اپلیکیشن شبکه آموزش
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شبکه هفت سراغ تولید یک مستند مسابقه تازه به تهیه‌کنندگی سعید ابوطالب رفته‌است «77 ساعت» چالش

«77ساعت» فرصت برای برآمدن از عهده ماموریت‌هایی که در طول ماجرا به شرکت‌کنندگان واگذار می‌شود، کلیت تازه‌ترین مستند مسابقه تلویزیون است.

 

به گزارش روابط عمومی شبکه هفت سیما، مستند مسابقه‌ها از آن عناوینی‌است که خیلی وقت است در کشورهای دیگر برای خودشان اسم و رسمی به‌هم‌ زده‌اند و مدتی است در تلویزیون ما هم باب شده‌است. «سرزمین‌دانایی»، «خانه‌ما»، «ضدگلوله» و... نمونه‌هایی از این داستان‌اند که قبل‌تر از شبکه‌های مختلف روی آنتن رفتند. در این برنامه‌ها گروهی از شرکت‌کننده‌ها در مدت زمان مشخصی باید با چالش‌هایی که طراح قصه درنظرگرفته روبه‌رو شوند و از عهده آن بربیایند، رقابت‌هایی که گروهی بودن آن و در ادامه فضایی که شکل می‌دهند باعث می‌شود تا در حدی هیجان‌انگیز باشند و مخاطب را با خودش همراه کند. این‌بار هم سعید ابوطالب که این شب‌ها بازپخش برنامه «هفت‌روز و هفت‌ساعت» را در شبکه‌نمایش دارد، سراغ تولید مستند مسابقه 77ساعت رفته‌است؛ برنامه‌ای که توسط شبکه هفت تولید می‌شود و احتمالا با این اندازه عدد هفتی که در اسم و شبکه آن وجود دارد، شانس بالایی برای دیده‌شدن هم دارد. ابوطالب درباره این مسابقه می‌گوید: 77 ساعت حاصل تجربه ما از برنامه سرزمین‌دانایی، رالی‌ایرانی و مجموعه‌هایی است که تا الان در این فضا آن را ساخته‌ایم مثل هفت‌شهرعشق، دستم‌را‌بگیر و ... . اتفاقی که در آن همه تجربه‌هایمان جمع‌شده و باعث‌شده به قالب جالبی برسیم. در ادامه می‌توانید از کم‌وکیف این برنامه که فراخوان آن به‌زودی از تلویزیون هم پخش می‌شود باخبر شوید.

خانم‌هاهم هستند

حضور خانم‌ها در طول این برنامه از اتفاقاتی است که کمتر در رئالیتی‌شوهای تلویزیونی رخ می‌دهد یا اگر هم شاهد آن باشیم تنها بعضی از بخش‌ها به آنها اختصاص پیدا می‌کند. اما این بار قرار است که در این برنامه گروه‌هایی از خانم‌ها حاضر شوند و با هم به رقابت بپردازند، موضوعی که ابوطالب درباره‌اش گفت: در سرزمین دانایی هم ما خانم‌ها را در آن مسابقه داشتیم و این بار هم اگر گروهی از خانم‌ها به مرحله بعدی راه پیدا کند، طبق روال مسابقه این رقابت‌ها ادامه پیدا می‌کند. ما تا حد امکان با در نظر گرفتن همه ملاحظاتی که برای خانم‌ها وجود دارد، مسابقه را به شکلی طراحی کرده‌ایم که آنها هم بتوانند در مسابقه شرکت کنند و از آنجاکه تجربه این اتفاق را داشتیم، هم نگرانی بابتش نداریم.


چرا چهره‌ها؟
یکی دیگر از اتفاقاتی که اغلب در رئالیتی‌شوها رخ می‌دهد، دعوت از چهره‌ها و بازیگرانی است که از ابتدا تا انتهای ماجرا با گروه همراه می‌شوند. برخی‌ها معتقدند که این انتخاب‌ها برای دیده شدن هر چه بیشتر برنامه انجام می‌شود، ابوطالب هم این موضوع را رد نمی‌کند اما در پاسخ به این که چرا او به این سمت رفته، بیان کرد: برای اجرا، داوری و مربی‌گری در چنین کاری به افرادی نیاز داریم که دوربین را بشناسند و نمی‌توانیم کسانی را بیاوریم که به رسانه آشنا نباشند، چرا که در این شرایط نمی‌توانند جلوی دوربین حضور خوبی داشته باشند؛ به همین دلیل ما مجبور هستیم از بازیگران و مجریان مطرح استفاده کنیم که این توانایی را به عنوان داور، مجری و مربی داشته باشند. او افزود: می‌توانم بگویم که ما از بازیگر در جایی که باید استفاده می‌کنیم در نه در جایی که نباید. البته که چهره‌ها به دیده شدن کمک می‌کنند اما ما در سرزمین دانایی بدون حضور هیچ بازیگری باز هم بیننده داشتیم.
ابوطالب که در سرزمین دانایی کار را با نریشن و داوری‌هایی که در پشت‌صحنه انجام می‌شد جلو برد، درخصوص تغییر رویکرد در این برنامه گفت: به نظر می‌رسد وقتی داوری و امتیازدهی جلو دوربین اتفاق می‌افتد، به بیننده کمک می‌کند تا ارتباط بیشتری با برنامه بگیرد، ضمن آن‌که ما دیگر اطلاع‌رسانی را با نریشن حل نمی‌کنیم بلکه یک نفر جلو دوربین آن را انجام می‌دهد.


زیاد هزینه نمی‌کنیم
هزینه‌ای که برای تولید چنین پروژه‌ای صرف می‌شود هم موضوع دیگری است که خیلی‌ها معتقدند ارقام بالایی را باید به آن اختصاص داد اما آقای تهیه‌کننده نظر دیگری دارد و می‌گوید: مساله هزینه این تولیدات را قبول ندارم چون این کارها برخلاف تصوری که همه دارند به فضای تجملی و استودیوی ویژه‌ای نیاز ندارد و از بسیاری از برنامه‌های استودیویی ارزان‌تر در‌می‌آید؛ تا جایی که می‌شود گفت یک برنامه استودیویی مثل عصر جدید، دورهمی، خندوانه و... ‌هزینه بیشتری برای تولید صرف می‌کند. اما دشواری این کارها در تولید آنهاست چون ما شبانه‌روز درگیر کاری از جنس مستند هستیم و گروهی که در کنارشان هستیم برای این کار آموزش دیده‌اند. عوامل این مجموعه با آثار دیگر فرق می‌کند و هر‌کدام تجربیات ویژه‌ای دارند.

ماجرا چیست؟
77 ساعت یک مسابقه مهارتی است که دو بخش میدانی و استودیویی دارد. در این مسابقه که در ژانر رئالیتی‌شو ساخته‌می‌شود، فراخوانی منتشرشده و از جوانانی که مهارت‌های فنی و کاربردی دارند دعوت می‌شود. در ادامه بعد از گزینش گروه‌ها سه شب و چهار روز کامل در مسابقه حاضر می‌شوند و باید فعالیت‌های مهارتی انجام‌دهند. اتفاقی که با عملیاتی مثل کوهنوردی، قایقرانی، پاراموتور و ... همراه است، اقداماتی که قبل‌تر در مجموعه رالی‌ایرانی و هفت‌روز و هفت‌ساعت هم رخ داده‌بود. درواقع علاوه‌بر فعالیت‌های ماجراجویانه، عملیات مهارتی هم بخش دیگری از این مسابقه را شکل داده‌است. در این بخش هم شرکت‌کنندگان باید بتوانند در کارگاه و فضای باز، نجاری و آهنگری کنند، احتمالا یک خانه بسازند، ماشین تعمیر کنند و برای خودشان جان‌پناهی بسازند. درواقع از انواع مهارت‌های فردی که در لیست مهارت‌های بین‌المللی هم مطرح است، حدود نیمی از آن را در این برنامه می‌بینیم.

مراحل مسابقه
در مرحله مقدماتی 9 مسابقه برگزار می‌شود که در هر مسابقه سه تیم سه‌نفره حاضر می‌شوند. از بین همه شرکت‌کنندگان هم مجموعا 82 نفر از بین تمام داوطلبان انتخاب می‌شوند. در هر مسابقه مقدماتی یک بازیگر حضور دارد که خودش توانایی‌های فردی و مهارتی دارد و نقش مربی را برای هر قسمت بازی می‌کند. بعد از هر مسابقه هم آن بازیگر اگر تیمش بالا بیاید، عضوی از آن می‌شود. تیم‌ها از اینجا به بعد چهارنفره هستند و با این تعداد رقابت در مرحله نیمه‌نهایی و نهایی ادامه پیدا می‌کند.
در مرحله نیمه‌نهایی ماموریت‌ها و مسابقات سخت‌تر شده و لوکیشن عوض می‌شود. در تمام مدت دو مجری بازیگر حضور دارند که از چهره‌های سینمایی و تلویزیونی هستند و کار اجرا و داوری را انجام می‌دهند. در گیر و دار ماجرا گروه‌ها 77 ساعت فرصت دارند تا ماموریت‌هایی که به آنها داده شده را انجام دهند و در پایان هر روز آنها داخل استودیو می‌آیند و آنجا توسط تیم کارشناسی داوری می‌شوند. در این گروه هم بازیگرانی حضور دارند که در کنار کارشناسان، برنامه را پیش می‌برند. در واقع در بخش استودیویی هم مسابقاتی برای گروه‌ها تدارک دیده شده که شرکت‌کنندگان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.
به گفته ابوطالب، برای این مسابقه سه لوکیشن در‌ شمال، مرکز و جزایر جنوبی کشور تدارک دیده شده است.

دسته بندی:

آخرین اخبار

بانوی غارنورد ، فردا میهمان برنامه صبحی دیگر شبکه آموزش سیما معلم موفق ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر رئیس مرکز تحقیقات زبان فارسی در هندوستان ، فردا در برنامه صبحی دیگر متخصص مغز و اعصاب در برنامه صبحی دیگر متخصص خواب ، فردا در برنامه صبحی دیگر طراح و تولیدکننده اسباب بازی ، فردا میهمان برنامه صبحی دیگر شبکه آموزش سیما وزیر جهاد کشاورزی، در برنامه رویش شبکه آموزش فوق تخصص ریه ، میهمان شبکه آموزش در دکتر سلام وزیر جهاد کشاورزی، فردا میهمان شبکه آموزش فوت کوزه‌گری را از ما بخواهید! برنامه رویش با موضوع برداشت و نگهداری سیب دو خطاط روی سنگ ، فردا میهمان برنامه صبحی دیگر شبکه آموزش سیما مادر و فرزند حامی محیط زیست ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر کارشناس گل وگیاه، فردا در برنامه صبحی دیگر متخصص تغذیه ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر معلم فداکار ، فردا در برنامه صبحی دیگر وکیل دادگستری میهمان صبحی دیگر شبکه آموزش پیش بینی تاثیر خشکسالی بر عوامل خسارت زای گیاهی و امنیت غذایی کشور در برنامه رویش «بفرمایید روضه» از امشب در شبکه آموزش ویژه برنامه های محرم شبکه آموزش سیما؛ از بفرمایید روضه تا هفت آسمان کارشناس گل وگیاه، فردا در برنامه صبحی دیگر فوق تخصص بیماری های عفونی، فردا میهمان برنامه صبحی دیگر شبکه آموزش سیما خبرنگار موفق ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر ادامه نهضت سوادآموزی با « قلم و بیان» شبکه آموزش سیما ؛ متخصص تغذیه ، فردا در برنامه صبحی دیگر دوقلوهای نخبه کنکور ۱۴۰۰ فردا در برنامه صبحی دیگر شبکه آموزش طاها عنبرا فردا میهمان برنامه دکتر سلام شبکه آموزش در برنامه «به وقت ایران» مطرح شد؛دولت سیزدهم تغییر در نظام استخدام ایجاد کند متخصص تغذیه کودکان و نوجوانان فردا چهارشنبه در شبکه آموزش شیما متخصص جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات ، فردا در برنامه دکتر سلام کارشناس فضای مجازی ، فردا میهمان برنامه صبحی دیگر شبکه آموزش سیما جانباز ورزشکار موفق ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر بازیگر گاندو ، فردا در برنامه صبحی دیگر ویژه برنامه عید سعید غدیر خم پنجشنبه 7 مرداد در برنامه صبحی دیگر شبکه آموزش عرض ارادت سیما به ساحت امیرالمومنین علی(ع)؛ نماینده مجلس شورای اسلامی در برنامه صبحی دیگر کمدین محبوب ، فردا در برنامه صبحی دیگر در برنامه «به وقت ایران» مطرح شد؛ لوبیا فردا زود بیا ، فردا با حضور میهمان ویژه در شبکه آموزش سیما بازیگر پایتخت ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر متخصص ریه در دکتر سلام ویژه برنامه های شبکه آموزش سیما برای بزرگداشت عید قربان انتشار نظرسنجی مرکز تحقیقات از کودکان و نوجوانان درباره برنامه‌های سیما در بهار 1400 نشر مطالب خلاف واقع که ذهن دیگران را مشوش کند جرم محسوب می‌شود توجه جدی شبکه آموزش سیما در پسا کرونا به "مهارت محوری" با معرفی مدیر جدید طرح و برنامه متخصص مغز و اعصاب در برنامه صبحی دیگر کارشناس مذهبی ، میهمان شبکه آموزش در صبحی دیگر پزشک نیکوکار ، فردا در برنامه صبحی دیگر متخصص و جراح مغز و اعصاب میهمان دکتر سلام ارزیابی خسارت در بیمه دام ، طیور و آبزیان فردا در شبکه آموزش سیما

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها