اپلیکیشن شبکه آموزش
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

مدرسه‌ وار شدن شبکه آموزش سیما؛

استفاده بهینه آموزشی از تلویزیون یعنی این! وقتی کلاس درس واقعی جای برنامه‌های درآمدزایی کنکوری را می‌گیرد

مدرسه‌ای شدن بخشی از تلویزیون در پی نگرانی از شیوع بیماری کرونا، بعد از انتقادات بسیاری که به برنامه‌های کنکوری و صرفا درآمدزای تلویزیون می‌شده، به نظر اتفاقی درست و بجاست و اشاره به رسالت اصلی رسانه‌ای مثل صداوسیما دارد. 
به گزارش روابط عمومی شبکه هفت سیما، با شیوع بیماری کرونا در کشور و نگرانی بوجود آمده در پی افزایش آن، بسیاری از برنامه‌های فرهنگی تا ورزشی و آموزشی، بالاجبار به حالت تعلیق و توقف در آمده‌اند تا بدین شکل عموم مردم نیز در معرض این بیماری قرار نگیرند.
تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها، یکی از اتفاقاتی بود که در این روزهای اخیر شکل جدی‌تری به خود گرفت. بر همین اساس نیز عمده دانشگاه‌ها تا تعطیلات نوروز، با یک برنامه‌ریزی تلاش کرده‌اند که کلاس‌های آموزش مجازی را در دستور کار بگذارند که این خود شیوه جایگزین جالبی به نظر می‌رسد.
در کنار دانشگاه‌ها، مدارس نیز که با تعطیلی‌های احتمالی پی در پی و چند روزه همراه هستند، کم‌کم با یک خلأ جدی در استمرار آموزش به دانش‌آموزان مواجه خواهند بود، به ویژه اینکه همین تعطیلی‌های معقول، ممکن است اما بار کیفی یادگیری بچه‌ها را با مشکل مواجه کند.
بر این اساس هماهنگی میان آموزش‌وپرورش و صداوسیما به نظر موجب ابتکاری ایده‌آل شده تا جایی که شبکه آموزش سیما سعی دارد به دور از برنامه‌های کنکوری و درسی کلیشه‌ای خود، این جای خالی را پر کند. این شبکه طی چند روز اخیر و در جهت استمرار آموزشی دانش‌آموزان، در ساعات مختلف رویکرد درسی متنوعی را روی آنتن می‌برد که به نحوی بردن کلاس‌های مدرسه در خانه بچه‌هاست.
چنانکه بچه‌ها می‌توانند در ساعات مختلف و برحسب برنامه درسی‌شان، پای درس این کلاس‌های صوتی و تصویری بنشینند و به نوعی تعطیلات فعلی را در نبود مدرسه، به شیوه آموزش از راه دور پر کنند.
این اتفاق بعد از انتقادات بسیاری که به برنامه‌های کنکوری و صرفا درآمدزای تلویزیون می‌شد و البته جای نقد بسیاری هم داشت، به نظر اتفاقی درست و بجاست و اشاره به رسالت اصلی رسانه‌ای مثل صداوسیما دارد. از این جهت که یکی از اضلاع رسانه‌ها در کنار صنعت و سرگرمی، قطعا امر آموزش و اطلاع‌رسانی است. بنابراین استفاده از فضای رسانه‌ای خصوصا در این شرایط حساس و نگران‌کننده ناشی از شیوع کرونا، متوجه کارکرد درست و منطقی از رسانه است.
پس رسانه از جمله تلویزیون رسانه ملی کارکردی دارد، از بعد پوشش اطلاع‌رسانی صحیح تا آموزش و خدمت‌دهی به جامعه که خاصه در شرایط منحصر به فردی مثل همین زمانه حال، باید غلظتی دو چندان یابد.
مصادیق این موارد در شرایط نسبتا حساس فعلی، خوشبختانه در رسانه‌ها علی‌الخصوص تلویزیون رنگ و بوی جدی‌تر و ملزوم‌تری گرفته که همین ورود کتب مدارس به آنتن سیما و رویکرد مدرسه‌وار بودن رسانه ملی یکی از این موارد است. این جریان همان استفاده بهینه از رسانه‌های جمعی تلقی می‌شود یعنی رسانه‌ای که دیگر و صرفا نباید همه هم و غمش را روی سرگرمی بگذارد. سرگرمی بجای خود و درآمدزایی و علمی‌وار بودنش نیز بجای خود.

دسته بندی:

آخرین اخبار

«هفت نشان» از شبکه هفت سیما بررسی مصوبه ۲۰ شهریور شورایعالی بورس در «سرمایه» علی عسکری در دیدار با حدادعادل مطرح کرد؛ رسانه ملی حساس و هوشیار برای پاسداشت زبان فارسی نقش برخی وزراء در عدم اجرای سند تحول همکاری مشترک معاونت فضای مجازی و شبکه آموزش سیما پخش انیمیشن‌های محرمی از شبکه آموزش روايت آسيب هاي اجتماعي هر روز از "دريچه " شبكه آموزش در حوزه کشاورزی از دنیا عقبیم/ بین کشاورزان و دولت، دیواری حائل است ضرورت تدوین لایحه‌ای برای نیروی انسانی آموزش و پرورش/ کمبود 297 هزار معلم قدردانی وزیر آموزش و پرورش از روحیه جهادی تلاش گران مدرسه تلویزیونی در شبکه های سیما زنگ مدرسه تلویزیونی ایران به صدا درآمد جزئیات جدول آموزشی مدرسه تلویزیونی ایران/ از اضافه شدن دروس پرورشی تا همکاری با رادیو برنامه های زنده شبکه آموزش چهارشنبه 12 اردیبهشت «هرخانه یک حسینیه» هر شب از شبکه آموزش سیما برنامه های زنده چهار شنبه 5 شهریور 1399 شبکه آموزش سیما برنامه های زنده سه شنبه 4 شهریور 1399 شبکه آموزش سیما قدردانی وزیر آموزش و پرورش و معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی از مدیرشبکه آموزش سیما توسعه کشت گلخانه اي در«رویش»بررسی می شود برنامه های زنده دوشنبه 3 شهریور 1399 شبکه آموزش سیما برنامه های زنده یکشنبه 2 شهریور 1399 شبکه آموزش سیما کشاورزی هوشمند در«رویش»واکاوی می شود تجلیل از عوامل مدرسه تلویزیونی ایران برنامه های زنده شنبه 1 شهریور 1399 شبکه آموزش سیما شبکه آموزش در هفته ای که گذشت آمادگی شبکه آموزش برای تولید سالانه حداقل یک مستند مسابقه مهارتی بازدید مدیر شبکه آموزش از مرکز پژوهش های سازمان فنی حرفه ای شبکه آموزش به کنکوری ها مشاوره تخصصی می دهد بررسی کارکردهای آبیاری به روش تیپ در«رویش» تربیت و مهارت آموزی به کودکان موضوع امشب برنامه به وقت ایران بابایی: اقدام عملی درباره کسب و کار اینترنتی در مجلس دهم نداشتیم / الفت نسب: به‌رسمیت نشناختن شبکه‌های مجازی، شکایت از صفحات را بی‌تاثیر می‌کند #برنامه های زنده چهارشنبه #22مرداد 1399 شبکه آموزش سیما برنامه های زنده سه شنبه 21 مرداد 1399 شبکه آموزش سیما #برنامه های زنده #دوشنبه20 مرداد 1399 شبکه آموزش سیما بررسی افزایش تولید برنج در«رویش» #برنامه های زنده #یکشنبه 19 مرداد 1399 شبکه آموزش سیما معرفی خانواده های برتر در «کی میاد ستاره چینی» مدیر شبکه آموزش سیما احکام جدید صادر کرد شبکه  آموزش سیما جمعه ها «نوسان» خواهد داشت دربرنامه « صبحی دیگر» مطرح شد/برگزاری مسابقات ملی مهارت به صورت غیر متمرکز برپایی کارگاه مجازی مجسمه سازی در شبکه آموزش #برنامه های زنده #چهارشنبه 15 مرداد 1399 شبکه آموزش سیما برنامه های زنده سه شنبه 14 مرداد 1399 شبکه آموزش سیما کرونا و توفیق اجباری نظام آموزش کشور برای تحول به سوی " رسانه معلم #برنامه های زنده #دوشنبه ۱۳ مرداد 1399 شبکه آموزش سیما #برنامه های زنده #یکشنبه 12 مرداد 1399 شبکه آموزش سیما #برنامه های زنده #پنجشنبه 9 مرداد 1399 شبکه آموزش سیما عیسی‌زاده: ۵ میلیون نفر نیازمند کمک اورژانسی هستند/دولت مکلف است به زنان سرپرست خانوار مهارت آموزش دهد #برنامه های زنده #چهارشنبه 7 مرداد 1399 شبکه آموزش سیما «مدرسه تلویزیونی ایران» نو می‌شود/ طرحی برای آموزش به ناشنوایان موفقیت شبکه آموزش در جذب نوجوانان

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها