطح کشور داشتیم،استفاده از ظرفیت مجموعه تخصصی برای آموزش های خود بوده است. یکی از اقدامات اخیر، تفاهم نامه ایی با نظام مهندس معدن بود که با توجه به مخاطراتی که در حوزه معدن وجود داشت، از ظرفیت وزارت صمت و نظام مهندسی معدن برای آموزش های تخصصی همان حوزه استفاده شد و در بخش ساختمان تفاهم نامه ایی فی ما بین سازمان تامین اجتماعی، کانون ساختمان کارگری کشور و بازرسی کار و مرکز تحقیقات صورت گرفت. که در راستای آموزش های ایمنی برای 50هزار کارگر ساختمانی ارائه شد که نقش بسزایی در کاهش حوادث داشت و در حال حاضر در شرف تفاهم نامه چهارجانبه بین مرکز تحقیقات، سازمان آموزش فنی و حرفه ایی، سازمان تامین اجتماعی و کانون تشکلات کارگری ساختمانی کشور هستیم که بتوانیم از رهگذر این آموزش ها، آموزش های ایمنی را در کارگاه های با خطر ریسک بالا  مانند کارگاه های ساختمانی نهادینه کنیم. 
وی در خصوص تائید صلاحیت ایمنی پیمانکاران توضیح داد: از جمعیت 15میلیون نفری کارگری کشور، قریب به 4میلیون جمعیت پیمانکاری را تشکیل می دهد که متاسفانه با توجه به ماهیت کارگاه های پیمان کاری کشور  بیشترین آمار حوادث در این بخش مشاهده می شود. که بحث تائید صلاحیت ایمنی پیمانکاران جزو کارهای ماندگاری بود که چهار سال پیش صورت گرفت. همچنین سال گذشته برای این بخش نزدیک به 1میلیون و 670هزار نفر آموزش انجام شد که در فرهنگ سازی ایمنی و کاهش حوادث بسیار تاثیرگذار بود. 
پرکنی تاکید کرد: براساس آمار بانک جهانی، میزان خسارت حوادث ناشی از کار و بیماری های شغلی رقم حدود 450میلیارد دلار برآورد می شود که 18 میلیارد دلار برآورد خسارت در سطح کشور است که دولت با احتمامی ویژه می تواند کمک بسیار زیادی در راستای اعتلای فرهنگ آموزش و ایمنی کشور داشته باشد. 
در ادامه علی بابایی کارنامی رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی نیز درباره وضعیت ایمنی در مشاغل خرد کشور اظهار داشت: در دنیا به ازای هر 100 نفر، 12 نفر به حوادث ناشی از کار دچار می شوند که خوشبختانه در ایران این عدد نسبت به شاخص کل دنیا کمتر است، و این رقم 6 نفر و پائین تر از میانگین جهانی می باشد، اما بی شک توقع بیش از این است. 
وی افزود: متاسفانه در کشور نیروی کار را هزینه می دانند، و این دیدگاه بسیار غلط است، می بایست تغییر نگرش صورت بگیرد و اول هم از مجلس شروع شود و از دولت نیز خواستار رسیدگی هستیم. 
بابایی با بیان اینکه مهمترین ماده قانون کار ماده 87 است، توضیح داد: وزارت صمت برای صدور مجوز، در این بخش با وزارت کار و رفاه اجتماعی همکاری نمی کند و این موضوع چندین سال دغدغه کارگران است. برای صدور مجوز یک کارگاه، از همه مراجع استعلام می شود، تنها مبنای قانونی که برای افراد اهمیت دارد، و جهت حفاظت جان و سلامت روح و جسم کارگر است، ماده 87 قانون کار است که متاسفانه، به کارفرمایان در این بخش اجازه ورود نمی دهند. که به نظر می رسد در این راستا وزارت صمت و وزارت بهداشت و درمان کوتاهی می کند و بخش بهداشت و ایمنی محیط کار را جدی نمی گیرد. 
رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی به عنوان بدنه کارگری در مجلس آموزش های موجود در زمینه ایمنی مشاغل را کافی ندانست و گفت: هنوز رضایت کامل و کافی صورت نگرفته است و دولت می بایست نقش وزارت صمت را در فضای حفاظت از جان کارگران جدی بگیرند. وزارت بهداشت و درمان می بایست به صورت جدی وارد این مباحث شود، و مجلس نیز باید در اصلاحات اساسی، ساختاری، آئین نامه ها و قوانین تلاش جدی تری داشته باشد.

برنامه «به وقت ایران» با رویکرد مهارتی و با ساختار گفتگومحور به تهیه کنندگی علیرضاعاصم یوسفی روزهای یکشنبه و سه‌شنبه ساعت ۲۱:۴۵ تا ۲۳ به صورت زنده روی آنتن شبکه آموزش می‌رود.
 

خبرگزاری فارس

خبرگزاری تکریم خبر

خبرگزاری کار ایران(ایلنا)

پایگاه اطلاع رسانی سیما

خبرگزاری میزان

باشگاه خبرنگاران جوان

آخرین اخبار

بررسی مشکلات خانوادگی زوج های جوان همراه با محمد برمایی در برنامه صبحی دیگر شبکه آموزش سیما شبکه آموزش با مدرسه تلویزیونی ایران به مقابله با نگرانی والدین دانش آموزان پرداخت نایب رئیس کمیسیون آموزش مجلس و معاون آموزش سازمان فنی و حرفه‌ای کشور مهمانان برنامه سه شنبه به وقت ایران فوق تخصص بیماری های عفونی میهمان صبحی دیگر شبکه آموزش جدول شماره ۱۷۷ مدرسه تلویزیونی ایران شبکه آموزش ، شبکه قرآن و شبکه چهار *روز دوشنبه ۱۱ اسفند** رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای میهمان به وقت ایران شبکه آموزش سیما معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا میهمان برنامه شنبه صبحی دیگر ویژه برنامه مدرسه تلویزیونی ایران به مناسبت روز پدر معاون وزیر کشاورزی و مدیرعامل مجمع ملی خبرگان کشاورزی مهمانان امشب برنامه چالشی به وقت ایران ویژه برنامه های شبکه آموزش برای بزرگداشت میلاد امیرالمومنین علی علیه السلام و گرامیداشت روز پدر ایرج حریرچی میهمان صبحی دیگر معاون وزیر کشاورزی و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی مهمانان امشب برنامه چالشی به وقت ایران تکنسین فداکار اورژانس هوایی یاسوج میهمان صبحی دیگر شبکه آموزش طب ایرانی و قلب و عروق تا هرس انگور در شبکه آموزش قدردانی رییس کمیسیون آموزش و نمایندگان مجلس از عملکرد آموزشی شبکه آموزش آخرین اخبار کرونایی همراه با ایرج حریرچی در شبکه آموزش آموزش‌های ایمنی و بهداشت کار در دوره کرونا ، امشب در برنامه به وقت ایران شبکه آموزش سیما گزارشی از پشت صحنه «رادیو هفت» همراه گفت‌و‌گو با عوامل این برنامه معلم فداکار قائم شهری میهمان برنامه صبحی دیگر میهمانان و موضوع برنامه های زنده دوشنبه ۲۷ بهمن شبکه آموزش ؛ مدیرعامل انجمن اوتیسم و مجری تلویزیون میهمان برنامه صبحی دیگر میهمانان و موضوع برنامه های زنده  یک شنبه ۲۶ بهمن شبکه آموزش ؛ مهدی نقویان و سیدهادی معتمدی ، میهمانان صبحی دیگر قدردانی سازمان نهضت سواد آموزی از شبکه آموزش سیما شبکه آموزش سیما طلایه‌دار حرکت علمی کشور مدرسه تلویزیونی با کرونا شروع شد ولی تمام نمی‌شود گردآوری ۵۰ قطعه نماهنگ با موضوع ایام الله دهه فجر از سوی آرشیو شبکه آموزش روح الله متفکر آزاد و سعدالله نصیری مهمانان امشب برنامه به وقت ایران شبکه آموزش و طلایه داری کاروان علمی‌کشور برای رسیدن به مرجعیت علمی ویژه برنامه های شبکه آموزش برای بزرگداشت میلاد حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و گرامیداشت روز زن میهمانان و موضوع برنامه های زنده  یک شنبه ۱۲ بهمن شبکه آموزش ؛ «نسل آفتاب» شبکه آموزش برای بزرگداشت دهه فجر به مناسبت دهه فجر؛ «مشاعره ایران» و «نسل آفتاب» روی آنتن شبکه آموزش می‌رود میهمانان و موضوع برنامه های زنده پنج شنبه ۹ بهمن شبکه آموزش ؛ فرهاد فرزادی مشاور حقوقی و محمدرضا آقایی پاکبان نمونه " خط تولید " و " از نو بساز " دو برنامه شبکه آموزش برای علاقه مندان به صنعت خودرو مدیر شبکه آموزش طی حکمی، مریم هاشمیان را به عنوان سرپرست جدید طرح و برنامه این شبکه منصوب کرد. همکاری رسانه ای شبکه آموزش با بنیاد بین المللی احیا فرهنگ خمس با حکم احمدی افزادی؛ علی شهاب الدین مسئول روابط عمومی و مشاور مدیر شبکه آموزش شد میهمانان و موضوع برنامه های زنده سه شنبه ۷ بهمن شبکه آموزش ؛ علیرام‌نورایی ، بازیگر و نسرين امیری روانشناس کودک میهمان برنامه های شبکه آموزش میهمانان و موضوع برنامه های زنده دوشنبه ۶ بهمن شبکه آموزش ؛ برگی از تاریخ با خسرو معتضد و بهداشت دهان و دندان با دکتر چلبیانلو شبکه آموزش، خانه و مدرسه را به هم نزدیک کرد میهمانان و موضوع برنامه های زنده شنبه ۴ بهمن شبکه آموزش ؛ سیدمهدی سیدصالحی در برنامه صبحی دیگر منادی در به «وقت ایران» مطرح کرد؛آموزش عالی در جریان ارزیابی آموزش از طریق فضای مجازی موفق عمل نکرد میهمانان و موضوع برنامه های زنده پنج شنبه ۲ بهمن شبکه آموزش ؛ فرهاد فرزادی مشاور حقوقی و حسین بیرامی ،  قهرمان معلول ورزشی همکاری رسانه ای شبکه آموزش با کمیسیون ملی یونسکو در طرح فرخ بال میهمانان و موضوع برنامه های زنده چهارشنبه اول بهمن شبکه آموزش ؛ آخرین اخبار کرونا همراه با ایرج حریرچی در صبحی دیگر اشاعه فرهنگ ایثار و شهادت در شبکه آموزش سیما میهمانان و موضوع برنامه های زنده سه شنبه ۳۰ دی شبکه آموزش ؛ روانشناس کودک و فوق تخصص زنان و زایمان میهمان برنامه های شبکه ۷ میهمانان و موضوع برنامه های زنده  دوشنبه ۲۹ دی شبکه آموزش ؛ آخرین‌ اخبار کرونا با مینو محرز و ایرج حریرچی میهمانان و موضوع برنامه های زنده  یک شنبه ۲۸ دی شبکه آموزش ؛ عزاداری بانوی دو عالم‌ با هفت آسمان دیدار مدیر شبکه آموزش سیما با دبیر کل کمسیون ملی یونسکو میهمانان و موضوع برنامه های زنده پنج شنبه ۲۵ دی شبکه آموزش ؛ فرهاد فرزادی مشاور حقوقی و فریبا عسگری ، قهرمان معلول ورزشی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها