اپلیکیشن شبکه آموزش
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

در برنامه «به وقت ایران» بررسی شد؛ نزدیک به ۲۰ میلیون دهک پایین رو به بحران داریم

برنامه «به وقت ایران» شب گذشته یکم مهرماه ۹۹ موضوع «مهارت آموزی درحیطه اقتصاد خانواده» را مورد بررسی قرار داد.

به گزارش روابط عمومی شبکه هفت سیما، اسماعیل جلیلی مشاور وزیر اقتصاد و دارایی و سیدسلمان ذاکر؛ نماینده مجلس از شهرستان ارومیه و عضو کمسیون اجتماعی مجلس به عنوان کارشناسان مهمان در این قسمت ازبرنامه «به وقت ایران» ابعاد مختلف موضوع «مهارت آموزی در حیطه اقتصاد خانواده» را مورد بحث قرار دادند.

اسماعیل جلیلی مشاور وزیر اقتصاد و دارایی در ابتدای برنامه درمورد مدیریت اقتصاد خانواده ضمن تشریح مفهوم اقتصاد در خانواده گفت: یکی از نقیصه‌های کشور ما نداشتن سواد و مهارت کافی برای بهره بردن از اقتصاد به بهترین نحو است.

سلمان ذاکر نماینده شهرستان ارومیه و عضو کمسیون اجتماعی مجلس هم در مورد لزوم مهارت و سواد اقتصادی خانواده ها گفت: اقتصاد و خانواده لازم و ملزوم هستند و باید سواد اقتصادی را به واسطه آموزش افزایش داد تا منابع و درآمد محدود را با مخارج هنگفت تعدیل کنیم. این امر هم در منازل و دانشگاه ها هم در اماکن عمومی مثل مساجد قابل آموزش است.

شهرام شکیبا که اجرای برنامه «به وقت ایران» را برعهده دارد، در مورد زندگی تجملی برخی مسئولان و توقع قناعت از مردم در زمینه اقتصادی پرسید و جلیلی توضیح داد: این قیاس خاص است و اگر مدیری تجملی زندگی می‌کند، مردم نباید تابع او باشند و این امر غلط است و تعارض جدی دارد. هر فرد به عنوان سرپرست خانواده براساس داشته ها و درآمدهای خودش برنامه‌ریزی می‌کند. اینکه افراد دارایی هایی از راه مشروع یا غیرمشروع دارند، دلیل نمی‌شود ما از مدیریت اقتصادی خانواده خود دست بکشیم!

جلیلی گفت: دوره ای ما با اندک درآمد پاسخگوی زندگی بودیم، اما روند فرهنگ که ما را به سمت مصرف زیاد برده، باعث خروج از چهارچوب آرام زندگی شده است. بین مصرف و مصرف‌گرایی باید تفکیک قائل شویم. مصرف‌گرایی منجر به رسوب سرمایه و احتکار می‌شود.

سلمان ذاکر در ادامه درمورد علت مصرف‌گرا شدن خانواده‌ها بیان کرد: سهل انگاری و تنبلی در دین اسلام مذموم است. با فقیر شدن عده ای و سرمایه دار شدن گروهی دیگر این فرهنگ اسلامی تحت الشعاع قرار گرفته و افراد فکر می‌کنند با کار نکردن باید پول به دست بیاوردند!

او گفت: قانون و مدارس باید خلا مهارت اقتصادی خانواده ها را پر کنند. دانشگاه ها، مدارس و مراکز فنی و حرفه ای می‌توانند این مهارت‌ها را به افراد بیاموزند. پدر و مادر هم می‌توانند براساس تجربه هایشان به فرزندانشان آموزش اقتصادی بدهند.

جلیلی درمورد زمان آموزش اقتصادی توضیح داد: از دوره پیش دبستانی باید به بچه ها بحث‌های اقتصادی مثل سپرده‌گذاری، بهره و…را یاد داد و از ظرفیت دوازده سال مدرسه بهره برد. کشورهای زیادی به این مقوله وارد شده اند و از سن پایین بچه ها رابا اقتصاد خانواده آشنا می‌کنند.

در ادامه سهراب دل انگیزان؛ استاد دانشگاه که مهمان مجازی برنامه بود، درمورد آموزش مهارت‌های اقتصادی به خانواده ها گفت: رفتارهای اقتصادی اگر درست نباشد فاجعه آفرین است. از دهه ۶۰ به این طرف کشورهای مختلف درس‌های اقتصاد را در دوره اول و دوم دبیرستان آموزش می دهند. یادگیری مهارت اقتصادی باید از آموزش و پروش آغاز شده و در دانشگاه ها تقویت شود. ما مکلف هستیم حوزه مهارت و بینش اقتصادی را پشتبانی کنیم تا مردمی با رفتار اقتصادی صحیح داشته باشیم.

ذاکر در ادامه صحبت‌های دل انگیزان و درمورد کسب بینش اقتصادی گفت: آموزش اقتصادی در دنیا از مقطع دبیرستان آغاز می‌شود چراکه واژه های اقتصادی سنگین است و برای مقاطع ابتدایی سخت است.

او تصریح کرد: که باید مباحث عمومی را یاد گرفت و قدرت تحلیل پیدا کردبعدبه موضوعات اقتصادی وارد شد. ما تابه حال در تلویزیون چند برنامهمهارت آموزی اقتصادی داشته ایم؟ ما نماینده های مجلس چه قدمی در این راه برداشته ایم؟ پس ما نقص داریم.

ذاکر ادامه داد: بینش از تجربه پدر و مادر و مساجد و منبر به دست می آید.امروز ۵۰ میلیون نفر در بورس فعالیت دارند. خیلی از آنها کم سن هستند. فرهنگ‌سازی عمومی موجب رشد بورس شده است. مجلس می‌تواند قانونی وضع کند که افراد با این قانون وارد فضای اقتصادی شوند. باید از افراد موفق در اقتصاد رمزهای مهارتی بگیریم تا فرهنگ سازی اقتصادی صورت بگیرد.

جلیلی گفت: بینش درحوزه سیاست قانون‌گذاری می‌خواهد. موسسات در قالب داستان‌های کودک و نوجوان درمورد حوزه پولی و مالی اقداماتی داشته اند البته باید به صورت بنیادی انجام شود و تا مقطع دانشگاه ها ادامه پیدا کند. امروز ۵۰ میلیون سهام‌دار عدالت داریم، اما چند نفر می‌توانند در مورد سهام‌شان تصمیم گیرنده باشند؟

جلیلی درمورد بحران‌ها و عملکرد خانواده ها در این حوزه ها گفت: عدم تعادل همیشه همه چیز را بهم می‌ریزد.

ذاکر درمورد نقش دولت و قانون در شرایط بحرانی گفت: وضعیت معیشت مردم خوب نیست. دولت و قانون در این مواقع باید به داد مردم برسند و نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی گفته در مواقع حساس دولت باید دست مردم را بگیرد. ماده دو تامین اجتماعی شامل بخش بیمه ها، حوزه حمایتی و توان بخشی است. نزدیک به ۲۰ میلیون نفر دهک پایین رو به بحران داریم. اگر قانون به موقع حمایت کند، طبیعی است که این گروه ها در مواقع بحرانی هم می‌توانند روی پای خودشان بایستند.

در ادامه بحث درمورد مهارت آموزی در حیطه اقتصاد خانواده جلیلی درمورد ورود تامین اجتماعی گفت: جامعه باید بیاموزد به چه نحو از منابعی که به دست می آورد نیازهایش را تامین کند. در جامعه اقشاری داریم که شرایط عادی ندارند و تامین اجتماعی اینجا وارد می‌شود چون افراد این چنینی شرایط تامین ندارند، اما اینکه توقع داشته باشیم دولت همه جامعه را به سمت تامین ببرد امکان پذیر نیست.

ذاکر درمورد نقش مجلس در کسب درآمد و مهارت آموزی خانواده ها گفت: اصل بر این است که خانواده خودش را تامین کند و معنا ندارد همه را محتاج دولت کنیم چون مالکیت خصوصی زیر سوال می رود. اقشار کم درآمد در کشور ما زیاد است.

در ادامه ذاکر به یارانه های دولتی به عنوان کمکی به مردم کم درآمد اشاره کرد و شهرام شکیبا با مثال‌هایی عنوان کرد که این کمک‌ها بیشتر شبیه مسکن است و تا کی می توان به این مسکن‌ها برای مشکلات اقتصادی دلخوش بود؟!

ذاکر هم در ادامه همین بحث عنوان کرد: اقتصادی که مریض است باید مسکن بخورد تا روی پای خوردش بماند. باید ببینیم چرا اقتصاد ما مریض است؟!

لازم به ذکر است برنامه «به وقت ایران» با رویکرد مهارتی به تهیه‌کنندگیعلیرضا عاصم‌یوسفی روزهای یکشنبه و سه‌شنبه از ساعت ۲۱:۴۵ تا ۲۳ به صورت زنده روی آنتن شبکه آموزش می‌رود.

تکرار این برنامه نیز روزهای دوشنبه و چهارشنبه ساعت از ساعت ۲۳ خواهدبود.

دسته بندی:

آخرین اخبار

بررسی انتخابات امریکا و تاثیربر بازار در«سرمایه» موضوع و میهمانان برنامه های زنده پنجشنبه 8 آبان ماه موضوع و میهمانان برنامه های زنده چهارشنبه 7 آبان ماه بیانیه نمایندگان مجلس در حمایت از مدرسه تلویزیونی ایران/ عصر رسانه و معلم آغاز شده موضوع و میهمانان برنامه های زنده سه شنبه 6 آبان ماه قاضی‌زاده هاشمی در «به وقت ایران» مطرح کرد؛ موضوع و میهمانان برنامه های زنده دوشنبه ۵ آبان ماه موضوع و میهمانان برنامه های زنده شنبه 3 آبان ماه موضوع و میهمانان برنامه های زنده پنجشنبه 1 آبان ماه شبکه هفت سیما از چهارشنبه 30 مهر ماه با برنامه «بورسانه» به مخاطبان سرمایه گذاری و بورس را آموزش می دهد. برنامه «سرمایه»بررسی می کند / نقش رسانه در بازار سرمایه موضوع و میهمانان برنامه های زنده چهارشنبه 30 مهر «به وقت ایران» به موضوع مهارت های مدیریتی می‌پردازد #برنامه های زنده # سه شنبه ۲۹ مهر 1399 شبکه آموزش سیما «صبحی دیگر» به بیماری کرونا و پیشگیری از آن می پردازد موضوع و میهمانان برنامه های زنده دوشنبه 28 مهر موضوع و میهمان برنامه یکشنبه ۲۷ مهر موضوع و میهمانان برنامه زنده شنبه 26 مهر «هفت آسمان»و«حضرت باران» ویژه برنامه های پایان صفر شبکه آموزش موضوع و میهمانان برنامه های زنده پنج شنبه 24 مهر موضوع و میهمانان برنامه های زنده چهار شنبه 23 مهر در برنامه«سرمایه» بررسی می شود موضوع و میهمانان برنامه های زنده سه شنبه 22 مهر موضوع و میهمانان برنامه های زنده دوشنبه 21 مهر «هفت آسمان» اربعینی می شود «سرمایه» فرهنگ سازی می کند حسینی: دریچه مدرسه تلویزیونی برای تمام ناشنوایان باز است «سرمایه» چشم انداز بازار بورس در هفته آینده را بررسی می کند رئیس دانشگاه تهران: صدا و سیما راه را برای افردی که در آینده به دانشگاه می آیند هموار می‌کند رئیس دانشگاه شهید بهشتی:صدا و سیما می‌تواند دانشگاه را از زبان دانشگاه‌هیان به بهترین شکل معرفی کند بیان تهدیدها و حقایق سرمایه گذاری در برنامه «سرمایه» تاکید بر ارتقای سطح مهارت و دانش ناشنوایان در سیما در برنامه «به وقت ایران» بررسی شد؛ نزدیک به ۲۰ میلیون دهک پایین رو به بحران داریم در برنامه «سرمایه» بررسی می شود؛ علت اصلی ریزشهای بازار چیست؟ سرمایه تنها به بازار بورس نمی‌پردازد؛ تلاش برای جلب اعتماد مردم در برنامه «به وقت ایران» مطرح شد؛ کاهش ۸۰ درصدی بودجه مشاغل خانگی در سال جاری! «هفت نشان» از شبکه هفت سیما بررسی مصوبه ۲۰ شهریور شورایعالی بورس در «سرمایه» علی عسکری در دیدار با حدادعادل مطرح کرد؛ رسانه ملی حساس و هوشیار برای پاسداشت زبان فارسی نقش برخی وزراء در عدم اجرای سند تحول همکاری مشترک معاونت فضای مجازی و شبکه آموزش سیما پخش انیمیشن‌های محرمی از شبکه آموزش روايت آسيب هاي اجتماعي هر روز از "دريچه " شبكه آموزش در حوزه کشاورزی از دنیا عقبیم/ بین کشاورزان و دولت، دیواری حائل است ضرورت تدوین لایحه‌ای برای نیروی انسانی آموزش و پرورش/ کمبود 297 هزار معلم قدردانی وزیر آموزش و پرورش از روحیه جهادی تلاش گران مدرسه تلویزیونی در شبکه های سیما زنگ مدرسه تلویزیونی ایران به صدا درآمد جزئیات جدول آموزشی مدرسه تلویزیونی ایران/ از اضافه شدن دروس پرورشی تا همکاری با رادیو برنامه های زنده شبکه آموزش چهارشنبه 12 اردیبهشت «هرخانه یک حسینیه» هر شب از شبکه آموزش سیما

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها