اپلیکیشن شبکه آموزش
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شبكه آموزش با یك برنامه امنیتی به استقبال مخاطبانش رفته است

بی«چتر نجات» نپرید!

برنامه «چتر نجات» به تهیه كنندگی مهدی رضوانی از تیرماه امسال همزمان با سفرها و هشدارهایی در این باره پخش خود را آغاز كرد، جریانی كه همچنان پنجشنبه‌ها ادامه دارد و ساعت 20 روی آنتن شبكه آموزش می‌رود.

به گزارش روابط عمومی شبکه هفت سیما، امنیت و بحث اهمیت آن جزو مقوله‌هایی است كه بر هیچ‌كس پوشیده نیست، مساله حیاتی كه ذكر خیرش همیشه در فضاهای مختلف از اجتماعی گرفته تا سیاسی، فرهنگی و... مطرح می‌شود و همه ما از بچگی تا به الان با انواع توصیه‌هایی در این زمینه بزرگ شده‌ایم و همچنان با آنها دست و پنجه نرم می‌كنیم. خلاصه آن‌كه از جایی كه اهمیت این موضوع را هیچ وقت و در هیچ سنی نمی‌شود نادیده گرفت، تلویزیون هم دست به كار شده و برنامه‌ای آموزش‌محور با سبك جدید آموزش در بستر امنیت را روی آنتن برده است. این برنامه با عنوان «چتر نجات» به تهیه كنندگی مهدی رضوانی از تیرماه امسال همزمان با سفرها و هشدارهایی در این باره پخش خود را آغاز كرد، جریانی كه همچنان پنجشنبه‌ها ادامه دارد و ساعت 20 روی آنتن شبكه آموزش می‌رود. تا الان هم از 52 قسمتی كه درنظر گرفته شده، 18 برنامه به روی آنتن رفته و احتمال ساخت فصل‌های بعدی آن نیز از همین الان مطرح شده است. در این برنامه درباره امنیت و مهارت‌هایش صحبت می‌شود و به مخاطب در گونه‌های مختلف آموزش می‌دهند تا در مواجهه با اتفاقات مختلف چگونه می‌تواند امنیت خود را حفظ كند.
رضوانی درباره شكل‌گیری این برنامه می‌گوید: ما دیدیم كه با تغییر سبك زندگی مردم و دیجیتالی شدن آن، خیلی اتفاقات تغییر كرده و در ادامه این جریان نوع خطراتی كه مردم را تهدید می‌كند هم عوض شده است. در زمانی بیشترین دغدغه امنیتی تلاش برای جلوگیری از سرقت پول، خانه و.... بود اما امروز اگر به عنوان مثال اطلاعات شخصی هر كسی لو یا به سرقت برود، ممكن است تهدیدهایی برای جان، مال و بخش‌های مختلف زندگی او پیش بیاید، از همین رو ما حس كردیم كه لازم است تا به مردم آموزش‌های تازه‌ای بدهیم كه به‌واسطه كسب آنها به خود مراقبتی كه لازم است برسند. جرقه چتر نجات هم از اینجا زده شد و در ادامه به همراه اتاق فكر گروه به موضوعات زیادی رسیدیم كه در جریان آن اگر امنیت خودمان را بالا ببریم امنیت جامعه را هم افزایش می‌دهیم.
او در پاسخ به این كه چه شد پایشان به شبكه آموزش باز شد، ادامه داد: بعد از بررسی فضاهایی كه ظرفیت تولید چنین برنامه‌ای را داشتند به رسانه ملی كه پرمخاطب ترین رسانه كشور است رسیدیم. در ادامه هم در بین شبكه‌ها دیدیم كه بستر ساخت این برنامه در شبكه آموزش فراهم است. شاید خیلی از شبكه‌های دیگر پربیننده‌تر باشند اما ما می‌خواستیم به رسانه ملی كمكی كرده باشیم تا شبكه‌ها مأموریت محور جلو بروند چرا كه تا زمانی كه تهیه‌كننده‌ها مأموریت شبكه‌ها را نشناسند و فقط بیننده را مدنظر قرار دهند؛ كمكی به این رسانه نمی‌شود و ما می‌خواستیم در جهت مسیری كه درست تر است پیش برویم، به همین دلیل به سراغ شبكه آموزش رفتیم و آنها هم از این طرح استقبال زیادی كردند. من معتقدم اگر همه شبكه‌ها بر مبنای مأموریتی كه دارند جلو بروند، تولیداتشان هم تقویت می‌شود مثل شبكه سلامت، آموزش و... .
 خطرات تازه با تغییر سبك زندگی
رضوانی در ادامه از رسیدن به طرح مشخصی كه قرار است در 52 قسمت ارائه شود، گفت و افزود: شروع كار ما فصل سفر بود و گفتیم كه مهارت ها، بایدها و نبایدهایی كه لازم است را به مردم یاد دهیم و یادآوری كنیم، چرا كه تغییر سبك زندگی روی این موضوع هم تأثیر گذاشته است. نیاز و عدم نیاز بعضی كشورها به ویزا، اعتبار پاسپورت، ارائه اطلاعات برای كسب مدارك لازم و... از مواردی‌اند كه در قسمت‌های اول این برنامه مطرح شد. به عنوان نمونه گاهی دیده شده كه شخصی اطلاعات غیرضروری را ارائه كرده و در ادامه ناخواسته به جاسوس تبدیل شده است. بعد از آن هم احتیاط‌های حین سفر را مطرح كردیم و در برنامه گفتیم كه حتی یك كاغذ را هم برای انتقال از كسی قبول نكنید چون ما با مشكلات متعددی در این زمینه مواجه شدیم. امروز ایرانیان زیادی در كشورهای مختلف به دلیل همین ناآگاهی‌ها در زندان هستند، مثل خانواده‌ای كه سه نسل از پدربزرگ و مادربزرگ گرفته تا نوه‌ها و بچه‌های آن در زندان‌های مالزی هستند، چرا كه در ازای سفر ارزان قیمت به آنها پیشنهاد داده شده كه چند بار اضافه را هم باخود ببرند، باری كه مواد مخدر بود و آنها را گرفتار كرد.
خلاصه آن كه رفع خطرها و موانعی كه امنیت افراد را خدشه‌دار می‌كنند، رسالت اصلی این برنامه است كه بخش‌های مختلفی هم دارد، اتفاقی كه رضوانی درباره‌اش گفت: بعد از جلساتی كه داشتیم دیدیم ضعف‌های زیادی در حوزه‌هایی مثل نه گفتن و مهارت‌های شخصی امنیتی داریم. به عنوان مثال از آنجایی كه ما ایرانی‌ها احساسات زیادی داریم، گاهی با 

صحبت از بعضی مقدسات و موارد دیگری مثل هدیه گرفتن، به خواسته طرف مقابل كه شاید تبعات سویی داشته باشد، تن می‌دهیم، اتفاقی كه بعضی‌ها با تكنیك كولی گرفتن از آن بهره می‌برند. در این میان ما این كه چطور در برابر چنین مواردی قدرت نه گفتن داشته باشیم را به همراه موارد امنیتی و مصداق‌های واقعی كه رخ داده را نمایش می‌دهیم.
رضوانی می‌گوید كه از آنجایی كه جنس این مسائل تلخ است و بیان صرف آن ممكن است حس ناامنی در مردم ایجاد كند، برای جلوگیری از این موضوع سعی كرده اند تا برنامه را به شكل شیرین و طنزآلود ارائه دهند كه هم مخاطب خسته نشود و هم حس ناامنی را به او القا نكنند.
 انیمیشن، فیلم و...
و اما ریتم چتر نجات به چه شكل است؟ این برنامه با پلاتو ورودی شروع می‌شود و بعد از پخش تیتراژ صحبت‌های كارشناسی آغاز كننده ماجراست. در ابتدا حدود سه دقیقه كارشناس برنامه از موضوع آن قسمت می‌گوید و بعد از این گپ كوتاه بخش موشن گرافیك پخش می‌شود. این بخش به گفته رضوانی حكم همان تخته‌ای را دارد كه زمان توضیح مطلبی روی آن طرح می‌كشیم تا طرف مقابل كامل متوجه موضوع شود. در این قسمت موضوع برنامه و صحبت‌هایی كه قرار است مطرح شود در قالب موشن گرافیك ارائه می‌شود.
 فیلم كوتاه با داستان واقعی
 بعد از آن هم گفت‌وگوی كارشناسی چند دقیقه‌ای ادامه پیدا می‌كند و در ادامه فیلم كوتاهی متناسب با موضوع برنامه پخش می‌شود. این فیلم بین 8 تا 16 دقیقه است كه در طول آن تلاش می‌شود یكی از مسائلی كه در واقعیت هم به تناسب بحث هر قسمت در جامعه رخ داده را به مردم نشان دهند. در این فیلم‌ها با توجه به بودجه شبكه و وضعیت مالی صدا و سیما كه به تبع آن نمی‌شود به سراغ هر چهره‌ای رفت، بازیگرانی حضور دارند كه خیلی‌ها آن‌ها را می‌شناسند ولی این روزها كم‌كارتر از برخی از همكاران خود هستند. افرادی چون حسن اسدی، شهرام آریا، مجید حاجی‌زاده و... .
یكی دیگر از بخش‌های برنامه هم به انیمیشن‌های كوتاهی اختصاص دارد كه بهرام عظیمی آنها را طراحی كرده و جذابیت‌های ویژه‌ای دارد. این آیتم هم بعد از چند دقیقه گفت‌وگو به روی آنتن می‌رود.

 یك امتحان مخفی
در كنار اینها از بخش‌های جذابی كه در چتر نجات وجود دارد، باید به دوربین مخفی آن هم اشاره كرد. در این بخش به جز چند برنامه كه به جای آن گزارش مردمی داشتند، گروهی با طرح موضوعاتی كه وجود دارد، واقعیت كف جامعه را منعكس می‌كنند. رضوانی دراین باره می‌گوید: ما مسائل مختلفی كه در حوزه امنیت مطرح است را در دل جامعه منعكس می‌كنیم و رو در رو آنها را به شكل یك امتحان با مردم در میان می‌گذاریم، اتفاقاتی اگر واقعی بودند، هر كدام می‌توانستند بسیار خطرآفرین باشد، به عنوان مثال یكی از آسیب‌هایی كه داریم بنگاه‌های كاریابی بین‌المللی است كه گاهی اطلاعات زیادی را از شما می‌گیرند بدون آن كه در نهایت چیزی دستتان را بگیرد، این اطلاعات و در مقابل آن كارهایی كه از شما می‌خواهند گاهی آسیب‌هایی مثل جاسوسی دارد.
«باحالی وود» هم بخش دیگری است كه در طول آن از فیلم‌های خارجی استفاده می‌شود و روی آن دوبله‌هایی متناسب با موضوع گذاشته می‌شود. این آیتم هم به گفته رضوانی مورد استقبال قرار گرفته است.

دسته بندی:

آخرین اخبار

جدول پخش برنامه مدر سه تلویزیونی ایران از شبکه آموزش سیما جدول پخش برنامه مدر سه تلویزیونی ایران از شبکه آموزش سیما جدول برنامه مدر سه تلویزیونی ایران جدول پخش برنامه مدرسه تلویزیونی ایران از شبکه آموزش سیما جدول پخش برنامه مدرسه تلویزیونی ایران از شبکه آموزش سیما جدول پخش برنامه مدرسه ایران از شبکه آموزش سیما جدول پخش برنامه مدرسه تلویزیونی ایران از شبکه آموزش سیما جدول پخش برنامه مدرسه تلویزیونی ایران از شبکه آموزش سیما جدول پخش برنامه های درسی پنجشنبه ۲۹ اسفندماه ۹۸ شبکه آموزش جدول پخش برنامه های درسی چهارشنبه ۲۸ اسفندماه ۹۸ شبکه آموزش جدول پخش برنامه های درسی سه شنبه ٢٧ اسفند  ماه شبکه آموزش جدول پخش برنامه مدرسه تلویزیونی ایران از شبکه آموزش سیما جدول پخش برنامه مدرسه تلویزیونی ایران از شبکه آموزش سیما جدول پخش برنامه مدرسه تلویزیونی ایران از شبکه ۴ جدول پخش برنامه های درسی شنبه ۲۴ اسفند ماه شبکه آموزش احمدی افزادی مدیر شبکه آموزش(هفت):درگذشت یک  مدیر جهادگر رسانه ای در سیما جدول پخش برنامه های درسی جمعه ۲۳ اسفند ماه شبکه آموزش جدول پخش برنامه های مدرسه تلویزیونی ایران از شبکه آموزش سیما در روزپنجشنبه ٢٢ اسفند رونمایی از« نرم افزار هفت»در شبکه هفت سیما جدول پخش برنامه های مدرسه تلویزیونی ایران از شبکه آموزش سیما  روز چهارشنبه 21 اسفندماه ۹۸ «فرصت برابر» دکور برنامه را در اختیار مدرسه تلویزیونی قرار داد/ تغییرمجری در سال آینده آموزگاران شبکه آموزش دو برابر می‌شوند جدول پخش برنامه های مدرسه تلویزیونی ایران از شبکه آموزش سیما  روز سه شنبه۲۰ اسفندماه ۹۸ جدول پخش برنامه درسي مدرسه تلويزيوني در شبكه چهار روز دوشنبه ۱۹ اسفندازشبکه (۴) جدول پخش برنامه های مدرسه تلویزیونی ایران از شبکه آموزش سیما  روز دوشنبه ۱۹ اسفندماه ۹۸ اطلاعیه شماره ۹ یکشنبه ۱۸ اسفند از شبکه (۴) 📣📣اطلاعیه شماره۹جدول زمانی پخش زنده دروس  روزیکشنبه۱۸اسفندماه ۹۸ از شبکه ۷(شبکه آموزش ): مدیر شبکه آموزش اعلام کرد به بهانه پخش کلاس‌های آموزشی در شبکه هفت سیما؛ اطلاعیه شماره۸جدول زمانی پخش زنده دروس روزشنبه۱۷ اسفندماه ۹۸ از شبکه ۷(شبکه آموزش ): اطلاعیه شماره۷جدول زمانی پخش زنده دروس  روزجمعه۱۶ اسفندماه ۹۸ : اطلاعیه شماره ۶جدول زمانی پخش زنده دروس  روزپنج شنبه ۱۵ اسفندماه ۹۸ : بررسی ضرورت آموزش از راه دور در«خونه اینجاست» «کرونا» جرقه «عدالت آموزشی» در سیما/ وقتی قاب جادو «کلاس» می‌شود اطلاعیه شماره 5 جدول زمانی پخش زنده دروس  روز چهارشنبه 14 اسفندماه ۹۸ : جدول پخش برنامه های درسی شبکه هفت سیما به صورت ثابت روی آنتن می رود پایان فصل اول برنامه «از من بپرس» ادامه طرح آموزش تلویزیونی در ماه مبارک رمضان ۱۳۹۹/ پاسخ زنده معلمان به سؤالات درسی دانش‌آموزان مدرسه‌ وار شدن شبکه آموزش سیما؛ جدول پخش دروس مدارس سه شنبه 13 اسفند جدول پخش دو شنبه 12 اسفند گفتگو با مدیر شبکه هفت سیما؛ فراهم شدن امکان دانلود کلاس های درسی از سایت شبکه هفت سیما جدول پخش برنامه های مدرسه در روز یکشنبه 11 اسفند آموزش تلویزیونی دانش آموزان شبکه هفت و حضور در مدارس کشور تاریخچه فارسینما در« از من بپرس» بررسی می شود «کی میاد ستاره چینی» به نایین می رود سخنگوی ستاد انتخابات کشور در«صبحی دیگر» صفر تا صد مهارت های کاربردی در «راهش اینه»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها