اپلیکیشن شبکه آموزش
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شبكه آموزش با یك برنامه امنیتی به استقبال مخاطبانش رفته است

بی«چتر نجات» نپرید!

برنامه «چتر نجات» به تهیه كنندگی مهدی رضوانی از تیرماه امسال همزمان با سفرها و هشدارهایی در این باره پخش خود را آغاز كرد، جریانی كه همچنان پنجشنبه‌ها ادامه دارد و ساعت 20 روی آنتن شبكه آموزش می‌رود.

به گزارش روابط عمومی شبکه هفت سیما، امنیت و بحث اهمیت آن جزو مقوله‌هایی است كه بر هیچ‌كس پوشیده نیست، مساله حیاتی كه ذكر خیرش همیشه در فضاهای مختلف از اجتماعی گرفته تا سیاسی، فرهنگی و... مطرح می‌شود و همه ما از بچگی تا به الان با انواع توصیه‌هایی در این زمینه بزرگ شده‌ایم و همچنان با آنها دست و پنجه نرم می‌كنیم. خلاصه آن‌كه از جایی كه اهمیت این موضوع را هیچ وقت و در هیچ سنی نمی‌شود نادیده گرفت، تلویزیون هم دست به كار شده و برنامه‌ای آموزش‌محور با سبك جدید آموزش در بستر امنیت را روی آنتن برده است. این برنامه با عنوان «چتر نجات» به تهیه كنندگی مهدی رضوانی از تیرماه امسال همزمان با سفرها و هشدارهایی در این باره پخش خود را آغاز كرد، جریانی كه همچنان پنجشنبه‌ها ادامه دارد و ساعت 20 روی آنتن شبكه آموزش می‌رود. تا الان هم از 52 قسمتی كه درنظر گرفته شده، 18 برنامه به روی آنتن رفته و احتمال ساخت فصل‌های بعدی آن نیز از همین الان مطرح شده است. در این برنامه درباره امنیت و مهارت‌هایش صحبت می‌شود و به مخاطب در گونه‌های مختلف آموزش می‌دهند تا در مواجهه با اتفاقات مختلف چگونه می‌تواند امنیت خود را حفظ كند.
رضوانی درباره شكل‌گیری این برنامه می‌گوید: ما دیدیم كه با تغییر سبك زندگی مردم و دیجیتالی شدن آن، خیلی اتفاقات تغییر كرده و در ادامه این جریان نوع خطراتی كه مردم را تهدید می‌كند هم عوض شده است. در زمانی بیشترین دغدغه امنیتی تلاش برای جلوگیری از سرقت پول، خانه و.... بود اما امروز اگر به عنوان مثال اطلاعات شخصی هر كسی لو یا به سرقت برود، ممكن است تهدیدهایی برای جان، مال و بخش‌های مختلف زندگی او پیش بیاید، از همین رو ما حس كردیم كه لازم است تا به مردم آموزش‌های تازه‌ای بدهیم كه به‌واسطه كسب آنها به خود مراقبتی كه لازم است برسند. جرقه چتر نجات هم از اینجا زده شد و در ادامه به همراه اتاق فكر گروه به موضوعات زیادی رسیدیم كه در جریان آن اگر امنیت خودمان را بالا ببریم امنیت جامعه را هم افزایش می‌دهیم.
او در پاسخ به این كه چه شد پایشان به شبكه آموزش باز شد، ادامه داد: بعد از بررسی فضاهایی كه ظرفیت تولید چنین برنامه‌ای را داشتند به رسانه ملی كه پرمخاطب ترین رسانه كشور است رسیدیم. در ادامه هم در بین شبكه‌ها دیدیم كه بستر ساخت این برنامه در شبكه آموزش فراهم است. شاید خیلی از شبكه‌های دیگر پربیننده‌تر باشند اما ما می‌خواستیم به رسانه ملی كمكی كرده باشیم تا شبكه‌ها مأموریت محور جلو بروند چرا كه تا زمانی كه تهیه‌كننده‌ها مأموریت شبكه‌ها را نشناسند و فقط بیننده را مدنظر قرار دهند؛ كمكی به این رسانه نمی‌شود و ما می‌خواستیم در جهت مسیری كه درست تر است پیش برویم، به همین دلیل به سراغ شبكه آموزش رفتیم و آنها هم از این طرح استقبال زیادی كردند. من معتقدم اگر همه شبكه‌ها بر مبنای مأموریتی كه دارند جلو بروند، تولیداتشان هم تقویت می‌شود مثل شبكه سلامت، آموزش و... .
 خطرات تازه با تغییر سبك زندگی
رضوانی در ادامه از رسیدن به طرح مشخصی كه قرار است در 52 قسمت ارائه شود، گفت و افزود: شروع كار ما فصل سفر بود و گفتیم كه مهارت ها، بایدها و نبایدهایی كه لازم است را به مردم یاد دهیم و یادآوری كنیم، چرا كه تغییر سبك زندگی روی این موضوع هم تأثیر گذاشته است. نیاز و عدم نیاز بعضی كشورها به ویزا، اعتبار پاسپورت، ارائه اطلاعات برای كسب مدارك لازم و... از مواردی‌اند كه در قسمت‌های اول این برنامه مطرح شد. به عنوان نمونه گاهی دیده شده كه شخصی اطلاعات غیرضروری را ارائه كرده و در ادامه ناخواسته به جاسوس تبدیل شده است. بعد از آن هم احتیاط‌های حین سفر را مطرح كردیم و در برنامه گفتیم كه حتی یك كاغذ را هم برای انتقال از كسی قبول نكنید چون ما با مشكلات متعددی در این زمینه مواجه شدیم. امروز ایرانیان زیادی در كشورهای مختلف به دلیل همین ناآگاهی‌ها در زندان هستند، مثل خانواده‌ای كه سه نسل از پدربزرگ و مادربزرگ گرفته تا نوه‌ها و بچه‌های آن در زندان‌های مالزی هستند، چرا كه در ازای سفر ارزان قیمت به آنها پیشنهاد داده شده كه چند بار اضافه را هم باخود ببرند، باری كه مواد مخدر بود و آنها را گرفتار كرد.
خلاصه آن كه رفع خطرها و موانعی كه امنیت افراد را خدشه‌دار می‌كنند، رسالت اصلی این برنامه است كه بخش‌های مختلفی هم دارد، اتفاقی كه رضوانی درباره‌اش گفت: بعد از جلساتی كه داشتیم دیدیم ضعف‌های زیادی در حوزه‌هایی مثل نه گفتن و مهارت‌های شخصی امنیتی داریم. به عنوان مثال از آنجایی كه ما ایرانی‌ها احساسات زیادی داریم، گاهی با 

صحبت از بعضی مقدسات و موارد دیگری مثل هدیه گرفتن، به خواسته طرف مقابل كه شاید تبعات سویی داشته باشد، تن می‌دهیم، اتفاقی كه بعضی‌ها با تكنیك كولی گرفتن از آن بهره می‌برند. در این میان ما این كه چطور در برابر چنین مواردی قدرت نه گفتن داشته باشیم را به همراه موارد امنیتی و مصداق‌های واقعی كه رخ داده را نمایش می‌دهیم.
رضوانی می‌گوید كه از آنجایی كه جنس این مسائل تلخ است و بیان صرف آن ممكن است حس ناامنی در مردم ایجاد كند، برای جلوگیری از این موضوع سعی كرده اند تا برنامه را به شكل شیرین و طنزآلود ارائه دهند كه هم مخاطب خسته نشود و هم حس ناامنی را به او القا نكنند.
 انیمیشن، فیلم و...
و اما ریتم چتر نجات به چه شكل است؟ این برنامه با پلاتو ورودی شروع می‌شود و بعد از پخش تیتراژ صحبت‌های كارشناسی آغاز كننده ماجراست. در ابتدا حدود سه دقیقه كارشناس برنامه از موضوع آن قسمت می‌گوید و بعد از این گپ كوتاه بخش موشن گرافیك پخش می‌شود. این بخش به گفته رضوانی حكم همان تخته‌ای را دارد كه زمان توضیح مطلبی روی آن طرح می‌كشیم تا طرف مقابل كامل متوجه موضوع شود. در این قسمت موضوع برنامه و صحبت‌هایی كه قرار است مطرح شود در قالب موشن گرافیك ارائه می‌شود.
 فیلم كوتاه با داستان واقعی
 بعد از آن هم گفت‌وگوی كارشناسی چند دقیقه‌ای ادامه پیدا می‌كند و در ادامه فیلم كوتاهی متناسب با موضوع برنامه پخش می‌شود. این فیلم بین 8 تا 16 دقیقه است كه در طول آن تلاش می‌شود یكی از مسائلی كه در واقعیت هم به تناسب بحث هر قسمت در جامعه رخ داده را به مردم نشان دهند. در این فیلم‌ها با توجه به بودجه شبكه و وضعیت مالی صدا و سیما كه به تبع آن نمی‌شود به سراغ هر چهره‌ای رفت، بازیگرانی حضور دارند كه خیلی‌ها آن‌ها را می‌شناسند ولی این روزها كم‌كارتر از برخی از همكاران خود هستند. افرادی چون حسن اسدی، شهرام آریا، مجید حاجی‌زاده و... .
یكی دیگر از بخش‌های برنامه هم به انیمیشن‌های كوتاهی اختصاص دارد كه بهرام عظیمی آنها را طراحی كرده و جذابیت‌های ویژه‌ای دارد. این آیتم هم بعد از چند دقیقه گفت‌وگو به روی آنتن می‌رود.

 یك امتحان مخفی
در كنار اینها از بخش‌های جذابی كه در چتر نجات وجود دارد، باید به دوربین مخفی آن هم اشاره كرد. در این بخش به جز چند برنامه كه به جای آن گزارش مردمی داشتند، گروهی با طرح موضوعاتی كه وجود دارد، واقعیت كف جامعه را منعكس می‌كنند. رضوانی دراین باره می‌گوید: ما مسائل مختلفی كه در حوزه امنیت مطرح است را در دل جامعه منعكس می‌كنیم و رو در رو آنها را به شكل یك امتحان با مردم در میان می‌گذاریم، اتفاقاتی اگر واقعی بودند، هر كدام می‌توانستند بسیار خطرآفرین باشد، به عنوان مثال یكی از آسیب‌هایی كه داریم بنگاه‌های كاریابی بین‌المللی است كه گاهی اطلاعات زیادی را از شما می‌گیرند بدون آن كه در نهایت چیزی دستتان را بگیرد، این اطلاعات و در مقابل آن كارهایی كه از شما می‌خواهند گاهی آسیب‌هایی مثل جاسوسی دارد.
«باحالی وود» هم بخش دیگری است كه در طول آن از فیلم‌های خارجی استفاده می‌شود و روی آن دوبله‌هایی متناسب با موضوع گذاشته می‌شود. این آیتم هم به گفته رضوانی مورد استقبال قرار گرفته است.

دسته بندی:

آخرین اخبار

مهارت در سرمایه گذاری را«از من بپرس» ویژه برنامه های شهادت حضرت زهرا(س) از شبکه هفت سیما نوجوانان و رویای پرواز با«فرصت برابر» «ماگرام» دهه فجر از شبکه هفت سیما شعرای نامی ایرانی در قاب تلویزیون تهیه نماهنگ های حماسی و انقلابی از آرشیو شبکه هفت سیما درمان چاقی های مقاوم در«دکتر سلام» احمدی افزادی مطرح کرد ؛ اهمیت مهارت در حوزه های کاریابی را«ازمن بپرس» معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور در«دکتر سلام» در«یقه هفت» بررسی می شود؛ آموزش مهارت «نه گفتن» در «چترنجات» ویژه برنامه«از من بپرس» به مناسبت شهادت سردار سلیمانی راه اندازی میزهای مهارت در شبکه آموزش بررسی فرزند پروری موفق در«صبحی دیگر» استفاده حداکثری از فرصت ها رویکرد فصل جدید «یقه هفت» تفکر خلاقانه در«فرصت برابر» فصل جدید برنامه «سفرگرد» از فردا روی آنتن شبکه هفت سیما آموزش شهروندی  در«اهالی حومه» آموزش مهارت استفاده از انگشتان دست درسری جدید «من می توانم» معاون واژه گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی: مسابقه«رویش» از فردا روی آنتن شبکه هفت سیما «کی میاد ستاره چینی»در شب یلدا فصل جدید «مثبت 40» با ساختاری متفاوت روی آنتن می رود «بهترین خود باش» شعار جدیدترین برنامه شامگاهی شبکه آموزش سیما بررسی ماندگاری تاثیرات اعتیاد بر ظاهر افراد در«اعتیاد و زنان» بررسی پیشگیری نوجوانان از مصرف مواد مخدر در«از من بپرس» زبان و ادبیات فارسی در الویت رسانه ملی! «چتر نجات» با موضوع مهارت‌های خود مراقبتی؛ پخش جشنواره " جایزه تهران " از شبکه آموزش سیما شروع پخش برنامه شامگاهی شبکه هفت سیما از اول دیماه تجلیل از مقام مادر در«کی میاد ستاره چینی» تغییر زمان پخش برنامه«اعتیاد وزنان» در برنامه «از من بپرس» بررسی می شود؛ افشین سنگ چاپ در«صبحی دیگر» شبكه آموزش با یك برنامه امنیتی به استقبال مخاطبانش رفته است آموزش‌ مهارت‌های مختلف به خانواده‌های ایرانی تهران هوشمند با «موتورجستجو» بررسی چالش های ورزش دانشجویی در«فرصت برابر» «کی میاد ستاره چینی» این هفته مهمان شهر ابریشم می شود مسابقه تلفنی رویش به زودی از شبكه هفت سیما پخش می‌شود قدردانی معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از رسانه ملی در نشست ستاد مهارت آموزی مطرح شد؛ «دکترسلام» بررسی می کند؛ رئیس پلیس راه کشور در «از من بپرس» مسابقه«رویش» به زودی روی آنتن شبکه هفت سیما «موتورجستجو» به رفتار حرفه ای می پردازد بیماری های ستون فقرات موضوع امروز«دکتر سلام» بررسی نقش مدارس در ارائه سبک زندگی درست در«زنان و اعتیاد» «کی میاد ستاره چینی» این هفته به چادگان می رود

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها