اپلیکیشن شبکه آموزش
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

عیسی‌زاده: ۵ میلیون نفر نیازمند کمک اورژانسی هستند/دولت مکلف است به زنان سرپرست خانوار مهارت آموزش دهد

رئیس کمیسون اجتماعی مجلس گفت: ما در جامعه یک عدد ۵ میلیون نفری در جامعه داریم که نیاز به کمک اورژانسی دارند و همه خواهان آن هستیم که در کمترین زمان که مدت آن هم مشخص شده این میزان را کاهش دهیم.

 

به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری فارس، مهدی عیسی زاده رئیس کمیسون اجتماعی مجلس شورای اسلامی  ودر برنامه به وقت ایران با موضوع حضور بانوان در مشاغل و میزان مهارت آموزی به آنها درباره این بحث که آیا اشتغال بانوان سرپرست خانوار در برنامه ششم هم مانند برنامه‌های چهارم و پنجم خواهد شد، اظهار کرد: با توجه به این که در ماه‌های پایانی نیمه اول سال ۹۹ هستیم و دولت دوازدهم هم در پایان راه کار خود قرار دارد احتمالا اتفاقی رخ نخواهد داد مگر آن که انقلابی رخ دهد و یک حرکت جهادی صورت گیرد که ما این کار را در کمیسیون اجتماعی شروع کردیم.

رئیس کمیسون اجتماعی مجلس درباره متوالی‌های بحث اشتغال زنان سرپرست خانوار گفت: در این باره قانون دو اصل ۲۱ و ۲۹ را دارد و اصلا وزارت رفاه برای همین تشکیل شده است.

وی ادامه داد: در سال ۷۵ زنان سرپرست خانوار حدود ۱ میلیون نفر بودند ‌و در سال ۸۵ این میزان به ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر رسید و در سرشماری سال ۱۳۹۰ این رقم ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر شد و سال ۱۳۹۵ این رقم به بیش از ۳ میلیون رسیده است و در چند سال اخیر به دلیل اتفاقات مختلف این میزان به ۴ میلیون نفر رسیده است.

عیسی زاده تصریح کرد: اگر در طول این سال‌ها برنامه مشخصی ایجاد می‌شد تا هر سال تعدادی از گردونه خارج شوند و خودکفا شوند اکنون آمار این مقدار نبود؛ آماری که در بهزیستی وجود دارد ۲۵۰ هزار نفر است و چون سرشماری جدید صورت نگرفته به آمار سال ۹۵ استناد می‌شود.

رئیس کمیسون اجتماعی مجلس با بیان این که ما در این زمینه کاری انجام ندادیم، افزود: اصل ۲۱ و ۲۹ قانون اساسی وظایف را مشخص کرده است و دولت را موظف کرده حقوق زن را در تمامی جهات با رعایت موزاین اسلامی تضمین کند و اموری را انجام دهد.

وی بیان کرد: ما در کمیسیون اجتماعی قانون‌گذاری‌های لازم را انجام دادیم و نظارت بر اجرای قانون کردیم، دولت موظف بوده اقدام کند اما متاسفانه کاری نکرده است، در دنیای پیشرفته حامی افراد ضعیف دولت است؛ دوستانی که قبل از ما نماینده بودند خوب متوجه امور بودند که وزارت رفاه را تشکیل دادند تا رفاه ملت را تامین کند.

*۵ میلیون نفری در جامعه نیازمند کمک اورژانسی هستند

عیسی زاده افزود: ما در جامعه یک عدد ۵ میلیون نفری در جامعه داریم که نیاز به کمک اورژانسی دارند و همه خواهان آن هستیم که در کمترین زمان که مدت آن هم مشخص شده این میزان را کاهش دهیم؛ ما یک عددی را هم با وزارت کار در زمینه زنان شاغل سرپرست خانوار مشخص کردیم تا میزان آن را به سرعت کاهش دهیم.

رئیس کمیسون اجتماعی مجلس افزود: وزارت کار متولی تمامی این مسئله است اما چگونه می‌شود با یک مبلغ ناچیز مددجو را به سامان رساند، ما در قانون مشخص کردیم که این بانوان باید توانمندسازی شوند تا بتوانند زندگی را ادامه دهند.

وی تصریح کرد: از طرف دیگر ما یک بانو را توانمند کردیم و مبلغی به او کمک هم شد اما متاسفانه این زن مهارت لازم برای فروش محصول خود را ندارد؛ ما باید در کنار او باشیم در حالی که الان آن را رها کردیم.

*اختصاص یک درصد از فراوانی ثروت کشور مسئله زنان سرپرست خانوار و کودکان کار را حل می کرد

عیسی زاده بیان کرد: امروز تمام مرکزهای پژوهشی تحقیقات را جمع کردند اما چه دستگاهی می‌خواهد آن را اجرایی کند؛ متاسفانه همه به صورت جزیره‌ای کار می‌کنند؛ ما پول فراوانی داریم و جالب است که اگر یک درصد از فراوانی ثروت کشور که متاسفانه توسط برخی‌ها دزدیده شده خرج شود تمام مسائل زنان سرپرست خانوار و کودکان کار حل می‌شود.

رئیس کمیسون اجتماعی مجلس گفت: طبق قانون دولت موکلف است کار را انجام دهد اما به دولت اجازه داده از تمامی امکانات کشور استفاده کند.

وی درباره مهارت اموزی زنان سرپرست خانوار گفت: ما حتی این موضوع را در قانون مشخص کردیم که طبق ماده ۱۶ قانون ساختار نظام جامع تامین رفاه اجتماعی دستگاه‌ها باید به بانوان سرپرست خانوار مهارت یاد دهند و او را به خودکفایی برسانند.

* مشارکت ۴۲ درصدی زنان سرپرست خانوار در مشاغل خانگی

مهناز امامداری مسئول ستاد دبیرخانه حمایت ازمشاغل خانگی و رئیس دبیرخانه ستادساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی در ادامه اظهار کرد: نابرابری در فرصت های شغلی به خصوص برای بانوان نه فقط در کشور ما بلکه در بسیاری از کشورها وجود دارد اما این کیزان در کشور ما کمی بیشتر است؛ زنان سرپرست خانوار مشکلاتی در کشور دارند.

امامداری ادامه داد: خوشبختانه بیمه زنان سرپرست خانوار چند سالی است که در کشور حل شده اما به دلیل مشکلاتی پوشش کامل دریافت نکردند و تعداد بسیاری کمی شامل بیمه درمانی هستند.

وی درباره این که بانوان سرپرست خانوار چه مهارت‌هایی را باید آموزش ببینند، گفت: ما سعی کردیم بحث توانمندسازی را در برنامه‌ها داشته باشیم، در حوزه مشاغل خانگی برای همه گام‌هایی را برداشتیم که یک گام آن توسعه مشاغل خانگی بود که در چند فاز در حال اجرا است؛ نکته مهم این است که ۸۲ درصد مشاغل خانگی توسط بانوان انجام می‌شود که ۴۲ درصد این میزان بانوان سرپرست خانوار هستند.

رئیس دبیرخانه ستادساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی تصریح کرد: ما یک طرح توانمندسازی ۶ هزار نفری زنان سرپرست خانوار را سال قبل به کمک دستگاهای مختلف شروع کردیم که عدد آن بسیار کوچک است که نیاز دارد تا با تامین منابع مالی توسعه پیدا کند.
مسئول ستاد دبیرخانه حمایت ازمشاغل خانگی ادامه داد: متاسفانه این که به کدام سمت حرکت کنند یک مشکل همیشگی این قشر از جامعه بوده است و نیاز است تا استعدادیابی بهتر صورت بگیرد.

دسته بندی:

آخرین اخبار

#برنامه های زنده # سه شنبه ۲۹ مهر 1399 شبکه آموزش سیما «صبحی دیگر» به بیماری کرونا و پیشگیری از آن می پردازد موضوع و میهمانان برنامه های زنده دوشنبه 28 مهر موضوع و میهمان برنامه یکشنبه ۲۷ مهر موضوع و میهمانان برنامه زنده شنبه 26 مهر «هفت آسمان»و«حضرت باران» ویژه برنامه های پایان صفر شبکه آموزش موضوع و میهمانان برنامه های زنده پنج شنبه 24 مهر موضوع و میهمانان برنامه های زنده چهار شنبه 23 مهر در برنامه«سرمایه» بررسی می شود موضوع و میهمانان برنامه های زنده سه شنبه 22 مهر موضوع و میهمانان برنامه های زنده دوشنبه 21 مهر «هفت آسمان» اربعینی می شود «سرمایه» فرهنگ سازی می کند حسینی: دریچه مدرسه تلویزیونی برای تمام ناشنوایان باز است «سرمایه» چشم انداز بازار بورس در هفته آینده را بررسی می کند رئیس دانشگاه تهران: صدا و سیما راه را برای افردی که در آینده به دانشگاه می آیند هموار می‌کند رئیس دانشگاه شهید بهشتی:صدا و سیما می‌تواند دانشگاه را از زبان دانشگاه‌هیان به بهترین شکل معرفی کند بیان تهدیدها و حقایق سرمایه گذاری در برنامه «سرمایه» تاکید بر ارتقای سطح مهارت و دانش ناشنوایان در سیما در برنامه «به وقت ایران» بررسی شد؛ نزدیک به ۲۰ میلیون دهک پایین رو به بحران داریم در برنامه «سرمایه» بررسی می شود؛ علت اصلی ریزشهای بازار چیست؟ سرمایه تنها به بازار بورس نمی‌پردازد؛ تلاش برای جلب اعتماد مردم در برنامه «به وقت ایران» مطرح شد؛ کاهش ۸۰ درصدی بودجه مشاغل خانگی در سال جاری! «هفت نشان» از شبکه هفت سیما بررسی مصوبه ۲۰ شهریور شورایعالی بورس در «سرمایه» علی عسکری در دیدار با حدادعادل مطرح کرد؛ رسانه ملی حساس و هوشیار برای پاسداشت زبان فارسی نقش برخی وزراء در عدم اجرای سند تحول همکاری مشترک معاونت فضای مجازی و شبکه آموزش سیما پخش انیمیشن‌های محرمی از شبکه آموزش روايت آسيب هاي اجتماعي هر روز از "دريچه " شبكه آموزش در حوزه کشاورزی از دنیا عقبیم/ بین کشاورزان و دولت، دیواری حائل است ضرورت تدوین لایحه‌ای برای نیروی انسانی آموزش و پرورش/ کمبود 297 هزار معلم قدردانی وزیر آموزش و پرورش از روحیه جهادی تلاش گران مدرسه تلویزیونی در شبکه های سیما زنگ مدرسه تلویزیونی ایران به صدا درآمد جزئیات جدول آموزشی مدرسه تلویزیونی ایران/ از اضافه شدن دروس پرورشی تا همکاری با رادیو برنامه های زنده شبکه آموزش چهارشنبه 12 اردیبهشت «هرخانه یک حسینیه» هر شب از شبکه آموزش سیما برنامه های زنده چهار شنبه 5 شهریور 1399 شبکه آموزش سیما برنامه های زنده سه شنبه 4 شهریور 1399 شبکه آموزش سیما قدردانی وزیر آموزش و پرورش و معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی از مدیرشبکه آموزش سیما توسعه کشت گلخانه اي در«رویش»بررسی می شود برنامه های زنده دوشنبه 3 شهریور 1399 شبکه آموزش سیما برنامه های زنده یکشنبه 2 شهریور 1399 شبکه آموزش سیما کشاورزی هوشمند در«رویش»واکاوی می شود تجلیل از عوامل مدرسه تلویزیونی ایران برنامه های زنده شنبه 1 شهریور 1399 شبکه آموزش سیما شبکه آموزش در هفته ای که گذشت آمادگی شبکه آموزش برای تولید سالانه حداقل یک مستند مسابقه مهارتی بازدید مدیر شبکه آموزش از مرکز پژوهش های سازمان فنی حرفه ای شبکه آموزش به کنکوری ها مشاوره تخصصی می دهد

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها