اپلیکیشن شبکه آموزش
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

کریمی در برنامه «به وقت ایران»: مجلس خلاءهای قانونی مهارت سربازان را رفع می‌کند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه مجلس خلاءهای قانونی مهارت سربازان را رفع می‌کند،گفت: سربازی قطعه ای از پازل مهارت آموزی است.

به گزارش روابط عمومی شبکه آموزش سیما، علی اکبر کریمی عضو كميسيون اقتصادي مجلس و سردارسیدمهدی فرحی فرمانده قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح شامگاه یکشنبه 29 تیر در برنامه به وقت ایران به جایگاه مهارت آموزی در دوران خدمت سربازی و نقش آن در اشتغال جوانان کشور پرداختند.
کریمی در این برنامه با تاکید بر اینکه سربازی به هیچ عنوان مهارت کشی به حساب نمی‌آید، گفت: برنامه ای که برای مهارت آموزی در این دوره پیش بینی شده، بسیار می‌تواند سازنده باشد و سربازی که مهارتی در دوران خدمت خود کسب نکرده باشد، موفق به اخذ کارت پایان خدمت نخواهد شد. 
عضو كميسيون اقتصادي مجلس، درباره آینده مهارت‌هایی که سربازان در این دوران کسب می کنند، خاطرنشان کرد: بی شک مهارت عامل مهمی در اشتغال است، اما واقعیت این است که علیرغم نیاز شدیدی که به مهارت آموزی در کشور احساس می‌شود، این نقد بر آن وارد است که نهادها، جایگاه‌ها و مراجعی که برای مهارت آموزی فعالیت می‌کنند به طور واقعی، در این عرصه مفید تلاش نمی‌کنند. 
• سربازی قطعه ای از پازل مهارت آموزی
وی افزود: بحث مهارت آموزی را باید صفحه گسترده ای ببینیم که این پازل برای جوان در جامعه شکل می گیرد و سربازی قطعه ای از این پازل است. مهارت آموزی باید از دوره کودکی و حتی در مهدکودک ها شکل بگیرد. دوران سربازی فرصتی در اختیار جامعه است با توجه به اینکه در این دوره دو ساله یک جوان به صورت تمام وقت زمان خود را سپری می کند این فرصت برای او وجود دارد که با توجه به علاقه خود از ساز و کاری که برای او مهیا شده است، به صورت بهینه استفاده کند. 
کریمی اضافه کرد: حدود 70 درصد از نیروهای مسلح ما جوان هستند، بنابراین اگر فرد انگیزه داشته باشد و سیستم نیروهای مسلح نیز قرارگاهی برای کسب مهارت ایجاد کرده است، برای سرباز به مثابه یک فرصت طلایی است که می تواند از آن استفاده کند. 
عضو كميسيون اقتصادي مجلس تصریح کرد: در شرایط کنونی با نرخ بیکاری بالایی مواجهه هستیم و افراد ماهر و غیر ماهر با مسئله بیکاری روبه رو هستند، اما در این بازار کار قطعا اگر فردی مهارت داشته باشد، بدون شک فرصت بهتری برای شغل یابی خواهد داشت. از طرفی این بدین معنا نیست که الزاما هر شخصی که مهارت داشته باشد، می تواند شغلی به دست آورد.
وی با بیان اینکه دوران سربازی خود به خود مهارت هایی را به سرباز می آموزد، افزود: آموختن نظم، افزایش روحیه تیمی فرد ومدیریت یک گروه جزو مهارت هایی است که فرد در دوران سربازی کسب می کند، در کنار آن مهارت آموزی حین خدمت برای دوران پس از خدمت و داشتن فرصت بیشتر برای شغل یابی می تواند بسیار مفید واقع شود، اما اگر از کودکی بدان پرداخته شود، دیگر نیازی به مهارت آموزی در حین خدمت نیست. 
کریمی درباره نقش مجلس برای سربازان مهارت دیده پس از خدمت گفت: در صورت آموزش و کسب مهارت، مجلس در این راستا نظارت خواهد داشت و خلاء قانونی وجود نخواهد داشت.
* سربازی مهارت کشی نیست
همچنین، سردارسیدمهدی فرحی فرمانده قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح با بیان اینکه سربازی هرگز مهارت کشی به حساب نمی آید، گفت: سربازی می تواند یک فرصت طلایی برای یادگیری و توسعه مهارت باشد. 
وی درباره اینکه یک سرباز می تواند در یادگیری مهارت در سربازی اختیار داشته باشد، گفت: در حال حاضر مهارت آموزی در دوران خدمت اختیاری است ، لیکن در برنامه 5ساله که برای این مهارت آموزی در دوران خدمت سربازی تعریف کرده ایم به زودی مهارت آموزی اجباری خواهد شد.
 سردار فرحی با اشاره به اینکه بحث مهارت آموزی سربازان در جهت غنی‌سازی اوقات فراغت و برای افزایش بهره‌وری آنان است، عنوان کرد: هدف اصلی این است که دو سال خدمت سربازی جوانان را به بهره وری حداکثری برسانیم تا جذابیت سربازی در میان جامعه و جوانان به حداکثر برسد. 
وی افزود: با آموزش و پرورش و با تمام دستگاه های کشوری توافق نامه برای همکاری در این راستا صورت گرفته است که این همکاری شامل قبل از خدمت هم می باشد. اگر بتوانیم ورودی سربازی را با سربازان مهارت دیده و دارای گواهینامه معتبر مهارتی توام کنیم عملا قدم بزرگی در راستای ورود یک سرباز مهارت دیده برداشته ایم.
سردار فرحی در ادامه گفت: مدرک به تنهایی نتوانسته، پاسخگوی اشتغال جوانان در جامعه باشد، ولی مهارت می تواند پاسخگو باشد. اگر جوانی جوهره کار داشته باشد و از سویی مهارت هم به آن افزوده شود، بی شک در جامعه بیکار نخواهند ماند. ریشه عمده بیکاری بیش تر از نداشتن مدرک تحصیلی، نداشتن مهارت است.

اگر افراد مهارت کسب کنند حتما می توانند شاغل شوند به خصوص اگر مهارت دارای کیفیت باشد،کیفیتی که دارای مولفه هایی همچون علاقه فردی نسبت به مهارت کسب شده هم باشد.
وی با بیان اینکه مهارت آموزی در دوران سربازی فرصتی است که ستاد نیروهای مسلح با هدف اشتغال مهیا کرده است، گفت: اکثر دستگاه های مرتبط به میدان آمده اند، با 26 دستگاه و نهاد توافق نامه امضا شده تا با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته بعد از پایان خدمت سربازی و به واسطه مهارت های کسب شده، فرصت اشتغال‌ این جوانان در جامعه به حداکثر برسد. 
سردار فرحی با اشاره به اینکه 85 درصد افراد بیکار در کشور جوانان هستند، گفت: آموزش مهارت به سربازان حین دوران خدمت همراه با علاقه و کیفیت در شغل یابی آنها بسیار موثر است. 
وی با بیان اینکه این برنامه دارای 5 فصل است، توضیح داد: گام اول مهارت آموزی، قبل از خدمت است. به این ترتیب که در دوران قبل از سربازی و از سنین ۱۴ تا ۱۵ سالگی مشوق‌هایی برای افزایش انگیزه پسران در حوزه مهارت آموزی در نظر گرفته شده است. گام دوم، دو ماه آموزشی بدو خدمت است، گام سوم آموزش حین  خدمت و گام چهارم بحث اوقات فراغت و پنجم دوران پس از خدمت است که گام آخر، مهمترین گام محسوب می شود؛ مرحله ای که تمام مراحل اولیه سپری می شود تا به مرحله پس از خدمت و اشتغال جوانان برسیم. 
فرمانده قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح با بیان اینکه مهارت آموزی در دوران سربازی یکی از مولفه های بسیار مهم و اثرگذاری است که می تواند جاذبه سربازی را ارتقاء دهد، گفت: یک سرباز در حین خدمت، با کسب مهارت های مورد علاقه خود می تواند به اشتغال خود در آینده امیدوار باشد. 
وی با تاکید بر اینکه در همه قرارگاه ها مخروطی به نام مخروط مهارت آموزی تعریف شده و کل کشور را با نهادهای مربوط به خود ارزیابی کردیم، افزود: در کشور بیش از 5هزار نوع مهارت وجود دارد، که به 512 مهارت برحسب نیاز آن نهاد یا دستگاه پرداخته ایم. این تعداد مهارت به ازای هر استان مشخص شده است، به عنوان نمونه، در استان سمنان اگر سربازان 87 نوع مهارت را آموزش ببینند شانس اشتغال سربازان پس از خدمت به حداکثر خواهد رسید. در واقع در این برنامه ۵ ساله سعی کردیم در هر استان مهارت‌هایی را آموزش دهیم که ظرفیت اشتغال پذیری استان در این مهارت بالا باشد.
سردار فرحی با بیان اینکه از سال 1401 هیچ سربازی نمی تواند بدون داشتن حداقل یک گواهینامه مهارتی ترخیص شود، خاطرنشان شد: نیروها مسلح برای آموزش مهارت در این سطح برای این حجم از نیروی انسانی کافی نیست، بنابراین از همه ظرفیت های ملی استفاده می شود. 


به گزارش شبکه آموزش سیما، برنامه «به وقت ایران» کاری ازگروه آموزش های عمومی شبکه آموزش سیماست که با رویکرد مهارتی و با ساختار گفتگومحور،یکشنبه و سه‌شنبه هرهفته از ساعت ۲۱:۴۵ تا ۲۳ به صورت زنده روی آنتن شبکه آموزش می رود.

دسته بندی:

آخرین اخبار

بررسی انتخابات امریکا و تاثیربر بازار در«سرمایه» موضوع و میهمانان برنامه های زنده پنجشنبه 8 آبان ماه موضوع و میهمانان برنامه های زنده چهارشنبه 7 آبان ماه بیانیه نمایندگان مجلس در حمایت از مدرسه تلویزیونی ایران/ عصر رسانه و معلم آغاز شده موضوع و میهمانان برنامه های زنده سه شنبه 6 آبان ماه قاضی‌زاده هاشمی در «به وقت ایران» مطرح کرد؛ موضوع و میهمانان برنامه های زنده دوشنبه ۵ آبان ماه موضوع و میهمانان برنامه های زنده شنبه 3 آبان ماه موضوع و میهمانان برنامه های زنده پنجشنبه 1 آبان ماه شبکه هفت سیما از چهارشنبه 30 مهر ماه با برنامه «بورسانه» به مخاطبان سرمایه گذاری و بورس را آموزش می دهد. برنامه «سرمایه»بررسی می کند / نقش رسانه در بازار سرمایه موضوع و میهمانان برنامه های زنده چهارشنبه 30 مهر «به وقت ایران» به موضوع مهارت های مدیریتی می‌پردازد #برنامه های زنده # سه شنبه ۲۹ مهر 1399 شبکه آموزش سیما «صبحی دیگر» به بیماری کرونا و پیشگیری از آن می پردازد موضوع و میهمانان برنامه های زنده دوشنبه 28 مهر موضوع و میهمان برنامه یکشنبه ۲۷ مهر موضوع و میهمانان برنامه زنده شنبه 26 مهر «هفت آسمان»و«حضرت باران» ویژه برنامه های پایان صفر شبکه آموزش موضوع و میهمانان برنامه های زنده پنج شنبه 24 مهر موضوع و میهمانان برنامه های زنده چهار شنبه 23 مهر در برنامه«سرمایه» بررسی می شود موضوع و میهمانان برنامه های زنده سه شنبه 22 مهر موضوع و میهمانان برنامه های زنده دوشنبه 21 مهر «هفت آسمان» اربعینی می شود «سرمایه» فرهنگ سازی می کند حسینی: دریچه مدرسه تلویزیونی برای تمام ناشنوایان باز است «سرمایه» چشم انداز بازار بورس در هفته آینده را بررسی می کند رئیس دانشگاه تهران: صدا و سیما راه را برای افردی که در آینده به دانشگاه می آیند هموار می‌کند رئیس دانشگاه شهید بهشتی:صدا و سیما می‌تواند دانشگاه را از زبان دانشگاه‌هیان به بهترین شکل معرفی کند بیان تهدیدها و حقایق سرمایه گذاری در برنامه «سرمایه» تاکید بر ارتقای سطح مهارت و دانش ناشنوایان در سیما در برنامه «به وقت ایران» بررسی شد؛ نزدیک به ۲۰ میلیون دهک پایین رو به بحران داریم در برنامه «سرمایه» بررسی می شود؛ علت اصلی ریزشهای بازار چیست؟ سرمایه تنها به بازار بورس نمی‌پردازد؛ تلاش برای جلب اعتماد مردم در برنامه «به وقت ایران» مطرح شد؛ کاهش ۸۰ درصدی بودجه مشاغل خانگی در سال جاری! «هفت نشان» از شبکه هفت سیما بررسی مصوبه ۲۰ شهریور شورایعالی بورس در «سرمایه» علی عسکری در دیدار با حدادعادل مطرح کرد؛ رسانه ملی حساس و هوشیار برای پاسداشت زبان فارسی نقش برخی وزراء در عدم اجرای سند تحول همکاری مشترک معاونت فضای مجازی و شبکه آموزش سیما پخش انیمیشن‌های محرمی از شبکه آموزش روايت آسيب هاي اجتماعي هر روز از "دريچه " شبكه آموزش در حوزه کشاورزی از دنیا عقبیم/ بین کشاورزان و دولت، دیواری حائل است ضرورت تدوین لایحه‌ای برای نیروی انسانی آموزش و پرورش/ کمبود 297 هزار معلم قدردانی وزیر آموزش و پرورش از روحیه جهادی تلاش گران مدرسه تلویزیونی در شبکه های سیما زنگ مدرسه تلویزیونی ایران به صدا درآمد جزئیات جدول آموزشی مدرسه تلویزیونی ایران/ از اضافه شدن دروس پرورشی تا همکاری با رادیو برنامه های زنده شبکه آموزش چهارشنبه 12 اردیبهشت «هرخانه یک حسینیه» هر شب از شبکه آموزش سیما

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها