اپلیکیشن شبکه آموزش
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

بابایی: اقدام عملی درباره کسب و کار اینترنتی در مجلس دهم نداشتیم / الفت نسب: به‌رسمیت نشناختن شبکه‌های مجازی، شکایت از صفحات را بی‌تاثیر می‌کند

در برنامه «به وقت ایران» مطرح شد؛

الفت نسب گفت: حدود ۲۰۰ هزار فروشنده در فضای مجازی وجود دارد که بدون مجوز و پیگیری کار می‌کنند. از طرفی قوه قضاییه اینستاگرام و تلگرام را رسمی نمی‌داند و اینگونه شکایت از این کسب کار‌ها در صفحات نتایجی ندارد، چون دفتری در ایران ندارند.

 به گزارش روابط عمومی شبکه آموزش سیما، «به وقت ایران» شب گذشته ساعت ۲۱:۴۵ دقیقه با اجرای شهرام شکیبا به روی آنتن زنده شبکه آموزش سیما رفت.


در ابتدای این برنامه شکیبا با تبریک ولادت امام موسی کاظم و همچنین واقعه مبارک ایام غدیر و با اشاره به آمار‌هایی از حضور مردم ایران و جهان در شبکه‌های مجازی گفت: یک سوم مردم کره زمین در شبکه‌های مجازی حضور دارند که تعداد آن‌ها ۵.۴ میلیارد نفر در سال ۲۰۲۰ می‌باشد. بیشترین شمار کاربران اینترنت در خاورمیانه برای کشور ماست و ۷۱ درصد جوانان ۱۸ تا ۲۹ سال یکی از شبکه‌های اجتماعی و ۴۹ درصد از شبکه‌های دیگری استفاده می‌کنند. ۵۴ درصد از آقایان از یکی از شبکه‌ها، ۲۸ درصد از شبکه دیگری، ۲۴ درصد از شبکه دیگری که هیچکدام داخلی نیستند و ۳ درصد هم از یکی از شبکه‌های داخلی استفاده می‌کنند.


مهمانان این برنامه را رضا الفت نسب عضو اصلی هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی فروشگاه‌های اینترنتی شهر تهران و همچنین دکتر علی بابایی نماینده دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی و رئیس فراکسیون کارگری تشکیل دادند.
گزیده مهمترین بحث‌های مطرح شده در برنامه شب گذشته «به وقت ایران» به شرح زیر است:


شکیبا: آقای الفت آیا کسب و کار اینترنتی نیاز مهارت دارد؟


الفت نسب: برای راه‌اندازی کسب و کار‌های اینترنتی در شبکه‌های اجتماعی نیاز به آموزش قبل از کار دارد. عده‌ای فکر می‌کنند که با آموخته‌های شخصی خود می‌توانند به این کار بپردازند که متاسفانه شاهد عدم‌موفقیت در زمینه بودند. شبکه‌های اجتماعی کشور چند سالی است که به جایگاه کنونی رسیده است، اما متاسفانه در لایه‌های حاکمیتی نگاه خاصی به آن نشده است و آموزش‌ها در این باره صرفاً توسط بخش‌های خصوصی و آموزشگاه‌ها می‌باشد.


شکیبا: آقای بابایی آیا با صحبت‌های آقای الفت نسب درباره عدم نگاه درست حاکمیت به کسب و کار اینترنتی موافق هستند؟


بابایی: تا حدودی موافق هستم به هر حال ما هم‌اکنون با صنعت جدید روبرو هستیم و به همین دلیل باید مجلس و دولت‌ها به میدان بیایند. ما متاسفانه در زمینه کسب و کار همیشه دچار ضعف هستیم. جلوتر بودن مردم از ما همیشه باعث یک ضعف مدیریتی در توسعه ملی می‌باشد. یکی از شهار‌های مهم مجلس یازدهم بحث هوشمندسازی است.


شکیبا: آقای الفت به نظر در صور اجرایی شدن قانون تجارت الکترونیک، دست مردم برای کسب و کار باز می‌شود یا خیر؟


الفت نسب: قانون تجارت الکترونیک برای مجلس پنجم بود، زمانی که حتی اسمارت‌فون وجود نداشت، اما متاسفانه هنوز ذره‌ای اصلاح در قانون نشده است. ما در بحث پلتفرم‌ها هم مشکل داریم.


بابایی: تعدد کمیسیون‌ها و فراکسیون‌ها در مجلس زیاد است. ما قصد داریم در مجلس شعار سال را عملی کنیم. اگه قرار باشد کمیسیون‌های جدید تصویب شود وقت مجلس و دولت گرفته خواهد شد.


شکیبا: آقای الفت شما از صحبت‌های آقای بابایی قانع شدید؟


الفت نسب: خیر، اکنون ما ۷۰ میلیون فعال در فضای مجازی داریم. آیا نباید یک کمیسیون و قانون برای این جمعیت به طور جداگانه داشته باشیم؟


بابایی: بحث تجارت الکترونیک فرابخشی است، اما به طور مثال کشاورزی زیر ساخت است. مجلس قبول دارد بدون فضای مجازی نمی‌شود به اداره کار‌های تجارت رسید.


شکیبا: آقای الفت اگه قانون گذاری در این زمینه انجام شود مردم بابت تجارت باید مالیات هم بدهند.


الفت نسب: درحال حاضر کسب و کار‌های آنلاین رسمی که وب سایت‌ها هستند مالیات پرداخت می‌کنند. حدود ۲۰۰ هزار فروشنده در فضای مجازی وجود دارد که بدون مجوز و پیگیری کار می‌کنند. از طرفی قوه قضاییه اینستاگرام و تلگرام را رسمی نمی‌داند و اینگونه شکایت از این کسب کار‌ها در صفحات نتایجی ندارد، چون دفتری در ایران ندارند.


بابایی: بله درحال حاضر این شبکه‌های اجتماعی رسمیت ندارند. شما برای بهبود و تسریع در قانون گذاری حتما طرح‌ها و ایده‌های خود را به مجلس ارایه دهید تا بالاخره به تعدادی رسیدگی و لایحه شود.


الفت: مجلس هم باید تکلیف رسمی و غیر رسمی بودن شبکه‌های مجازی را مشخص کنند.


شکیبا: درباره آموزش کسب و کار و فرصت طلبان در این زمینه صحبت کنید.


الفت نسب: تهیه سرفصل‌هایی در فنی حرفه‌ای انجام شده است. اما باید مدارس فنی حرفه‌ای آموزش کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنند. در بحث دانشگاهی رشته تجارت الکترونیک داریم، اما فقط به صورت تئوری است که باید عملی آموزش داده شود.


شکیبا: بهتر است از این قسمت وارد مبحث فیلترینگ و نگرانی‌ها از فیلترینگ شویم.


الفت نسب: در یکسال اخیر با رسیدگی‌های قوه قضائیه بسیار فیلترینگ بهترشده، با توجه به قطعی چند روزه اینترنت در سال گذشته باید مجلس فعالیت کند و به این موضوع رسیدگی کند.


بابایی: شرط توسعه، آموزش است، نمی‌شود به توسعه و پیشرفت فکر کرد، اما به مهارت خیر. در حال حاضر ۲.۵ میلیون جوان مدرک‌دار بیکار در کشور داریم، مهارت‌ها باید با توجه به توقعات و خواسته‌های آنان باشد. هدف مجلس پیشرفت به سمت جلو با توجه به ظرفیت‌های کشو است.


شکیبا: یک طرف بحث قانون است و طرف دیگر بحث نظارت و ابزار‌های نظارتی، خواهش میکنم در این بحث هم خیلی دقت شود.


بابایی: ما در کشور مافیای اقتصادی داریم و همین موضوع باعث جلوگیری از پیشرفت در بحث تجارت می‌شود. اگر هر فرد ایرانی در تولید ثروت فعالیت داشته باشد جلوی مافیا گرفته می‌شود.


الفت نسب: سومین مشکل ما در بخش نیروی انسانی است. نیاز است در حال حاضر آموزش کسب و کار اینترنتی با توجه به شغل‌های متفاوت آموزش داده شود. اگر کسب و کار در منزل بدون مهارت باشد آینده مشخص نیست، اما در مقابل امکان آموزش در حال حاضر وجود ندارد. اگر تکلیف شبکه‌های مجازی مشخص شود باور کنید بسیاری از مردم خودشان برای گرفتن مجوز و رسمی کردن کارشان مراجعه خواهند کرد.


شکیبا: در بین صحبت‌های مهمانان برنامه با کارشناس اقتصاد دیجیتال مصاحبه آنلاین کوتاهی انجام شد. درباره نقش خود کسب و کار‌ها دربازار صحبت شد.


کارشناس اقتصاد دیجیتال: اندازه بازار کسب و کار آنلاین با توجه به ظرفیت‌های موجود در کشور رشد نکرده است. اما در دوران کرونا مشخص شد ظرفیت بالاست. بحث مقررات و مجوز‌ها بسیار زیاد است که باعث انصراف مردم از ادامه کار می‌شود.


شکیبا: نظرات شما درباره همپوشانی و مجوز‌ها چیست؟


الفت نسب: شرایط بسیار بغرنج است. ۱۶ نهاد برای مجوز‌ها دایر است این کار را بسیار مشکل می‌کند و باعث قاچاق کالا و دزدی می‌شود.


بابایی: بله باید یک نهاد واحد در راس این کسب و کار باشد. مجلس و دولت و قوه قضائیه باید همکاری کنند که رئیس جمهور باید در راس کارباشد. ان شاالله امیدواریم در ۶ ماه آینده خبر‌های خوبی درباره تجارت الکترونیک داشته باشیم.
در پایان بحث و برنامه شکیبا خاطرنشان کرد که جناب بابایی فقط یک عضو از مجلس هستند و فقط از جانب خود قول همکاری داده‌اند، اما امید همکاری دیگر اعضای مجلس در دوره یازدهم نیز می‌رود.

دسته بندی:

آخرین اخبار

موضوع و میهمانان برنامه های زنده شنبه 3 آبان ماه موضوع و میهمانان برنامه های زنده پنجشنبه 1 آبان ماه شبکه هفت سیما از چهارشنبه 30 مهر ماه با برنامه «بورسانه» به مخاطبان سرمایه گذاری و بورس را آموزش می دهد. برنامه «سرمایه»بررسی می کند / نقش رسانه در بازار سرمایه موضوع و میهمانان برنامه های زنده چهارشنبه 30 مهر «به وقت ایران» به موضوع مهارت های مدیریتی می‌پردازد #برنامه های زنده # سه شنبه ۲۹ مهر 1399 شبکه آموزش سیما «صبحی دیگر» به بیماری کرونا و پیشگیری از آن می پردازد موضوع و میهمانان برنامه های زنده دوشنبه 28 مهر موضوع و میهمان برنامه یکشنبه ۲۷ مهر موضوع و میهمانان برنامه زنده شنبه 26 مهر «هفت آسمان»و«حضرت باران» ویژه برنامه های پایان صفر شبکه آموزش موضوع و میهمانان برنامه های زنده پنج شنبه 24 مهر موضوع و میهمانان برنامه های زنده چهار شنبه 23 مهر در برنامه«سرمایه» بررسی می شود موضوع و میهمانان برنامه های زنده سه شنبه 22 مهر موضوع و میهمانان برنامه های زنده دوشنبه 21 مهر «هفت آسمان» اربعینی می شود «سرمایه» فرهنگ سازی می کند حسینی: دریچه مدرسه تلویزیونی برای تمام ناشنوایان باز است «سرمایه» چشم انداز بازار بورس در هفته آینده را بررسی می کند رئیس دانشگاه تهران: صدا و سیما راه را برای افردی که در آینده به دانشگاه می آیند هموار می‌کند رئیس دانشگاه شهید بهشتی:صدا و سیما می‌تواند دانشگاه را از زبان دانشگاه‌هیان به بهترین شکل معرفی کند بیان تهدیدها و حقایق سرمایه گذاری در برنامه «سرمایه» تاکید بر ارتقای سطح مهارت و دانش ناشنوایان در سیما در برنامه «به وقت ایران» بررسی شد؛ نزدیک به ۲۰ میلیون دهک پایین رو به بحران داریم در برنامه «سرمایه» بررسی می شود؛ علت اصلی ریزشهای بازار چیست؟ سرمایه تنها به بازار بورس نمی‌پردازد؛ تلاش برای جلب اعتماد مردم در برنامه «به وقت ایران» مطرح شد؛ کاهش ۸۰ درصدی بودجه مشاغل خانگی در سال جاری! «هفت نشان» از شبکه هفت سیما بررسی مصوبه ۲۰ شهریور شورایعالی بورس در «سرمایه» علی عسکری در دیدار با حدادعادل مطرح کرد؛ رسانه ملی حساس و هوشیار برای پاسداشت زبان فارسی نقش برخی وزراء در عدم اجرای سند تحول همکاری مشترک معاونت فضای مجازی و شبکه آموزش سیما پخش انیمیشن‌های محرمی از شبکه آموزش روايت آسيب هاي اجتماعي هر روز از "دريچه " شبكه آموزش در حوزه کشاورزی از دنیا عقبیم/ بین کشاورزان و دولت، دیواری حائل است ضرورت تدوین لایحه‌ای برای نیروی انسانی آموزش و پرورش/ کمبود 297 هزار معلم قدردانی وزیر آموزش و پرورش از روحیه جهادی تلاش گران مدرسه تلویزیونی در شبکه های سیما زنگ مدرسه تلویزیونی ایران به صدا درآمد جزئیات جدول آموزشی مدرسه تلویزیونی ایران/ از اضافه شدن دروس پرورشی تا همکاری با رادیو برنامه های زنده شبکه آموزش چهارشنبه 12 اردیبهشت «هرخانه یک حسینیه» هر شب از شبکه آموزش سیما برنامه های زنده چهار شنبه 5 شهریور 1399 شبکه آموزش سیما برنامه های زنده سه شنبه 4 شهریور 1399 شبکه آموزش سیما قدردانی وزیر آموزش و پرورش و معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی از مدیرشبکه آموزش سیما توسعه کشت گلخانه اي در«رویش»بررسی می شود برنامه های زنده دوشنبه 3 شهریور 1399 شبکه آموزش سیما برنامه های زنده یکشنبه 2 شهریور 1399 شبکه آموزش سیما کشاورزی هوشمند در«رویش»واکاوی می شود

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها