اپلیکیشن شبکه آموزش
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

در حوزه کشاورزی از دنیا عقبیم/ بین کشاورزان و دولت، دیواری حائل است

برنامه «به وقت ایران» به موضوع عقب‌ماندگی کشاورزی و توسعه نیافتن تکنولوژی و فناوری اطلاعات با حضور مسئولان مربوطه پرداخت.

در برنامه «به وقت ایران» مطرح شد:
در حوزه کشاورزی از دنیا عقبیم/ بین کشاورزان و دولت، دیواری حائل است

برنامه «به وقت ایران» به موضوع عقب‌ماندگی کشاورزی و توسعه نیافتن تکنولوژی و فناوری اطلاعات با حضور مسئولان مربوطه پرداخت.

به گزارش روابط عمومي شبكه هفت سيما،برنامه «به وقت ایران» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی علیرضا عاصم یوسفی و با اجرای شهرام شکیبا روز یکشنبه ۱۶ شهریور ماه با حضور محمدجواد عسگری؛ نماینده مجلس شورای اسلامی و کامبیز بازرگان؛ معاون وزیر و ریاست سازمان تحقیقات، آموزش و کشاورزی روی آنتن شبکه آموزش سیما رفت.

در ابتدای برنامه، بازرگان درباره اهمیت رشد فناوری و اطلاعات در حوزه کشاورزی گفت: آشنا شدن بهره‌برداران با فناری جدید و تکنولوژی بسیار کمک‌کننده است. ظهور و بروز کشاورزی در همه‌ جای دنیا، بر مبنای تجربه میدانی بشر بوده که البته ساختار مدرنیزه شدن تغییراتی در این حوزه داشته اما به دلیل ویژگی‌های ذاتی این حوزه نفوذ فناوری در آن سخت است‌.

وی افزود: در ایران نمی‌توانیم درصدی برای رشد فناورزی حوزه کشاورزی گفت اما قطعا رشد داشته‌ایم.

عسگری در ادامه برنامه اظهار کرد: ما همواره نیاز به پیشرفت حوزه کشاورزی داریم اما به دلیل ایراداتی مانند نظارت نکردن و بی‌اهمیتی سیستم اجرایی به شدت عقب مانده‌ایم. در واقع علم و فناوری در بخش کشاورزی آن‌گونه که باید، بروز نداشته است و اگر با نگاهی انقلابی و مدیریت جهانی به این حوزه توجه نکنیم؛ پیشرفتی نخواهیم داشت در نتیجه اکنون نیاز است هرکسی که می‌تواند، بیاید تا کاستی‌ها را جبران کند.

نماینده مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که جبران این کاستی‌ها به چه صورت است، بیان کرد: نظارت باید دقیق باشد تا سیستم اجرایی هم مکلف به انجام وظایفش باشد. نکته دیگر این که امروزه دنیا به سمت ارگانیک رفتن، حرکت می‌کند که ما همه‌ این خاصیت‌ها را داریم اما به عرصه ظهور نمی‌بریم.

وی اضافه کرد: ما اراده‌ای برای پیشرفت دادن بخش کشاورزی نداشتیم و امروزه با جوانایی مواجه هستیم که امیدی به ادامه یا شروع کار ندارند. چرا تاکنون نتوانسته‌ایم از ظرفیت این جوانان و نیروی کار استفاده کنیم؟

معاون وزیر و ریاست سازمان تحقیقات، آموزش و کشاورزی در ادامه تصریح کرد: این که بگوییم تاکنون کاری برای رشد حوزه کشاورزی انجام نشده، ساختارمند نیست؛ در واقع باید نقاط ضعف و قوت این حوزه را جست‌وجو کرد و سپس به دنبال دلیل شعف رفت. در بخش کشاورزی رشد داشته‌ایم اما باید موانع را یکی یکی ریشه‌یابی کرد. ضمن آن که در طی چند سال اخیر سرمایه‌گذاری دولت کمتر از ۵ درصد بوده است و باتوجه به سرمایه و انرژی‌ای که صرف شده باید ببینیم چه نتایجی داشته است.

در ادامه برنامه مهربانو مهدوی؛ خبرنگار از طریق تماس تصویری روی آنتن برنامه آمد و نظرات خود را چنین عنوان کرد: افزایش سن کشاورزان یکی از چالش‌های مهم بخش کشاورزی است و گرچه در طی سال‌های اخیر علم در این حوزه پیشرفت داشته اما هنوز به سطح واقعی خودش در کشور نرسیده است‌ و کشاورزان ما در مقابل استفاده از فناوری مقاومت کرده‌اند‌. همچین رشد این فناری در این حوزه بسیار گران است و تکنولوژی‌های فناوری برای زمین‌های یک هکتار ارزشی ندارند درنتیجه باید اتحادیه و تعاونی برای رشد تکنولوژی کشاورزان به وجود بیاید.

عسگری با اشاره به کم‌کاری دولت در بخش کشاورزی اظهار کرد: باید بگویم از دنیا عقبی هستیم. مقام معظم رهبری در سخنی اعلام کرد به سمت اقتصاد مقاوتی بروید و ما توجه نکردیم اما دیگر کشورها این حرف رهبر را اجرا کردند. اعتراف می‌کنم ما از دنیا در بخش کشاورزی عقب هستیم.

وی افزود: از سال ۱۳۸۷ تا کنون نام‌گذاری سال‌ها به معنای واقعی، اقتصادی بوده است و محور توسعه کشاورزی است. اگر کشاورزی پیشرفت نداشته نباشد صنعت هم رونقی نخواهد نداشت. من از دولت مردان عزیز سوال می‌کنم در این چند ماهی که از انتخابات گذشته چه برنامه‌ریزی برای این حوزه انجام داده‌اند؟ چرا توجهی به مشکلات بهره‌برداران و کشاورزان نمی‌شود؟ آموزش و ترویج فناوری در کشور ما عملیاتی و اجرایی نشده زیرا دیواری بین کشاورز و دولت، مصرف‌کننده و تولیدکننده وجود دارد.

معاون وزیر و ریاست سازمان تحقیقات، آموزش و کشاورزی در واکنش به سخنان عسگری گفت: من به دیوار معتقد نیستم و فکر نمی‌کنم که همه این‌ها به آموزش مربوط باشد اما ترویج و آموزش مسئله بسیار مهمی است که باید به آن توجه کرد تا در بخش کشاورزی تحول ایجاد شود و این موضوه مهم است که کشاورزی ما نیروی کار لازم دارد.

نماینده مجلس شورای اضافه کرد: به واسطه تلاطم بخش کشاورزی، جوانان تحصیل‌کرده در این حوزه هم راغب نیستند تا کار کنند. دولت مکلف است در راستای امنیت غذایی آموزش دهد. چهل سال از انقلاب می‌گذرد و در حوزه آموزش و ترویج کار شده اما کم بوده است.

در پایان برنامه، ساناز مرادیان خبرنگار روی آنتن برنامه آمد و تصریح کرد: بخش کشاورزی ما نیاز به جوان‌گرایی دارد. ما باید برای کشاورزان انگیزه ایجاد کنیم و آقای بازرگان شما باید از آن‌ها حمایت کنید تا ما شاهد خودکفایی کشور در سال‌های آتی باشیم.

برنامه «به وقت ایران» هر هفته یکشنبه و سه شنبه ساعت ۲۱:۵۰ به مدت ۷۰ دقیقه از شبکه آموزش پخش می‌شود

دسته بندی:

آخرین اخبار

«هفت نشان» از شبکه هفت سیما بررسی مصوبه ۲۰ شهریور شورایعالی بورس در «سرمایه» علی عسکری در دیدار با حدادعادل مطرح کرد؛ رسانه ملی حساس و هوشیار برای پاسداشت زبان فارسی نقش برخی وزراء در عدم اجرای سند تحول همکاری مشترک معاونت فضای مجازی و شبکه آموزش سیما پخش انیمیشن‌های محرمی از شبکه آموزش روايت آسيب هاي اجتماعي هر روز از "دريچه " شبكه آموزش در حوزه کشاورزی از دنیا عقبیم/ بین کشاورزان و دولت، دیواری حائل است ضرورت تدوین لایحه‌ای برای نیروی انسانی آموزش و پرورش/ کمبود 297 هزار معلم قدردانی وزیر آموزش و پرورش از روحیه جهادی تلاش گران مدرسه تلویزیونی در شبکه های سیما زنگ مدرسه تلویزیونی ایران به صدا درآمد جزئیات جدول آموزشی مدرسه تلویزیونی ایران/ از اضافه شدن دروس پرورشی تا همکاری با رادیو برنامه های زنده شبکه آموزش چهارشنبه 12 اردیبهشت «هرخانه یک حسینیه» هر شب از شبکه آموزش سیما برنامه های زنده چهار شنبه 5 شهریور 1399 شبکه آموزش سیما برنامه های زنده سه شنبه 4 شهریور 1399 شبکه آموزش سیما قدردانی وزیر آموزش و پرورش و معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی از مدیرشبکه آموزش سیما توسعه کشت گلخانه اي در«رویش»بررسی می شود برنامه های زنده دوشنبه 3 شهریور 1399 شبکه آموزش سیما برنامه های زنده یکشنبه 2 شهریور 1399 شبکه آموزش سیما کشاورزی هوشمند در«رویش»واکاوی می شود تجلیل از عوامل مدرسه تلویزیونی ایران برنامه های زنده شنبه 1 شهریور 1399 شبکه آموزش سیما شبکه آموزش در هفته ای که گذشت آمادگی شبکه آموزش برای تولید سالانه حداقل یک مستند مسابقه مهارتی بازدید مدیر شبکه آموزش از مرکز پژوهش های سازمان فنی حرفه ای شبکه آموزش به کنکوری ها مشاوره تخصصی می دهد بررسی کارکردهای آبیاری به روش تیپ در«رویش» تربیت و مهارت آموزی به کودکان موضوع امشب برنامه به وقت ایران بابایی: اقدام عملی درباره کسب و کار اینترنتی در مجلس دهم نداشتیم / الفت نسب: به‌رسمیت نشناختن شبکه‌های مجازی، شکایت از صفحات را بی‌تاثیر می‌کند #برنامه های زنده چهارشنبه #22مرداد 1399 شبکه آموزش سیما برنامه های زنده سه شنبه 21 مرداد 1399 شبکه آموزش سیما #برنامه های زنده #دوشنبه20 مرداد 1399 شبکه آموزش سیما بررسی افزایش تولید برنج در«رویش» #برنامه های زنده #یکشنبه 19 مرداد 1399 شبکه آموزش سیما معرفی خانواده های برتر در «کی میاد ستاره چینی» مدیر شبکه آموزش سیما احکام جدید صادر کرد شبکه  آموزش سیما جمعه ها «نوسان» خواهد داشت دربرنامه « صبحی دیگر» مطرح شد/برگزاری مسابقات ملی مهارت به صورت غیر متمرکز برپایی کارگاه مجازی مجسمه سازی در شبکه آموزش #برنامه های زنده #چهارشنبه 15 مرداد 1399 شبکه آموزش سیما برنامه های زنده سه شنبه 14 مرداد 1399 شبکه آموزش سیما کرونا و توفیق اجباری نظام آموزش کشور برای تحول به سوی " رسانه معلم #برنامه های زنده #دوشنبه ۱۳ مرداد 1399 شبکه آموزش سیما #برنامه های زنده #یکشنبه 12 مرداد 1399 شبکه آموزش سیما #برنامه های زنده #پنجشنبه 9 مرداد 1399 شبکه آموزش سیما عیسی‌زاده: ۵ میلیون نفر نیازمند کمک اورژانسی هستند/دولت مکلف است به زنان سرپرست خانوار مهارت آموزش دهد #برنامه های زنده #چهارشنبه 7 مرداد 1399 شبکه آموزش سیما «مدرسه تلویزیونی ایران» نو می‌شود/ طرحی برای آموزش به ناشنوایان موفقیت شبکه آموزش در جذب نوجوانان

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها